patička

Energie čchi

QI je jako rychlost a výkon motoru.

Nedostatek energie čchi Qi | Ilustrace David Vávra


Nedostatek QI je jako nízká rychlost auta, a to buď z důvodu malého obsahu motoru, jenž neutáhne velké těžké auto (Nedostatek YANG), nebo nízké rychlosti ze sníženého výkonu studeného motoru (Chlad). Obojí klade nároky na větší spotřebu benzínu (Krev) a oleje (YIN), proto i auto má zpočátku velkou spotřebu, více „žere“, aby doplnilo chybějící výkon (obézní lidé), dokud se později „nezadře“ (nechutenství např. při onkologických onemocněních).

Kupř. Nedostatek QI Sleziny se může projevit jako vyčerpanost, snadná unavitelnost, oslabení životního elánu, vitality a síly, deprese, netečnost, měkčí stolice, snadné zadýchávání se až dušnost, tichá mluva, snadné pocení – dochází prostě k postupnému vybití baterek.

Vhodné jsou byliny ze skupiny WC (vyživující a posilující QI) – kupř. Tygří pramen – 152.


Stagnace QI je jako přerušovaná jízda „s přískoky“ (dochází k občasnému zpomalení a opět náhlému zrychlení). Za tuto nevyrovnanou jízdu mohou ucpávající se trysky (z vnitřních nečistot, např. z nekvalitní potravy a nezdravého stravování) či odcházející svíčky (z nadměrných či neustále se opakujících emocí). Takový motor pak jede pouze na dva válce, a ne na plný plyn - časem se zahlcuje, vaří a ve finále se může až i zavařit…

Kupř. Stagnace QI Jater se může projevit u žen jako předmenstruační napětí, vnitřní neklid a podrážděnost (přehřívání motoru), časté střídání nálad, náhlé výbuchy jak pláče, tak i hněvu (voda se vaří), tlak na prsou, pocit knedlíku v krku, časté zívání a vzdychání, cysty na prsou a vaječnících, myomy (ucpávající se trysky), bolesti hlavy před, při a po menses, nafouknutí a nadýmání, pocit diskomfortu v oblasti břišní.

Byliny se skupiny H (harmonizující) – kupř. Zklidnění zčeřené hladiny – 062.


Příklady syndromů energie čchi Qi naleznete ZDE.

text: MUDr. Petr Hoffmann
ilustrace: akad. arch. David Vávra

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.