patička

Bezpečnost produktů TCM Herbs

Bezpečnosti a kvalitě produktů naší společnosti TCM Herbs je věnována v celém průběhu výrobního procesu maximální pozornost.

Níže uvedenými postupy Vás provedeme celou velmi složitou škálou různých kontrolních a schvalovacích procesů, kterou absolvují naše produkty na cestě ke konečnému zákazníkovi.

 

Belgie

  • Schválení Státním zdravotním ústavem (SZÚ) a Ministerstvem zdravotnictví (MZ ČR) o zdravotní nezávadnosti bylinných tablet.
  • Každá šarže jednotlivých bylin (184 druhů) je testována (viz Medichin) v renomované akreditované laboratoři Phytax Laboratory ve švýcarském Schlierenu a to na identifikaci bylintěžké kovy (rtuť, kadmium, olovo, arsén a měď), baktérie (E.coli, Salmonely, celkový počet baktérií), plísně a kvasinky (aflatoxiny B1 a celkové aflatoxiny) a na pesticidy (organochlorové, organofosforové, pyretroidní, dusíkaté a ostatní pesticidy). Bylinné nápoje (kódy 822, 844, 850, 888, 900) a bylinné produkty v prášku (kódy 009, 198, 199, 200) jsou bez jakýchkoliv konzervačních a chemických příměsí či látek. Bylinné tablety obsahují jako jedinou pojivovou látku přírodní celulózu (v dávce max. do 1%). Veškeré naše byliny nejsou ionizovány, neobsahují lepek (kromě kódu 025 a 113) a ani kyselinu aristolochovou. Výrobce upozorňuje, že každá šarže bylin může mít někdy i jinou barvu, jinou chuť či jinou vůni (neb jsou to přírodní a ne geneticky formované produkty…), ale vždy se stejným účinkem! Lahvičky jsou vyplněny zdravotně nezávadnou molitanovou pěnou.

Naším hlavním dodavatelem je belgická firma Medichin, která dováží veškeré byliny od firmy Min Tong Pharmaceutical Co. z Taiwanu a která byla založena v roce 1938 a patří proto i k nejstarším a zároveň i nejrenomovanějším firmám v této oblasti. Tento obchodní partner byl vybrán s ohledem na jeho důslednou laboratorní kontrolu, kterou věnuje celému výrobnímu procesu (viz TCM na Taiwanu). Belgická firma Medichin vyrábí z koncentrovaných čínských bylin v poměru 1:5 v podobě prášku (jako kakao) bylinné tablety bez použití syntetických přísad, jako pojivo slouží přírodní mikrokrystalická celulóza (v dávce do 1 %). Jedná se o 100% přírodní bylinné produkty a které mimo jiné neobsahují žádný lepek (kromě kódů 025 a 113). V současné době veškerou produkci bylinných tablet zajišťuje pro naši firmu, jež je i výhradním distributorem, právě tato belgická firma Medichin.

Podrobnější informace o výrobci a výrobním procesu se pak dozvíte zde - Ming Tong Pharmaceutical Company Taiwan.

Jednotlivé byliny (184 druhů) jsou testovány v renomované akreditované laboratoři Phytax Laboratory ve švýcarském Schlierenu a to na těžké kovy (rtuť, kadmium, olovo, arsén a měď), baktérie (E.coli, Salmonely, celkový počet baktérií), plísně a kvasinky (aflatoxiny B1 a celkové aflatoxiny).

Všechny bylinné tablety a nápoje naší firmy TCM Herbs mají jako jediné v ČR každou šarži bylin navíc testovanou mimo jiné i na 460 druhů pesticidů, neboť pesticidy se dnes stávají celosvětovým problémem. Bylinné tablety neobsahují žádné chemické, konzervační a syntetické látky, ani antibiotika, kortikoidy, lepek (kromě kódů 025 a 113) či kyselinu aristolochovou (více ZDE). Co se týká kyseliny aristolochové se lze více dozvědět ZDE.

Z výše zmíněného vyplývá, že bylinné tablety a nápoje TCM Herbs patří jak z hlediska kvality (složením), tak i kvantity (koncentrací) bylin a hlavně z hlediska naprosto bezprecedentního testování každé šarže (mj. na 460 druhů pesticidů) k tomu nejlepšímu, co si dnes můžeme v této oblasti čínské medicíny představit (a dopřát).

Česká republika

Produkty TCM Herbs s.r.o. jsou v ČR schvalovány následujícími institucemi:

  • Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) - posuzuje zařazení produktů mezi léčiva či doplňky stravy. Státní zdravotní ústav (SZÚ) - vyjadřuje se ke kvantitě obsažených bylin, čímž garantuje i bezpečný účinek bylin na lidský organismus. Vyjadřuje se ke kvalitě produktů, což zahrnuje toxikologická vyšetření na těžké kovy (rtuť, olovo, kadmium, arsen) a vyšetření na bakteriální kontaminaci (E.colli, Salmonella a plísně). Schvaluje veškeré údaje uvedené na etiketě produktů.
  • Ministerstvo zdravotnictví ČR - vydává souhlas (tzv. HEM) podle ustanovení §11 odst. 2 písm. b) bod 3 a odst. 4 zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů s uvedením do oběhu potravin určených pro zvláštní výživu (doplňku stravy). Na základě schválení SZÚ Ministerstvo zdravotnictví ČR notifikuje kosmetické přípravky.
  • Státní zdravotní ústav, Národní referenční centrum pro kosmetiku - testuje a schvaluje kosmetické přípravky, jako jsou např. regenerační krémy, náplasti, šampony, spreje.


Produkty tradiční čínské medicíny jsou dále kontrolovány:

  • Státní zemědělská a potravinová inspekce (SZPI) - odebírá vzorky výrobků na stanovení těžkých kovů, bakterií, plísní a kyseliny aristocholové, dohlíží na dodržování správnosti údajů uvedených na etiketách.

Více informací o tradiční čínské medicíně se dozvíte v knize Na frekvenci čínské medicíny (2002) a Od pramene čínské medicíny (2007).

MUDr. Petr Hoffmann

detail