Popis dle TCM - Jak praví jedno staré čínské přísloví: „Jeden obraz nad tisíce malířů, jedna bylina nad tisíce lékařů“, tak to platí v tomto případě více než dvojnásob. Huang qin je právě tou bylinou, jež pokrývá široké spektrum potíží současného člověka. Dnešní doba je zrychlená, hektická, turbulentní, jídlo jíme rychle – „fast food-ově“. Potraviny jsou geneticky urychlené, konzervované, chemicky ošetřené, aromatizované, emulgované, „prifarbené“ apod. a naše emoce nejsou také zrovna „cool“ (chladné), ale naopak jsou buď dosti silně vyjádřené či zase až moc potlačené… Toto vše má za následek dle TCM vznik tzv. vnitřního horka RE (a následně s tím jde ruku v ruce i vlhko SHI), jež obojí sužuje a sžírá současného člověka různými civilizačními neduhy, potížemi a nemocemi. Tento produkt by mohl užívat téměř každý člověk pro tzv. očistu těla, a sice 3 měsíce na podzim a 3 měsíce na jaře jako univerzální očistnou kůru organismu. Jediná kontraindikace je dle TCM tzv. vnitřní chlad ve slezině a v žaludku PI/WEI HAN XU, jenž se projevuje zimomřivostí, studenými končetinami, nechutenstvím, bledým obličejem, preferencí teplých nápojů a řídkou vodovou stolicí.
Omyl století?
Dle Luise Pasteura, francouzského zakladatele mikrobiologie, jsou původcem každé nemoci mikroby – viry či baktérie. Dle jeho teorie „usmrcením“ stafylokoka či streptokoka pomocí antibiotik je pak i nemoc definitivně zničena. Tuto tézi přijala i současná medicína a je tak trochu smutné, že se jí striktně drží až dodnes. Proti Pasteurově teorii vystupoval jeho tehdejší kolega z francouzské Akademie věd, biolog Antoine Béchamp. Ten tvrdil, že baktérie a viry nejsou základní příčinou nemocí, ale jsou pouze jejich důsledkem - vyrůstají na „zkaženém“ organickém podkladu čili terénu. Béchamp si všiml, že naše tělo má příčinu zdraví i nemoci v sobě samém. Nejenže tvrdil, ale i dokázal, že nemoc zvenčí přijde jen tehdy, když je v těle připravený „terén a prostředí“. Každý člověk volí, jak o své tělo pečuje nebo s ním hazarduje – zda si jde zahrát fotbal nebo automaty apod. Nemocem lze zabránit především rovnováhou uvnitř těla a nezaměřovat se příliš na to, co poletuje vzduchem. To bývá pouze ta poslední kapka, která dopadne a usadí se na vhodném terénu. Například pampelišky vždy rostou jen na půdě určitého složení, kvality a vlastností. Přesadíme-li pampelišku do jiné půdy, neporoste a zajde. Když si uděláme rozbor půdy, zjistíme, že každá rostlina či plevel žije jen v místě s určitým složením půdy a v podnebí, které jí prospívá. Podobně jako když „přesadíme“ černocha z rovníkové Afriky na severní pól k Eskymákům, tak mu zde také zrovna dvakrát pšenka nepokvete. Obdobně to platí i pro baktérie, viry, parazity, plísně a jiné nežádoucí potvůrky. Je zajímavé, že na poušti, kde je sucho, anebo v arktických oblastech, kde je zase chlad, se viry ani baktérie nemnoží, a tudíž se jim ani nedaří. Je to právě opak Vlhka a Horka, které je podoben skleníku. Jak ostatně poeticky řekl Béchamp: Nemoci se neustále vznášejí kolem, jako semínka přivátá větrem, ale neusadí se do terénu, dokud terén není připraven je přijmout.
