patička

070 VÝCHOD ZE SLEPÉ ULIČKY®
WU MEI WAN - HAX

070 VÝCHOD ZE SLEPÉ ULIČKY® WU MEI WAN - HAX

Toto není e-shop

Působení dle TCM:

  • Harmonizuje nerovnováhu mezi Chladem z Nedostatku v Dolním Ohništi a Horkem z Nadbytku v Horním Ohništi (tzv. Chlad dole a Horko nahoře)
  • Zahřívá Chlad z Nedostatku Ledvin, Sleziny a Střev
  • Ochlazuje Horko Jater, jež napadá Žaludek
  • Vylučuje parazity ze Střev

Více informací o této bylinné směsi a jejích účincích naleznete ve veřejně dostupných zdrojích nebo v katalogu bylinných produktů TCM Herbs®.

Popis dle TCM - Jedná se o modifikaci originální tradiční čínské bylinné směsi WU MEI WAN, která je upravena na dnešní poměry. Tato harmonizační bylinná směs je vskutku pozoruhodná a nesmírně užitečná, neboť její léčebné spektrum je nesmírně, ale vskutku velice široké! Užívá se pro harmonizaci té absolutně nejspodnější 6. vrstvy Konečného jinu JUE YIN a při napadení chladem HAN (Napadení chladem HAN do 6 oddílů).  Dle TCM je naše tělo rozděleno do tzv. 6 oddílů – první 3 vrstvy jsou jangové (tedy tzv. mužské a odpovídají za ochranu organismu, zpracování živin a jiskru života), další 3 spodní vrstvy jsou jinové (tedy tzv. ženské a odpovídají za výživu organismu, zdroj života a za materiální rezervu pro náš život). A právě ta nejspodnější 6. vrstva Konečného jinu JUE YIN, jež představuje jakousi materiální esenci organismu, je v našem případě ta nejpostiženější. Je to ta nejkřehčejší vrstva a je třeba si ji vždy řádně hýčkati! V případě napadení škodlivým zevním chladem této vrstvy (viz níže) nebo v případě, že se jedná o vrozenou konstituci (neboť každý patříme geneticky do nějaké z těchto 6 vrstev), dojde k narušení té nejjemnější esence.

Chůze po hřebenu střechy

Tuto nejspodnější 6. vrstvu Konečného jinu JUE YIN si můžeme představit nejen jako tu nejhlubší a nejzákladnější část každého domu. Pokud jsou základy slabé (nedostatečná jangová esence ledvin SHEN YANG XU), tak pak ani ostatní prvky domu nejsou stabilní – oheň života v ledvinách MING MEN, resp. jeho slabá jangová esence SHEN YANG XU nedostatečně zahřívá dráhu sleziny PI QI XU, která pak zase neprodukuje dostatečně energii čchi QI XU a krve XUE XU. Tato krev XUE chybí jako rezervoár v játrech GAN XUE XU. Dráha jater GAN je spolu s dráhou osrdečníku XIN BAO základem 6. vrstvy Konečného jinu JUE YIN. V případě nedostatečné krve v játrech GAN XUE XU (v důsledku slabého „základu a podezdívky“ nedostatečného jangu ledvin SHEN YANG XU) dochází k vzestupu jaterního horka a větru GAN RE/FENG – tedy k chvění v horních etážích domu, který se pak při jakémkoliv závanu větru může sesypat jako domeček z karet (podobně jako chaloupka na kuří nožce). Takovýto pacient s příznaky či konstitucí Konečného jinu JUE YIN se totiž mnohdy cítí tak, jako by se procházel po hřebenu střechy a stačí pak malý vánek zprava (ochlazení) či zleva (horko) a ihned padá ze střechy dolů – jakékoliv malé změny u něho vždy vyvolávají velké důsledky. Díky nedostatečnému ukotvení domu a úzkému hřebeni střechy (slabá jangová esence ledvin SHEN YANG XU nevyživuje krev jater GAN XUE XU) pacient balancuje na hřebeni střechy (dochází ke vzniku vnitřního horka jater GAN RE, jež pak napadá žaludek WEI RE a stoupá jako jaterní vítr GAN FENG do horního ohniště – osrdečníku XIN BAO).  Proto se tento stav i obtížně léčí – při malém zahřátí se ihned přespříliš přehřejí, při malém ochlazení se zase hned nadměrně zachladí a v obou případech pak příznaky jsou vskutku všemožné (až nemožné) … v běžném přístupu se pak už nabízí jen „prášky na hlavu“.

