patička

Bezpečnost a kvalita produktů TCM Herbs®

Bezpečnosti a kvalitě produktů naší společnosti TCM Herbs je věnována v celém průběhu výrobního procesu maximální pozornost.

Níže uvedenými postupy Vás provedeme celou velmi složitou škálou různých kontrolních a schvalovacích procesů, kterou absolvují naše produkty na cestě ke konečnému zákazníkovi.

 

Belgie

Každá šarže jednotlivých bylin (187 druhů) je testována (viz Medichin) v renomované akreditované laboratoři Phytax Laboratory ve švýcarském Schlierenu a to na identifikaci bylin, těžké kovy (rtuť, kadmium, olovo, arzén a měď), baktérie (E.coli, Salmonely, celkový počet baktérií), plísně a kvasinky (aflatoxiny B1 a celkové aflatoxiny) a na 511 pesticidů (organochlorové, organofosforové, pyretroidní, dusíkaté a ostatní pesticidy). Bylinné nápoje (kódy 822, 844, 850, 888, 900) a bylinné produkty v prášku (kódy 009, 050, 198, 199, 200) jsou bez jakýchkoliv konzervačních a chemických příměsí či látek. Bylinné tablety obsahují pojivovou látku přírodní celulózu (v dávce max. do 1%). Veškeré naše byliny nejsou ionizovány, neobsahují lepek (kromě kódu 025 a 113) a ani kyselinu aristolochovou (více ZDE). Výrobce upozorňuje, že každá šarže bylin může mít někdy i jinou barvu, jinou chuť či jinou vůni (neb jsou to přírodní a ne geneticky formované produkty…), ale vždy se stejným účinkem! Lahvičky jsou vyplněny zdravotně nezávadnou molitanovou pěnou. Plastové obaly jsou zdravotně nezávadné, splňují veškeré normy EU a jsou k bylinám a přírodě veskrze loajální (více ZDE).

Naším jediným dodavatelem je belgická firma Medichin, která dováží veškeré byliny od firmy Min Tong Pharmaceutical Co. z Taiwanu. Tato firma byla založena na Taiwanu již v roce 1938 a patří proto i k nejstarším a zároveň i k nejrenomovanějším firmám v této oblasti. Tento obchodní partner byl vybrán s ohledem na jeho důslednou laboratorní kontrolu, kterou věnuje celému výrobnímu procesu (viz TCM na Taiwanu). Podrobnější informace o výrobci a výrobním procesu se pak dozvíte zde - Ming Tong Pharmaceutical Company Taiwan. Belgická firma Medichin vyrábí z koncentrovaných bylinných prášků v poměru 5 : 1 (z 5 g surových bylin se vyrábí 1 g bylinného prášku v Taiwanu) bylinné tablety a bylinné nápoje. Vše je vyráběno bez použití syntetických přísad, jako pojivo u tablet se užívá přírodní mikrokrystalická celulóza . Jedná se o 100% přírodní bylinné produkty. Výrobce upozorňuje, že každá šarže bylin může mít někdy i jinou barvu, jinou chuť či jinou vůni (neb jsou to přírodní, a ne geneticky formované produkty…), ale vždy se stejným účinkem.