Tato Béchampova teorie je v souladu s pohledem TCM na příčiny vzniku nemoci, jen pojmy a názvosloví se liší - terén je Vlhko a Horko, baktérie a viry jsou Horkými Toxiny či důsledky škodlivého Větru a Chladu. Nakonec i Pasteur na smrtelné posteli prohlásil (a je to i notářsky zaznamenáno): Béchamp měl pravdu – patogen není sám o sobě důležitý, ale terén je základ a na dálku se Béchampovi omluvil. Navíc je tato teorie i zcela logická – na terénu Vlhka a Horka se pomnoží a přemnoží jakékoliv baktérie, viry, paraziti apod. Kupř. v uzavřeném, nevětraném skleníku (Vlhko a Horko) roste jak zelenina, tak hlavně plevel, kterému se v této džungli daří podstatně lépe než zdravé zelenině. Kopřivy a pampelišky, které utlačují okurky, je třeba odstranit. Existují dvě možnosti:
Třesky plesky |
Hezky česky |
- Vezmeme chemický postřik (jakýkoliv, kupř. Roundup) a postříkáme nežádoucí pampelišky a kopřivy. Trochu tím zasáhneme i listy okurek, ale výsledek se poměrně rychle a bezpracně dostaví - kopřivy a pampelišky za dva dny zežloutnou a uschnou. Hurá! Avšak i okurky dostaly zásah a také kvalitní černozem vstřebala nežádoucí chemii z postřiku a navíc, světe div se, nové pampelišky a kopřivy opět vyrazily o kousek dál… Takže suma sumárum – nic jsme tímto pro nás zdánlivě pohodlným a rychlým zásahem nezískali, ale naopak si poškodili terén do budoucna a připravili si tak „půdu“ pro novou infekci, která se může projevit i na jiném místě.
- Tato druhá možnost je sice pracnější, namáhavější a zdlouhavější, o to více však přináší trvalé výsledky – nejen ve skleníku a při sklizni, ale potažmo přeneseně i na našem zdraví. Skleník nejprve řádně ručně vyplejeme, pečlivě vytrháme plevel i s kořínky, vyvětráme a pravidelně se budeme o něho starat a udržovat. Jakmile se objeví nějaký nový plevel, včas jej vytrhneme, než se rozroste a bude utlačovat zeleninu. Stejně tak dle počasí budeme otvírat okna (tzv. luftovat), aby se dostal čerstvý vzduch k rostlinám a udržovala se tak optimální teplota a vlhkost. Prostě budeme dle zásad TCM dodržovat nejen fyzickou životosprávu, ale i psychickou rovnováhu, neb občas je i třeba emoce z hlavy „vyvětrat“. Je to sice dlouhodobý, pravidelný a nekončící proces péče o naše zdraví, ale ve finále se vždy vyplatí, neboť plody našeho úsilí (zdraví či nemoc) nakonec sklízíme zase jenom a jenom my!
Zbytkový škodlivý činitel (Perzistující patogenní faktor PPF)
Dnešní doba je jiná než tomu bylo ve staré Číně, ba i jiná než tomu bylo před 50ti lety u nás. Obrovský rozvoj farmacie, techniky a technologie, konzumní a hektický styl života, přepracovanost, stres, všichni všechno chceme… Jak říká Tyler ve filmu Klub rváčů: „Chodíme do práce, kterou nenávidíme, abychom si koupili věci, které nepotřebujeme, a tak se vyrovnali lidem, které nesnášíme.“ Mimochodem - tuto pravdu si vůbec připustit, to je zřejmě to nejtěžší. To vše samozřejmě s sebou přináší i své „ovoce“, tedy důsledky, které v dřívějších dobách nebylo až tak časté řešit. Prostě nová doba si žádá nové činy, a to nejlépe z Číny, kde je vidět nyní „posun“ – tedy krok zpět – bohužel nejmarkantněji… Proto se nyní zákonitě objevují i nové potíže a nemoci, které se dříve nevyskytovaly. Jedním z nich je, v důsledku výše zmíněných příčin, tzv. zbytkový škodlivý činitel neboli Perzistující Patogenní Faktor (zkratka PPF je zkrátka podobnost čistě náhodná), čili v organismu přetrvávající horký toxin RE DU, horko RE, vlhko SHI či hlen TAN - nejlépe však vše dohromady!
A co děti?
Velice častý a běžný je zbytkový škodlivý činitel PPF u dětí. Ze zkušenosti lze říci, že 90% nemocí a potíží v současnosti u dětí je způsobeno právě tímto faktorem PPF. Je to dáno jednak ještě nedostatečně vyvinutým a křehkým dětským systémem (nedostatečný jin plic a žaludku FEI/WEI YIN XU se teprve vyvíjí, a proto se organismus tak snadno přehřívá, což vede k vytvoření vnitřního horka RE). Dále nepochybně i očkování v raném věku, kterým u nás projde každé děcko, vytváří dle TCM „ideální“ terén pro rozvoj horka RE, vlhka SHI a hlenu TAN u dětí a své si udělá i nadužívání antibiotik... Při akutním napadení zevním škodlivým větrem FENG XIE QI je pak cesta nebo spíše „dálnice“ k vytvoření zbytkového škodlivého činitele PPF zcela otevřena.
Více informací pak naleznete v Katalogu bylinných produktů TCM Herbs.
