patička

Koronavirus a TCM (Herbs)

Každá nemoc je vždy výsledkem zápasu mezi dobrou energií ZHEN QI a škodlivou energií XIE QI. Záleží tedy na síle naší autentické obranné energie (imunitního systému) a na síle škodlivého větru (viru či baktérie). Platí zde více než méně památná slova Luise Pasteura: „Patogen (virus) je ničím, terén je vším!“.  VŽDY tedy musí být správný klíč, který zapadne do zámku, čili hořící sirka musí padnout do sena, jinak oheň (a tedy nemoc) nevznikne. A záleží na kvalitě sena, zdali je suché či mokré – v našem případě to suché seno představuje paradoxně vlhko (a horko) v organismu – tedy vhodné podhoubí, jakýsi terén doutnajícího popela, do kterého foukne vítr a rozdmychá oheň… Pokud tedy nemáme v sobě nadměrné horko a vlhko v žaludku, střevech či plicích, tak se s tímto vlažným větrem pouze setkáme a vůbec to nijak nepocítíme (hořící sirka padne na beton). V lehčím případě můžeme se cítit jakoby „ne ve své kůži“, lehce unaveni (jak už to tak na jaře při jarní únavě bývá…) a vše postupně zase časem odezní samo.

Jako prevenci lze užívat dlouhodobě YI YI REN CHA – 4 odměrky (čistí vlhko a horko s hlenem ze středního ohniště a posiluje slezinou energii čchi) + HUANG QIN WAN – 3 odměrky (ochlazuje horko plic a žaludku) + v době zvýšeného škodlivého větru (kupř. nyní či od podzimu do jara) lze přidat i BO HE CHA 2 4 odměrky nebo HUANG LIAN JIE DU WAN – 6 tablet (obojí vylučují povrchový škodlivý vítr s horkým toxinem z organismu). Vše lze smíchat dohromady, zalít horkou vodou a zapíjet k snídani (event. je možné přidat i trochu mléka a dostanete chuť bílé kávy). Lze užívat dlouhodobě bez omezení. Šaolinový olej je velmi vhodný proto, aby si jej člověk jemně vmasíroval do ramenou, krku a hrudi a současně si jej nanesl coby „parfém“ pod nos. Jeho „přirozené brnění“ (obzvlášť po ranní koupeli) tak dostane novou posilu a ochrannou vrstvu.

Ukazuje se, že bakterie získávají čím dál větší rezistenci vůči antibiotikům. Tento článek přímo hovoří o tom, že jsme na konci antibiotické éry. Co z pohledu západní medicíny se může zdát jako neřešitelný rébus, na to má TCM již tisíciletími prověřený přístup a léčebné protokoly.

Podobně, když sirka zapadne do jarní trávy (trochu sice po zimě hoří, ale sama většinou se uhasí), tak se mohou objevit klasické příznaky virózy – rýma, kašel, zvýšená teplota, bolesti svalů, bolesti hlavy apod. Tento akutní stav pak léčíme dle příznaků – kupř. YIN QIAO JIE DU WAN při bolestech hlavy a krku, SANG JU YIN WAN na začátku virózy se suchým kašlem, BI MIN GAN WAN při rýmě apod. V případě těžšího průběhu, kdy nemoc postupuje hlouběji (hořící sirka padne do dřeva, které postupně začíná doutnat) se objeví noční horečka, kašel (ať již suchý či obtížně vykašlávaný), bolesti na hrudi, QING FEI YIN WAN – horko a vlhko v plicích s horkým toxinem, DING CHUAN WAN – při suchém kašli s malým množstvím bíložlutého hlenu, QING QI HUA TAN WAN – při kašli se zelenožlutým hlenem, QING ZAO JIU FEI WAN – při štěkavém suchém kašli bez vykašlávání hlenu, XIAO CHAI HU WAN – při střídání horečky a zimnice a lze přidat HUANG LIAN JIE DU WAN + CHUAN XIN LIAN WAN jako přírodní antibiotikum, jež obojí mají i silné antivirové účinky.

Pokud je však dřevo již značně ztrouchnivělé, tak tam je oheň jako ryba ve vodě a zde nepomůže už ani svěcená voda (nebo ta právě ano, ale jako poslední pomazání…). Bohužel v případě životem vyčerpaných pacientů, na nichž se podepsal zub stáří, množství užívaných chemických léků a dlouhodobá onemocnění, se jen velmi obtížně nasazuje účinná léčba. Napadení škodlivým větrem (v tomto případě koronavirem) bývá často již jen poslední kapkou – ale ne hlavní příčinou úmrtí.

Po Covidové nemoci pro zdárnou regeneraci (tzv. postcovidový syndrom) a rychlejší rekonvalescenci lze s úspěchem použít k celkové obnově organismu REN SHEN CHA + BAN XIA XIE XIN CHA (2 odměrky od každého po ránu) na cca 1 měsíc, při ztrátě čichu pak bylinné směsi BAI HE GU JIN WAN (2x6 tbl) + HUANQ QIN WAN (3 odměrky) + YI YI REN CHA (4 odměrky) – vše po ránu do ústupu potíží, stejně tak i při ztrátě chuti v ústech zase bylinné směsi YI YI REN CHABAN XIA XIE XIN CHA – 4 odměrky od každého - vše společně po ránu do ústupu potíží.

Nenechme se zahltit počty mrtvých či nakažených, nenechme se zbytečně děsit různými fake news či hoaxy, my sice nemáme respirátory, ventilátory, vakcíny apod., ale zato máme TCM, jejíž zásady jsou tou nejlepší prevencí proti všem nemocem. Dle TCM strach (obzvláště zbytečný) oslabuje, stísňuje a blokuje proudění blahodárné energie čchi – a tu balanci a harmonii potřebujeme, nyní obzvláště - vždyť po každé, i té sebekrutější bouři nakonec VŽDY vysvitne slunce, tak tedy nebojme se a radujme se!

Co se týče očkování, tak pohled TCM si můžete přečíst v našem článku ZDE. Pokud však se chcete nebo jste nucení se nechat očkovat, pak vězte, že lze i tyto negativní vedlejší účinky očkování alespoň „mírnit“ pomocí čínských bylin – 1 den před a 8 dnů po očkování se doporučuje užívat kombinaci HUANG LIAN JIE DU WAN a RE XU WAN a sice 3x4 tbl od každého. Lepší něco, než nic! Ohledně tohoto tématu se dozvíte více také v článku Očkování nás neuchrání.

Zajímavý pohled belgických lékářů na téma Koronavirus si můžete přečíst ZDE.

Nejen bylinami však živ je člověk... V turbulencích přítomných okamžiků není vždy jednoduché se zorientovat. Mnohdy tak pomůže obrátit se hlouběji do historie a ke klasické moudrosti. „Starý mistr“ Lao-C‘ před tisíciletími napsal:

„Svůj odraz uvidíte jen v klidné vodě, nikoli ve vodě proudící. Tichý úkryt můžete najít jen v poklidu.”

text: MUDr. Petr Hoffmann

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.