Všechny bylinné tablety a nápoje naší firmy TCM Herbs mají jako jediné v ČR každou šarži bylin navíc testovanou mimo jiné i na 511 druhů pesticidů a jejich počet se průběžně neustále zvyšuje dle nově používaných pesticidů, neboť pesticidy se dnes stávají celosvětovým problémem! Takovéto maximální spektrum kontrolovaných pesticidů ani nelze v ČR laboratorně zjistit a také to nikdo netestuje, neboť české předpisy tato vyšetření nevyžadují, bohužel… (více ZDE) Toto komplexní testování každé šarže a každé byliny nad rámec běžných vyšetření vyžaduje sice nemalé finanční náklady, ale kvalita bylin a bezpečnost našich produktů je pro nás absolutní prioritou (NE všechny byliny jsou léčivé...). Proto i cena našich produktů oproti podobným na trhu v ČR se může někdy jevit zdánlivě vyšší, ale tento úhel pohledu je vždy relativní - každý má vždy možnost svobodné volby, kupř. někdo nakupuje rád v levnějších hypermarketech, jiný naopak zase upřednostňuje dražší přírodní biobutik, který mu 100% garantuje jistotu maximální kvality, složení a původu s certifikátem a kde ví, co si opravdu kupuje (viz Není laboratoř jako laboratoř). Rovněž vůbec nedovážíme jednotlivé syrové ani sušené byliny, ale pouze koncentrované práškové bylinné extrakty a to z jednoho prostého důvodu - NIKDY nelze u těchto forem bylin 100% zajistit, aby při dovozu nebyly kontaminovány mikroplísněmi (ač vakuově zabalené), anebo musí být předem „řádně ošetřeny“ sírou či pesticidy. Koncentrovaný bylinný prášek se z bylin „vyrábí“ vařením, čímž se nežádoucí mikroorganismy zničí, zatímco syrové byliny jsou pouze sušeny, takže veškeré mikroorganismy zůstávají stále živé. Prostě, když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Rovněž nároky na skladování syrových či sušených bylin jsou vskutku velmi náročné a v praxi pak velice obtížně realizovatelné (individuální konstantní teplota či vlhkost u každé byliny - jiná u kořenů, jiná pak u květů atd.). Jak trefně poznamenal jeden z členů Greenpeace, která zkoumala používání pesticidů při pěstování bylin v Číně: „Možná vás vyléčí z astma, ale zemřete na rakovinu“… (více ZDE). Naše bylinné tablety a bylinné nápoje neobsahují žádné chemické, konzervační a syntetické látky, ani antibiotika, ani kortikoidy, ani lepek (kromě kódů 025 a 113) či dokonce kyselinu aristolochovou (více ZDE).

 

Z výše zmíněného vyplývá, že bylinné tablety a nápoje TCM Herbs patří jak z hlediska kvality (složením), tak i kvantity (koncentrací) bylin a hlavně z hlediska naprosto bezprecedentního testování každé šarže (mj. na 511 druhů pesticidů) k tomu nejlepšímu, co si dnes můžeme v této oblasti čínské medicíny představit (a dopřát).

Česká republika

Produkty TCM Herbs s.r.o. jsou v ČR schvalovány následujícími institucemi:

  • Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) - posuzuje zařazení produktů mezi léčiva či doplňky stravy. Státní zdravotní ústav (SZÚ) - vyjadřuje se ke kvantitě obsažených bylin, čímž garantuje i bezpečný účinek bylin na lidský organismus. Vyjadřuje se ke kvalitě produktů, což zahrnuje jednorázová toxikologická vyšetření na těžké kovy (rtuť, olovo, kadmium, arzén) a vyšetření na bakteriální kontaminaci (E.colli, Salmonella a plísně). Schvaluje také veškeré údaje uvedené na etiketě produktů.
  • Ministerstvo zdravotnictví ČR - vydává souhlas (tzv. HEM) podle ustanovení §11 odst. 2 písm. b) bod 3 a odst. 4 zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů s uvedením do oběhu potravin určených pro zvláštní výživu (doplňku stravy). Na základě schválení SZÚ Ministerstvo zdravotnictví ČR notifikuje kosmetické přípravky.
  • Státní zdravotní ústav, Národní referenční centrum pro kosmetiku - testuje a schvaluje kosmetické přípravky, jako jsou např. regenerační krémy, náplasti, šampony, spreje.

Produkty tradiční čínské medicíny jsou dále kontrolovány:

  • Státní zemědělská a potravinová inspekce (SZPI) - odebírá vzorky výrobků na stanovení těžkých kovů, bakterií, plísní a kyseliny aristocholové, dohlíží na dodržování správnosti údajů uvedených na etiketách.

Více informací o tradiční čínské medicíně se dozvíte v knize Na frekvenci čínské medicíny (2002) a Od pramene čínské medicíny (2007).

MUDr. Petr Hoffmann

detail