patička

025 LADNOST ŠTÍHLÉ GAZELY®
JI SHI WAN - XJC

025 LADNOST ŠTÍHLÉ GAZELY® JI SHI WAN - XJC

Toto není e-shop

Působení dle TCM:

 • Odstraňuje stagnaci potravy JI SHI
 • Posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU
 • Odstraňuje stagnaci energie čchi QI ZHI ze středního ohniště ZHONG JIAO
 • Vylučuje vlhko SHI ze středního ohniště ZHONG JIAO
 • Harmonizuje střední ohniště ZHONG JIAO a funkci sleziny PI a žaludku WEI
 • Vylučuje vlhko a horko SHI/RE ze středního ohniště ZHONG JIAO
 • Rozpouští hlen TAN ze středního ohniště ZHONG JIAO

Více informací o této bylinné směsi a jejích účincích naleznete ve veřejně dostupných zdrojích nebo v katalogu bylinných produktů TCM Herbs®.

Popis dle TCM - Jedná se o moderní bylinnou směs, jež je šita na míru dnešnímu člověku, jeho „životosprávě“ a pomalému spalování potravin. Obsahuje několik skupin čínských bylin jako jsou aromatické („voňavé“) byliny, které vysušují škodlivé vlhko SHI a rozpouští hlen TAN, dále byliny, které odvádí vodu TAN SHI a vlhkost SHI močením, byliny odstraňující stagnaci potravy JI SHI ze středního ohniště ZHENG JIAO a harmonizují trávení, byliny odstraňující stagnaci energie čchi QI ZHI, a konečně i byliny odvádějící vlhko a horko SHI/RE ze spodního ohniště. Více se o tomto tématu dočtete zde Cholesterol a obezita z pohledu TCM.

Více informací pak naleznete v Katalogu bylinných produktů TCM Herbs.

Rozbor bylin dle TCM - Císařskou bylinou je Yu mi xu, která je sladké a fádní chuti, neutrální teploty. Vylučuje škodlivé vlhko SHI močením a ochlazuje horko a vlhko v játrech a ve žlučníku GAN/DAN SHI/RE. Další císařskou bylinou je Bai zhu, která posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU, vylučuje vlhko SHI a upravuje metabolismus vody SHUI v organismu. Bai bian dou je ministerskou bylinou, jež odvádí vlhko a horko ze středního ohniště ZHONG/JIAO SHI/RE a současně i posiluje nedostatečnou čchi sleziny PI QI XU. Poslední císařskou bylinou je Can dou, která posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU, vylučuje vlhko SHI močením, vylučuje horký toxin RE DU. Ministerskou bylinou je Huang qi, která posiluje nedostatečnou energii sleziny PI QI XU a nedostatečnou krev XUE XU. Další ministerskou bylinou je Fu ling, jež vylučuje vlhko SHI močením, posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU a harmonizuje střední ohniště ZHENG JIAO. Poslední ministerskou bylinou je pak Sha ren, která aromaticky vysušuje vlhko SHI, rozprouďuje stagnaci energie čchi QI ZHI ve středním ohništi ZHONG JIAO a posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU. Mezi asistentské byliny patří Hou po, která odstraňuje stagnaci potravy JI SHI a rozprouďuje stagnující energii čchi QI ZHI ve slezině PI a v žaludku WEI, vylučuje vlhko SHI a rozpouští hlen TAN, které blokují střední ohniště ZHONG JIAO a stahuje vzbouřenou energii čchi QI NI. Další asistent Chen pi reguluje oběh energie čchi QI ZHI, posiluje střední ohniště ZHONG JIAO, vylučuje vlhko SHI, rozpouští hlen TAN a stahuje vzbouřenou energii čchi QI NI. Asistent Zhi ban xia vylučuje vlhko SHI, rozpouští hlen TAN, odstraňuje stagnaci potravy JI SHI a stahuje vzbouřenou energii QI NI. Chai hu rozprouďuje stagnující energii čchi v játrech GAN QI ZHI, upravuje disharmonii mezi játry GAN a slezinou PI, stejně tak jako mezi játry GAN a žlučníkem DAN. Mai ya rozprouďuje stagnaci potravy JI SHI, způsobenou požíváním škrobových jídel a obilovin či stagnaci potravy z nedostatečné energie čchi sleziny PI QI XU, posiluje žaludek WEI XI, rovněž rozprouďuje stagnaci čchi v játrech GAN QI ZHI. Shen qu odstraňuje stagnaci potravy JI SHI, harmonizuje žaludek WEI a rozprouďuje stagnující energii čchi QI ZHI.


