patička

Esence

Esence JING je produktem ledvinného jinu a jangu a je i tou nejimaginárnější kategorií v čínské medicíně. Tuto esenci si můžeme představit jako hořící svíčku, kdy plamen je jang, vosk je jin, teplo, jež vydává plamen, je energie čchi a světlo plamene je pak tou ryzí esencí jing. Životnost svíčky (a tedy i vydávaného světla, představujícího v našem případě esenci jing) je závislá jak na síle spalujícího plamene, tak i na množství a kvalitě vosku.

Na tomto příkladu lze vidět úzké propojení jinu a jangu. Síla jangu závisí na síle jinu a naopak (a následně i síla energie čchi a esence jing). Tedy oslabením jinu se postupně oslabí i jang a oslabením jangu se postupně oslabí i jin. Esence jing je úzce spjata s ledvinami a je odvislá od naší vrozené konstituce, tedy od toho, jak velkou a silnou svíčku jsme od našich rodičů dostali do vínku. Čím větší svíčka a plamen, tím větší je světlo (esence jing), které vydává. Esence je spjata i se slezinou a žaludkem. Tyto orgány vytvářejí z potravy, tekutin a vzduchu tzv. získanou esenci, kterou pak ukládají do ledvin, čímž posilují a doplňují vrozenou esenci. Esence JING je tedy tím nejjemnějším a vzácným výtažkem, jež se skládá jak z vrozené, tak získané esence. Proto je s ní zapotřebí zacházet velice šetrně a opatrně, abychom si ji zbytečně „nevypálili“, abychom kupř. nesvítili ve dne, kdy není potřeba, a pak se nám nedostávalo světla v noci (kupř. nadměrnou fyzickou či psychickou prací, přejídáním či hladověním, nedostatkem spánku a odpočinku, nadměrným sexem apod. – prostě zlatá střední cesta bez extrémů a excesů). V opačném případě organizmus musí sáhnout do svých rezerv, které později, třeba ve stáří, chybí...

 

NEDOSTATEČNOST ESENCE JING – JING XU

znamená z hlediska čínské medicíny buď oslabení jinu ledvin (viz Nedostatečnost jinu YIN XU), nebo jangu ledvin (viz Nedostatečnost jangu YANG XU), nebo obojího současně (viz Nedostatečnost jinu a jangu YIN/YANG XU). Toto oslabení se může projevit následujícími příznaky: u dětí: nedostatečný vývin kostí, malý vzrůst, opožděné uzavírání fontanely kojenců, duševní opožděnost; u dospělých: slabost v bedrech a kolenou, měkkost kostí, osteoporóza, zhoršená paměť, paradentóza, vypadávání vlasů, předčasné šedivění vlasů, oslabená sexuální aktivita, bolesti v bedrech, neplodnost, absence menses v pubertě, závratě, pískání v uších, snížený sluch, rozostřený zrak, roztržitost, nepozornost, snížené duševní vnímání. Postihuje hlavně ledviny. Jazyk je buď bledý při nedostatečnosti jangu ledvin, nebo červený bez povlaku při nedostatečnosti jinu ledvin. V západní medicíně může odpovídat tomuto stavu kupř. skleróza, Alzheimerova choroba, osteoporóza, výhřezy plotének, primární amenorea (chybění menstruace), sterilita, lehká mozková dysfunkce u dětí, opožděný duševní a fyzický vývoj apod.

text: MUDr. Petr Hoffmann

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.