Úkolem této bylinné směsi je, aby při jakémkoliv záchvěvu větru (ať již zprava či zleva) se náš pacient ihned nezačal chvět a kácet k zemi, aby byl stabilnější a odolnější. A i když už někdy spadne, tak aby nepadal ze střechy až na zem (kde se bezpochyby pomlátí), ale snažíme se mu udělat z úzkého střešního hřebenu širší pěšinu, na kterou pak již dopadne bez nějakého většího úrazu.

Nový zážeh a motor pro organismus

Tato bylinná směs dle TCM ochlazuje nadměrné horko jater GAN RE, jež napadá žaludeční jin WEI YIN XU spolu s nedostatečnou čchi sleziny PI QI XU a současným chladem z nedostatku v ledvinách SHEN YANG XU a ve střevech CHANG HAN XU. Můžeme si tento stav představit nejen jako chůzi po úzkém hřebenu střechy, kdy sebemenší vánek naruší rovnováhu chodce, ale třeba i jako motor auta: YANG zahřívá studený motor na provozní teplotu tak, aby mělo dostatečný a optimální výkon a YIN (krev XUE) zase dodává olej, benzín a vodu tak, aby vyrovnávala přehřátí motoru či předcházela jeho zadření. V případě, že YANG nezahřívá motor na provozní teplotu, tak olej a benzín (YIN) v tryskách „mrzne“ (chlad HAN) a nedostane se už tak snadno do karburátoru – my se pak snažíme neustálým túrováním motor nastartovat, což vede v konečném důsledku k jeho přehřátí (horko RE), které se projeví kupř. kouřem a horkem nad kapotou motoru (stoupající YANG a vítr FENG) a ve finále pak může dojít až k jeho zadření…V našem případě dochází k narušení vztahu mezi krví XUE a ohněm YANG tím, že škodlivý chlad HAN pronikne až do Konečného YIN. Chlad HAN tlumí YIN („zamrznou trubky“) a generuje YANG (každá blokáda se později přemění na horko RE), což má za následek oddělení YIN a YANG od sebe – vzniká tak stav označovaný Chlad dole, Horko nahoře. Na jedné straně je prudký vzestup jaterního jangu GAN YANG SHI a jaterního větru GAN FENG, neboť je to jeho přirozenost (játra GAN patří k prvku Dřevo, a to se chce vždy rozpínat, růst a stoupat vzhůru), napadá žaludek WEI a stoupá do horní části břicha, hrudi a osrdečníku XIN BAO; na straně druhé se blokuje chlad HAN v orgánech, neboť YANG je již nezahřívá – a dostáváme se tak do slepé uličky, ze které není již jen tak snadno úniku…


Jak se lze zorientovat při současných projevech chladu HAN a horka RE?

Vnitřní Chlad z Nadbytku se vyskytuje kupř. při napadení zevním Chladným Větrem. Je pro něj typické zlepšení chladu po zahřátí či oblečením, se objevuje se tzv. falešné Horko, které je vždy trvalé a má sklon přetrvávat, (kupř. horečka při nachlazení). Toto Horko je způsobeno reakcí organismu na Chlad tím, že permanentně si nastavuje svůj „vnitřní reostat“ (Horko neboli YANG) výš, aby tak vyrovnal a kompenzoval náhle se objevující a nežádoucí zevní Chlad a vypudil ho tak ze sebe ven. Toto je i princip každé akutní teploty či horečky při virózách apod. K typickým příznakům patří kupř. červené tváře na bledé pokožce, zimomřivost, nesnášenlivost chladu, pocení, nervozita a podrážděnost… Zde je zapotřebí zahřát Nitro a vypudit Chlad. Doporučuje se při napadení zevním Chladem bylinná směs GUI ZHI WAN.

Vnitřní Chlad z Nedostatku se vyskytuje kupř. jako vrozená konstituční Nedostatečnost YANG Ledvin. Je pro něj typické, že ani zahřátím, ani oblečením se chlad nezlepší a zimomřivost přetrvává. V konečném důsledku pak způsobuje i Horko z Nadbytku – tzv. pravé Horko, s typickým střídáním Horka a Chladu (kupř. horkosti a zimnice, červené tváře na bledém obličeji apod.). V tom případě se užívá harmonizační bylinná směs WU MEI WAN. Úkolem této bylinné směsi je, aby při jakémkoliv záchvěvu větru (ať již zprava či zleva) se náš pacient ihned nezačal chvět a kácet k zemi, aby byl stabilnější a odolnější. A i když už někdy spadne, tak aby nepadal ze střechy až na zem (kde se bezpochyby pomlátí), ale snažíme se mu udělat z úzkého střešního hřebenu širší pěšinu, na kterou pak již dopadne bez nějakého většího úrazu. Vzhledem k výše popsaným skutečnostem pak není divu, že se tato bylinná směs doporučuje u spousty nejrůznějších nemocí – od autoimunních, po chronické a zánětlivé, trávicí či neurologické... Jen je třeba na tento stav vždy myslet a správně rozklíčovat příznaky k jejímu výběru.