Dávkování - Naše tablety neobsahují žádné příměsi, leštící látky či lepidla. Jako pojivo slouží pouze přírodní mikrokrystalická celulóza, a to jen maximálně do 1 %. Proto musí býti slisovány do velice tvrdých kompaktních tablet, které se obtížněji rozpouštějí a někomu možná i hůře polykají – vždy je však vše individuální a záleží na každém jedinci zvlášť…

Proto nejlépe se osvědčila tato forma užívání: večer si svoji ranní dávku tablet (kupř. 6 + 6 tbl resp. 12 + 12 tbl od každého druhu) vložte do hrnku a zalijte trochou vody (studené či horké) a tablety se do rána téměř rozpustí. Ráno přisypte do hrnku kupř. Nápoj čínských MUDRců, event. i další nápoje, zalijte nyní již pouze horkou vodou (100°C) a vše řádně promíchejte (jakoukoliv lžičkou). Pro lepší chuť si můžete přidat i trochu dobrého kvalitního mléka (jakéhokoliv druhu dle chuti) – vznikne Vám tak docela chutná hořká bílá káva, kterou můžete, bez obav z nedostatečného vstřebání bylin, přímo zapíjet k snídani (ideálně jahelnou kaši).

Výhodami jsou:

 • Snadné pozření, a to i hořkých bylin (lze přisladit event. javorovým nebo datlovým sirupem)
 • Maximální vstřebání jemně rozpuštěných bylin
 • Rychlost a jednoduchost – žádné intervaly a čekání 15 min před a 30 min po jídle a navíc nahradí snídaňový nápoj (netřeba pak již pít ještě ranní čaj nebo kávu).
 • Zároveň je tato forma užití i „nature friendly“ pro slezinu PI a její energii QI – z těchto důvodů nikdy nepoužíváme žádné obalové kapsle (i ty sebepřírodnější, želatinové apod., vždy časem oslabují energii čchi sleziny PI QI XU a způsobují tak vlhko SHI), ani tinktury (obsah bylin v nich je dle chromatografie na tenké vrstvě pofiderně minimální a navíc každý alkohol v tinkturách obsažený vždy přináší vlhko a horko SHI/RE do organismu…), ba ani syrové směsi bylin SAN či TANG, jež bohužel nelze importovat z Asie bez toho, aniž by buď obsahovaly nadměrně pesticidů nebo pak zase mikroplísně…).

TCM video: Jak nejlépe užívat byliny TCM Herbs?

Lze užívat i takto:

Bylinné tablety lze užívat v obvyklé dávce 3 x denně 4 tablety nebo 2 x denně 6 tablet, u dětí se pak řídíme věkem, a sice 1 rok - 1 tbl 3x denně (kupř. 4leté děcko může užívat 3x2 tbl denně). Platí zde jedna zásada, že „na velkou díru velká záplata“ čili dávkování lze přizpůsobit dle stavu a intenzity potíží pacienta, obzvláště u akutních stavů (virózy, akutní záněty, bolestivé stavy apod.), proto v Číně používají dávku až 2 - 3 x vyšší, tj. až 5x8 tbl denně na začátku nemoci a postupně se dávka snižuje dle ústupu potíží. („Když chytne stoh slámy, kýblem vody ho neuhasíš“ říká zase jedno české přísloví). Tablety se užívají většinou na lačno, a to minimálně 15 minut před jídlem (neznamená to však, že když člověk poté nejí, tak se musí nutně najíst, aby mohl užívat byliny, ale prostě na lačno!) anebo 30 minut po jídle a zapíjejí se teplou vodou. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky  zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin).

 

Neužívat (dle TCM) v případě - užívání léků na ředění krve (warfarin apod.), při silné nedostatečnosti YIN a tělních tekutin JIN YE (tato směs vysušuje a odvádí vlhko), stejně tak ji neužívat v těhotenství, neb tato směs rozprouďuje stagnaci čchi QI ZHI, při alergii na lepek (obsahuje obilný kvásek). Více o čínských pojmech zde.


Balení: 100 tablet / 30 g (100% přírodní, jedinou pojivovou látkou je přírodní celulóza max. do 1%; vyrobeno z koncentrovaných bylin v poměru 5:1, tzn. že při výrobě je použito 5 g sušených bylin na 1 g bylinných tablet)


DOJO efekt není JOJO efekt!

Čínská medicína doporučuje rovněž stravování dle konstituce (viz Test Dobrá strava) a dle ročního období (více v rubrice Harmonické stravování).

