patička

Jang - YANG

Jang si lze představit jako obsah motoru.

Nedostatek Jang | Ilustrace David Vávra


Nedostatek jangu
se projevuje jako velké těžké auto s malým obsahem motoru, který nemůže takovéto auto „utáhnout“ (motor z trabantu v džípu).

Kupř. nedostatek jangu v dráze ledvin odpovídá studeným končetinám, chladu v bedrech, pocení, oslabení sexuálních funkcí, únavě a vyčerpání při sebemenší fyzické zátěži (při přidání plynu se auto „zahlcuje“ nebo nestačí při jízdě do kopce).


Nadbytek jangu | Ilustrace David VávraNadbytek jangu
představuje auto s turbomotorem, kupř. formuli, která jezdí nižší rychlostí ve vysokých obrátkách (zbytečně „túruje“ motor, který se přehřívá, neboť se vypařuje voda v motoru, a také pak „žere“ i více benzínu a oleje).

Kupř. nadbytek jangu v dráze jater odpovídá výbušnému autoritativnímu člověku (nejlépe manažerovi), který je „jedničkou“ (tak jako formule 1); je horkokrevný s červeným obličejem, rychlou a hlasitou mluvou, trpí většinou vysokým krevním tlakem, zvýšeným cholesterolem, dnou, bolestmi hlavy. Takovýto manažer také snadno zregeneruje a hodně vydrží, ale rychlým životním tempem a vysokým pracovním nasazením se vyčerpá natolik, že náhle umírá na mrtvici či infarkt, podobně jako když na závodní dráze v plné rychlosti havaruje formule jedoucí stylem brzda-plyn.

Příklady jangových syndromů naleznete ZDE.

text: MUDr. Petr Hoffmann
ilustrace: akad. arch. David Vávra

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.