patička

Jang

Jang je jako obsah motoru.

Nedostatek Jang | Ilustrace David Vávra

Nedostatek YANG se projevuje jako velké těžké auto s malým obsahem motoru, který nemůže takovéto auto „utáhnout“ (motor z trabantu v džípu).

Kupř. Nedostatek YANG Ledvin se může projevit jako zimomřivost, studené končetiny, chlad v bedrech, pocení, oslabení sexuálních funkcí, únava a vyčerpání při sebemenší fyzické zátěži (při přidání plynu se auto „zahlcuje“ nebo nestačí při jízdě do kopce).

Vhodné jsou byliny ze skupiny A a W (zahřívající a vyživující) - kupř. Slast uprostřed noci – 172.



Nadbytek jangu | Ilustrace David Vávra

Nadbytek YANG představuje auto s turbomotorem, kupř. formuli, která jezdí nižší rychlostí ve vysokých obrátkách (zbytečně „túruje“ motor, který se přehřívá, neboť se vypařuje voda v motoru, a také pak „žere“ i více paliva a oleje).

Kupř. Nadbytek YANG Jater odpovídá výbušnému či autoritativnímu člověku (kupř. hyperaktivní manažér), který je „jedničkou“ (tak jako Formule 1) - je horkokrevný s červeným obličejem, rychlou a hlasitou mluvou, trpí většinou vysokým krevním tlakem, zvýšeným cholesterolem, dnou, bolestmi hlavy. Takovýto manažer také snadno zregeneruje své síly a hodně vydrží, ale rychlým životním tempem a vysokým pracovním nasazením se vyčerpá natolik, že může náhle umřít na mrtvici či infarkt, podobně jako když na závodní dráze v plné rychlosti havaruje formule jedoucí stylem brzda - plyn.

Vhodné jsou byliny ze skupiny B a X (ochlazující a rozptylující) – kupř. Pilulka hořce – 014.


Příklady jangových syndromů naleznete ZDE.

text: MUDr. Petr Hoffmann
ilustrace: akad. arch. David Vávra

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.