 

Zajímavý z tohoto pohledu je i tzv. DOJO efekt, který je takovým přechodem mezi jednotlivými ročními obdobími - jedná se o 18 dní, ve kterých se harmonicky přechází z jednoho období do druhého. V té době je náš organismus a hlavně naše slezina nejcitlivější na stravovací změny, a proto by se mělo v této době jísti tak, aby se slezina a žaludek co nejméně zatížily a naopak (tím současně ) i co nejvíce posílily. Měli bychom jísti obzvláště střídmě, fádně až “jalově”, neb jinak  si “zaděláme” na trávicí potíže a obezitu vůbec. Je to tedy i ideální čas pro očistné kůry, půsty apod. Nejlepšími pomocníky budou potraviny typu Země (slezina a žaludek) jako kupř. jáhly, slzovka, celozrnná rýže, polenta, kroupy, kuskus, sladké brambory (jamy - batáty), zelený hrášek, fazole, cizrna, dýně, mrkev, kedlubny, kapusta, hlávkové zelí, tuřín...

Bezpečnost, kvalita a účinnost produktů TCM Herbs®

Každý prodejce potravinových doplňků uvádí totéž: Bezpečnost, kvalita a účinnost našich produktů je pro nás absolutní prioritou a věnujeme jí maximální pozornost. Jak je tomu však ve skutečnosti, tak to se pokusíme vysvětlit níže, neb nezasvěcený uživatel snadno podlehne přesvědčení, že užívá to nejlepší z přírody… Možná, že Vám níže uvedené postupy napomohou se lépe zorientovat v této složité džungli reklam, polopravd a různých fake news:

Odkud pochází naše byliny?

Naším jediným dodavatelem je belgická firma Medichin, která dováží veškeré byliny od firmy Min Tong z Tchaj-wanu. Tato renomovaná firma byla založena již v roce 1938 a patří proto na Tchaj-wanu i vůbec k nejstarším v této oblasti. Min Tong vařením surových bylin vytváří pasterizovaný prášek podobný kakau. Belgická firma Medichin pak tyto koncentrované bylinné prášky zpracovává do bylinných tablet a nápojů (z 5 g surových bylin se vyrábí 1 g bylinných tablet). Výrobce upozorňuje, že každá šarže bylin může mít někdy i jinou barvu, chuť či vůni, neb jsou to přírodní, a ne geneticky formované produkty, ale vždy tyto byliny mají naprosto stejný účinek.

Každá šarže jednotlivých bylin (188 druhů) je testována v akreditované laboratoři pro léčiva Phytax ve švýcarském Schlierenu, a to na  identifikaci bylintěžkých kovů (rtuť, kadmium, olovo, arzén a měď),  baktérií (E.coli, Salmonely),  plísní a kvasinek (aflatoxiny B1 a celkové aflatoxiny) a  na 511 pesticidů (organochlorové, organofosforové, pyretroidní, dusíkaté a ostatní pesticidy).  Dále jsou všechny naše produkty v ČR pravidelně kontrolovány SZPI, která odebírá vzorky na těžké kovy, baktérie a plísně (ne však na pesticidy…).

Nedovážíme jednotlivé syrové ani sušené byliny, ale pouze koncentrované práškové bylinné extrakty a to z jednoho prostého důvodu - NIKDY nelze u sušených a syrových bylin (ač jsou vakuově zabalené)  100% zajistit, aby při dovozu nebyly kontaminovány mikroplísněmi, proto musí být předem „řádně ošetřeny“ sírou či pesticidy... Veškeré naše byliny  nejsou ionizovány, neobsahují lepek (kromě kódu 025 a 113) a ani kyselinu aristolochovou (více  ZDE).

 

Není laboratoř jako laboratoř!

Informací, kterou možná málokdo ví, je skutečnost, že existují zcela odlišná kritéria pro testování potravinových doplňků a pro testování léčiv – samozřejmě, že testování doplňků stravy je komplexně na zcela nižší úrovni (jak kvalitativně, tak i kvantitativně) na přítomnost škodlivých látek, než je tomu u léčiv… Každý prodejce (nejméně 10 z 9) potravinových doplňků však tvrdí, že jeho kvalita je ta nej – stačí se však jen více pídit po detailech, nenechat se opíjet (a opájet) líbivými řečmi, jinak může býti spotřebitel snadno oklamán a zklamán. Rozdíl mezi laboratořemi můžete vidět níže v tabulce:


 

 

Certifikovaná laboratoř pro potravinové doplňky

Certifikovaná laboratoř pro léčiva
(zde jsou testovány všechny produkty TCM Herbs)

IDENTIFIKACE BYLIN

NE

ANO

TĚŽKÉ KOVY

Měď

ANO

ANO

Kadmium

ANO

ANO

Rtuť

ANO

ANO

Arzén

NE

ANO

PESTICIDY

Celkový počet pesticidů

Pouze 330 druhů

Minimálně 511 druhů

PLÍSNĚ A KVASINKY

Aflatoxin B1

NE

ANO

Celkové aflatoxiny

NE

ANO

BAKTÉRIE

Escherichia coli

ANO

ANO

Salmonella

ANO

ANO

Bylinné tablety a nápoje TCM Herbs patří jak z hlediska kvality, tak i kvantity bylin, a hlavně z hlediska naprosto bezprecedentního testování každé šarže (mj. na 511 druhů pesticidů) k tomu nejlepšímu, co si dnes můžeme v oblasti čínské medicíny představit a dopřát.

Čínský název Shen qu
Latinský název Medica fermentata
Latinský název užívané části Medica fermentata massa
Český název obilný kvásek
Český název užívané části
Obsaženo ve směsi - kód: 025
Čínský název Mai ya
Latinský název Fructus hordei germinatus
Latinský název užívané části Fructus hordei germinatus
Český název ječmen obecný
Český název užívané části obilky
Obsaženo ve směsi - kód: 025, 113
Čínský název Chai hu
Latinský název Bupleurum scorzoneraefolium
Latinský název užívané části Bupleuri radix
Český název prorostlík čínský
Český název užívané části kořen
Obsaženo ve směsi - kód: 010, 014, 020, 025, 041, 060, 061, 062, 063, 064, 066, 073, 152, 182, 184
Čínský název Zhi ban xia
Latinský název Pinellia ternata preparata
Latinský název užívané části Pinellia ternatae rhizoma preparata
Český název Pinellie trojčetná
Český název užívané části uprav. oddenek
Obsaženo ve směsi - kód: 025, 031, 032, 034, 036, 038, 039, 053, 060, 066, 073, 081, 101, 202, 811
Čínský název Chen pi
Latinský název Citrus reticulata
Latinský název užívané části Citri reticulatae pericarpium
Český název mandarinka obecná
Český název užívané části perikarp pečený
Obsaženo ve směsi - kód: 025, 031, 034, 036, 037, 038, 039, 056, 063, 066, 073, 101, 105, 152, 204, 850, 900
Čínský název Hou po
Latinský název Magnolia officinalis
Latinský název užívané části Magnoliae officinalis cortex
Český název Šácholan lékařský
Český název užívané části uprav. kůra
Obsaženo ve směsi - kód: 025, 034, 064, 081, 091, 101, 105, 108
Čínský název Sha ren
Latinský název Amomum villosum
Latinský název užívané části Amomi fructus seu semen
Český název amom huňatý
Český název užívané části plod, semeno
Obsaženo ve směsi - kód: 025, 042, 152
Čínský název Fu ling
Latinský název Poria cocos
Latinský název užívané části Poriae cocos sclerotium
Český název pornatka kokosová
Český název užívané části plodnice houby
Obsaženo ve směsi - kód: 016, 025, 031, 034, 036, 039, 054, 057, 061, 062, 065, 066, 073, 081, 101, 105, 111, 112, 113, 121, 127, 153, 171, 182, 184, 185, 186, 190, 191, 192, 201, 204
Čínský název Huang qi
Latinský název Astragalus membranaceus
Latinský název užívané části Astragali membranaceae radix
Český název kozinec blanitý
Český název užívané části kořen
Obsaženo ve směsi - kód: 007, 022, 025, 043, 056, 108, 152, 153, 183, 192
Čínský název Can dou
Latinský název Vicia faba
Latinský název užívané části Vicia faba
Český název Bob obecný
Český název užívané části plod
Obsaženo ve směsi - kód: 025
Čínský název Bai bian dou
Latinský název Semen lablab album
Latinský název užívané části Semen lablab album
Český název Hyacintové fazole
Český název užívané části Hyacintové fazole - plod
Obsaženo ve směsi - kód: 025
Čínský název Bai zhu
Latinský název Atractylodes macrocephala
Latinský název užívané části Atractylodis macrocephalae rhizoma
Český název atraktylis velkoúborná
Český název užívané části zdužnatělý kořen
Obsaženo ve směsi - kód: 022, 025, 039, 056, 061, 062, 065, 066, 073, 101, 105, 113, 152, 153, 191, 192
Čínský název Yu mi xu
Latinský název Stigma maydis
Latinský název užívané části Stigma maydis
Český název Kukuřičné vlásky
Český název užívané části obilky
Obsaženo ve směsi - kód: 025

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.


V případě pochybností s výběrem
produktů doporučujeme Test Dobrý jazyk, který vyhodnocuje MUDr. Petr Hoffmann.

detail