Střídání horka a chladu se vyskytuje ale i v případě napadení Chladem do vnitřního Horka Žlučníku, kterou optimálně harmonizuje bylinná směs XIAO CHAI HU WAN. Důvodem pro použití této směsi je Chlad z Nadbytku (zlepší se zahřátím a oblečením či teplými nápoji).

 

Více informací pak naleznete v Katalogu bylinných produktů TCM Herbs.

Dávkování - Naše tablety neobsahují žádné příměsi, leštící látky či lepidla. Jako pojivo slouží pouze přírodní mikrokrystalická celulóza, a to jen maximálně do 1 %. Proto musí býti slisovány do velice tvrdých kompaktních tablet, které se obtížněji rozpouštějí a někomu možná i hůře polykají – vždy je však vše individuální a záleží na každém jedinci zvlášť…

Proto nejlépe se osvědčila tato forma užívání: večer si svoji ranní dávku tablet (kupř. 6 + 6 tbl resp. 12 + 12 tbl od každého druhu) vložte do hrnku a zalijte trochou vody (studené či horké) a tablety se do rána téměř rozpustí. Ráno přisypte do hrnku kupř. Nápoj čínských MUDRců, event. i další nápoje, zalijte nyní již pouze horkou vodou (100°C) a vše řádně promíchejte (jakoukoliv lžičkou). Pro lepší chuť si můžete přidat i trochu dobrého kvalitního mléka (jakéhokoliv druhu dle chuti) – vznikne Vám tak docela chutná hořká bílá káva, kterou můžete, bez obav z nedostatečného vstřebání bylin, přímo zapíjet k snídani (ideálně jahelnou kaši).

Výhodami jsou:

  • Snadné pozření, a to i hořkých bylin (lze přisladit event. javorovým nebo datlovým sirupem)
  • Maximální vstřebání jemně rozpuštěných bylin
  • Rychlost a jednoduchost – žádné intervaly a čekání 15 min před a 30 min po jídle a navíc nahradí snídaňový nápoj (netřeba pak již pít ještě ranní čaj nebo kávu).
  • Zároveň je tato forma užití i „nature friendly“ pro slezinu PI a její energii QI – z těchto důvodů nikdy nepoužíváme žádné obalové kapsle (i ty sebepřírodnější, želatinové apod., vždy časem oslabují energii čchi sleziny PI QI XU a způsobují tak vlhko SHI), ani tinktury (obsah bylin v nich je dle chromatografie na tenké vrstvě pofiderně minimální a navíc každý alkohol v tinkturách obsažený vždy přináší vlhko a horko SHI/RE do organismu…), ba ani syrové směsi bylin SAN či TANG, jež bohužel nelze importovat z Asie bez toho, aniž by buď obsahovaly nadměrně pesticidů nebo pak zase mikroplísně…).

TCM video: Jak nejlépe užívat byliny TCM Herbs?

Lze užívat i takto:

Bylinné tablety lze užívat v obvyklé dávce 3 x denně 4 tablety nebo 2 x denně 6 tablet, u dětí se pak řídíme věkem, a sice 1 rok - 1 tbl 3x denně (kupř. 4leté děcko může užívat 3x2 tbl denně). Platí zde jedna zásada, že „na velkou díru velká záplata“ čili dávkování lze přizpůsobit dle stavu a intenzity potíží pacienta, obzvláště u akutních stavů (virózy, akutní záněty, bolestivé stavy apod.), proto v Číně používají dávku až 2 - 3 x vyšší, tj. až 5x8 tbl denně na začátku nemoci a postupně se dávka snižuje dle ústupu potíží. („Když chytne stoh slámy, kýblem vody ho neuhasíš“ říká zase jedno české přísloví). Tablety se užívají většinou na lačno, a to minimálně 15 minut před jídlem (neznamená to však, že když člověk poté nejí, tak se musí nutně najíst, aby mohl užívat byliny, ale prostě na lačno!) anebo 30 minut po jídle a zapíjejí se teplou vodou. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky  zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin).

Neužívat (dle TCM) v případě -  Vlhka a horka z nadbytku SHI/RE, explosivního průjmu a v těhotenství. Více o čínských pojmech zde.