Dávkování - 5 odměrek (1 odměrka – 1 gram) bylinného prášku 1x denně ráno (děti od 3 let 3 odměrky 1x denně ráno), které se zalijí 2 dcl horké vody a poté teplé vypijí. Optimální je tento bylinný prášek přidat do ranního Nápoje čínských MUDRců (kód 900), čímž vznikne i docela chutná hořkosladká káva. V Číně v případě akutních či dlouhodobých potíží užívají dávku 2 – 3 x větší. Lze užívat společně i s antibiotiky a to jak v akutním či v chronickém stádiu nemoci a to i dlouhodobě, pokud si to stav organismu vyžaduje, kupř. i 3 měsíce. U tzv. detoxikační kůry se doporučuje, každoročně 3 měsíce na jaře (počínaje od Popeleční středy) a 3 měsíce na podzim (od 15.srpna), tuto bylinu přidávat do Nápoje čínských MUDRců.
TCM video: Jak nejlépe užívat byliny TCM Herbs?
Neužívat (dle TCM) v případě - chladu z nedostatku ve slezině a v žaludku PI/WEI HAN XU.
Balení - 30 g bylinného produktu v prášku (100% přírodní, bez jakýchkoliv syntetických či pojivových látek).
Bezpečnost, kvalita a účinnost produktů TCM Herbs®
Každý prodejce potravinových doplňků uvádí totéž: Bezpečnost, kvalita a účinnost našich produktů je pro nás absolutní prioritou a věnujeme jí maximální pozornost. Jak je tomu však ve skutečnosti, tak to se pokusíme vysvětlit níže, neb nezasvěcený uživatel snadno podlehne přesvědčení, že užívá to nejlepší z přírody… Možná, že Vám níže uvedené postupy napomohou se lépe zorientovat v této složité džungli reklam, polopravd a různých fake news:
Odkud pochází naše byliny?
Naším jediným dodavatelem je belgická firma Medichin, která dováží veškeré byliny od firmy Min Tong z Tchaj-wanu. Tato renomovaná firma byla založena již v roce 1938 a patří proto na Tchaj-wanu i vůbec k nejstarším v této oblasti. Min Tong vařením surových bylin vytváří pasterizovaný prášek podobný kakau. Belgická firma Medichin pak tyto koncentrované bylinné prášky zpracovává do bylinných tablet a nápojů (z 5 g surových bylin se vyrábí 1 g bylinných tablet). Výrobce upozorňuje, že každá šarže bylin může mít někdy i jinou barvu, chuť či vůni, neb jsou to přírodní, a ne geneticky formované produkty, ale vždy tyto byliny mají naprosto stejný účinek.
Každá šarže jednotlivých bylin (188 druhů) je testována v akreditované laboratoři pro léčiva Phytax ve švýcarském Schlierenu, a to na identifikaci bylin, těžkých kovů (rtuť, kadmium, olovo, arzén a měď), baktérií (E.coli, Salmonely), plísní a kvasinek (aflatoxiny B1 a celkové aflatoxiny) a na 511 pesticidů (organochlorové, organofosforové, pyretroidní, dusíkaté a ostatní pesticidy). Dále jsou všechny naše produkty v ČR pravidelně kontrolovány SZPI, která odebírá vzorky na těžké kovy, baktérie a plísně (ne však na pesticidy…).
Nedovážíme jednotlivé syrové ani sušené byliny, ale pouze koncentrované práškové bylinné extrakty a to z jednoho prostého důvodu - NIKDY nelze u sušených a syrových bylin (ač jsou vakuově zabalené) 100% zajistit, aby při dovozu nebyly kontaminovány mikroplísněmi, proto musí být předem „řádně ošetřeny“ sírou či pesticidy... Veškeré naše byliny nejsou ionizovány, neobsahují lepek (kromě kódu 025 a 113) a ani kyselinu aristolochovou (více ZDE).
Není laboratoř jako laboratoř!
Informací, kterou možná málokdo ví, je skutečnost, že existují zcela odlišná kritéria pro testování potravinových doplňků a pro testování léčiv – samozřejmě, že testování doplňků stravy je komplexně na zcela nižší úrovni (jak kvalitativně, tak i kvantitativně) na přítomnost škodlivých látek, než je tomu u léčiv… Každý prodejce (nejméně 10 z 9) potravinových doplňků však tvrdí, že jeho kvalita je ta nej – stačí se však jen více pídit po detailech, nenechat se opíjet (a opájet) líbivými řečmi, jinak může býti spotřebitel snadno oklamán a zklamán. Rozdíl mezi laboratořemi můžete vidět níže v tabulce: