patička

Vnější vítr - FENG XIE QI

Vnější vítr FENG XIE QI představuje škodlivý zevní vítr, jenž napadá povrchové oblasti našeho organizmu. Podle čínské medicíny je nositelem 1 000 nemocí, tedy počátkem („hrotem šípu“) celé řady neduhů, jež zprvu nejsou vůbec s tímto větrem spojovány a mohou se objevit později – viz Chřipka a nachlazení.
V praxi se nejčastěji vyskytuje ve dvou formách:

 1. ZEVNÍ CHLADNÝ VÍTR – FENG HAN

  napadá kůži a projevuje se většinou těmito následujícími příznaky: zimnice, třesavka, zimomřivost, kýchání, bílá vodová řídká rýma, výrazné bolesti svalů po těle a hlavy, bolesti a ztuhlost šíje, mírně zvýšená teplota, chybí pocení a žízeň, moč je světlá. Jazyk se v akutních případech mění ze dne na den, proto zde nelze uvést žádný „typický“ jazyk. V západní medicíně může odpovídat tomuto stavu kupř. chřipka, virózy, záněty nosohltanu, torticolis, neuralgie trojklaného nervu, alergická rýma, chronická celoroční rýma apod.

  Doporučované potraviny:

  • Zelenina a houby: zelená cibulka
  • Koření a byliny: badyán, bazalka, čerstvý zázvor, fenykl, hořčičná semena, kajenský pepř, máta rolní
  • Ostatní: slepičí vejce


  Příklady vhodných receptů:

  ZÁZVOROVÝ ČAJ


  200 ml vody, čerstvý zázvor, citron, med


  Kávovou lžičku čerstvého na jemno nastrouhaného zázvoru přelijeme vodou. Po 10 až 15 minutách přecedíme a dochutíme citronem a medem. Pro zesílení účinku je možné přidat i kajenský pepř a stroužek česneku. Čaj vždy pijeme pouze čerstvý.

  VEJCE NA CIBULCE


  1 svazek zelené cibulky, 2 vejce, pepř, sůl, olej


  Na oleji zpěníme na jemno nakrájenou cibulku, přidáme jemně rozmíchaná vejce a krátce prohřejeme. Dochutíme pepřem se solí. Nedoporučují se potraviny, jež přinášejí chlad a vítr do těla, jako je syrová zelenina a ovoce, chladné nápoje, zmrzlina, mléko a mléčné výrobky.

 2. ZEVNÍ HORKÝ VÍTR FENG RE

  napadá nos a ústa a jeho nejčastějšími příznaky bývá: odpor k chladu, třesavka, kýchání, kašel, lehce nažloutlá rýma, horečka, mírné pocení, svědění v krku, bolesti v krku, oteklé krční mandle, žízeň, tmavší moč, mírné bolesti svalů po těle, týlní bolesti hlavy. Jazyk se v akutních případech mění ze dne na den, proto zde nelze uvést žádný „typický“ jazyk. V západní medicíně může odpovídat tomuto stavu kupř. chřipka, nachlazení, virózy, zánět hrtanu, zánět spojivek, alergická rýma, angína jak virová, tak i bakteriální apod.

  Doporučované potraviny:

  • Obiloviny a luštěniny: fazole, jáhly
  • Zelenina a houby: bambusové výhonky, čekanka, černá houba (Jidášovo ucho), okurka, špenát, celer, pórek
  • Ovoce: banány, jahody, kokos
  • Koření a byliny: máta rolní, bazalka

  Příklady vhodných receptů:

  POLÉVKA PROTI NACHLAZENÍ


  1 menší hlávka zelí, 3 mrkve, 1 cibule, 5 stroužků česneku, šťáva ze zázvoru a z citronu, miso pasta


  Do velkého hrnce dejte vařit všechnu pokrájenou zeleninu. Po 30 minutách přidejte 3 lžíce nastrouhaného čerstvého zázvoru, rozdrcený česnek a chvíli povařte. Z polévky odeberte trochu vývaru, rozmíchejte v něm miso a vraťte do polévky. Na talířích ochucujte citronovou šťávou, popřípadě dalším česnekem.

  BANÁNOVÝ KRÉM


  banány, 3 hrsti jahod, hrnek kokosového mléka, citronová šťáva, lístky máty peprné


  Zralé ovoce rozmačkáme vidličkou anebo rozmixujeme v mixeru. Přidáme kokosové mléko a dochutíme citronovou šťávou. Na miskách zdobíme lístky čerstvé máty.

  Nedoporučují se potraviny, jež přinášejí horko a vítr do organizmu, jako je ostré koření, tvrdý alkohol, smažená, pečená a grilovaná jídla, obzvláště ne pak jehněčí a divočinu.

text: MUDr. Petr Hoffmann

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.