Balení:
100 tablet / 30 g (100% přírodní, jedinou pojivovou látkou je přírodní celulóza max. do 1%; vyrobeno z koncentrovaných bylin v poměru 5:1, tzn. že při výrobě je použito 5 g sušených bylin na 1 g bylinných tablet)

Bezpečnost, kvalita a účinnost produktů TCM Herbs®

Každý prodejce potravinových doplňků uvádí totéž: Bezpečnost, kvalita a účinnost našich produktů je pro nás absolutní prioritou a věnujeme jí maximální pozornost. Jak je tomu však ve skutečnosti, tak to se pokusíme vysvětlit níže, neb nezasvěcený uživatel snadno podlehne přesvědčení, že užívá to nejlepší z přírody… Možná, že Vám níže uvedené postupy napomohou se lépe zorientovat v této složité džungli reklam, polopravd a různých fake news:

Odkud pochází naše byliny?

Naším jediným dodavatelem je belgická firma Medichin, která dováží veškeré byliny od firmy Min Tong z Tchaj-wanu. Tato renomovaná firma byla založena již v roce 1938 a patří proto na Tchaj-wanu i vůbec k nejstarším v této oblasti. Min Tong vařením surových bylin vytváří pasterizovaný prášek podobný kakau. Belgická firma Medichin pak tyto koncentrované bylinné prášky zpracovává do bylinných tablet a nápojů (z 5 g surových bylin se vyrábí 1 g bylinných tablet). Výrobce upozorňuje, že každá šarže bylin může mít někdy i jinou barvu, chuť či vůni, neb jsou to přírodní, a ne geneticky formované produkty, ale vždy tyto byliny mají naprosto stejný účinek.

Každá šarže jednotlivých bylin (188 druhů) je testována v akreditované laboratoři pro léčiva Phytax ve švýcarském Schlierenu, a to na  identifikaci bylintěžkých kovů (rtuť, kadmium, olovo, arzén a měď),  baktérií (E.coli, Salmonely),  plísní a kvasinek (aflatoxiny B1 a celkové aflatoxiny) a  na 511 pesticidů (organochlorové, organofosforové, pyretroidní, dusíkaté a ostatní pesticidy).  Dále jsou všechny naše produkty v ČR pravidelně kontrolovány SZPI, která odebírá vzorky na těžké kovy, baktérie a plísně (ne však na pesticidy…).

Nedovážíme jednotlivé syrové ani sušené byliny, ale pouze koncentrované práškové bylinné extrakty a to z jednoho prostého důvodu - NIKDY nelze u sušených a syrových bylin (ač jsou vakuově zabalené)  100% zajistit, aby při dovozu nebyly kontaminovány mikroplísněmi, proto musí být předem „řádně ošetřeny“ sírou či pesticidy... Veškeré naše byliny  nejsou ionizovány, neobsahují lepek (kromě kódu 025 a 113) a ani kyselinu aristolochovou (více  ZDE).

 

Není laboratoř jako laboratoř!

Informací, kterou možná málokdo ví, je skutečnost, že existují zcela odlišná kritéria pro testování potravinových doplňků a pro testování léčiv – samozřejmě, že testování doplňků stravy je komplexně na zcela nižší úrovni (jak kvalitativně, tak i kvantitativně) na přítomnost škodlivých látek, než je tomu u léčiv… Každý prodejce (nejméně 10 z 9) potravinových doplňků však tvrdí, že jeho kvalita je ta nej – stačí se však jen více pídit po detailech, nenechat se opíjet (a opájet) líbivými řečmi, jinak může býti spotřebitel snadno oklamán a zklamán. Rozdíl mezi laboratořemi můžete vidět níže v tabulce:


 

 

Certifikovaná laboratoř pro potravinové doplňky

Certifikovaná laboratoř pro léčiva
(zde jsou testovány všechny produkty TCM Herbs)

IDENTIFIKACE BYLIN

NE

ANO

TĚŽKÉ KOVY

Měď

ANO

ANO

Kadmium

ANO

ANO

Rtuť

ANO

ANO

Arzén

NE

ANO

PESTICIDY

Celkový počet pesticidů

Pouze 330 druhů

Minimálně 511 druhů

PLÍSNĚ A KVASINKY

Aflatoxin B1

NE

ANO

Celkové aflatoxiny

NE

ANO

BAKTÉRIE

Escherichia coli

ANO

ANO

Salmonella

ANO

ANO

Bylinné tablety a nápoje TCM Herbs patří jak z hlediska kvality, tak i kvantity bylin, a hlavně z hlediska naprosto bezprecedentního testování každé šarže (mj. na 511 druhů pesticidů) k tomu nejlepšímu, co si dnes můžeme v oblasti čínské medicíny představit a dopřát.

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.


V případě pochybností s výběrem
produktů doporučujeme Test Dobrý jazyk, který vyhodnocuje MUDr. Petr Hoffmann.

detail