patička

LADNOST ŠTÍHLÉ GAZELY® (025)
PI QI XU JI SHI WAN mod.

LADNOST ŠTÍHLÉ GAZELY® PI QI XU JI SHI WAN mod.

Toto není e-shop

Působení dle tradiční čínské medicíny:

 • Odstraňuje stagnaci potravy JI SHI
 • Posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU
 • Odstraňuje stagnaci energie čchi QI ZHI ze středního ohniště ZHENG JIAO
 • Vylučuje vlhko SHI ze středního ohniště ZHENG JIAO
 • Harmonizuje střední ohniště ZHENG JIAO a funkci sleziny PI a žaludku WEI
 • Vylučuje vlhko a horko SHI/RE ze středního ohniště ZHENG JIAO
 • Rozpouští hlen TAN ze středního ohniště ZHENG JIAO

 

Popis dle tradiční čínské medicíny - Jedná se o moderní bylinnou směs, jež je šita na míru dnešnímu člověku a jeho "životosprávě". Obsahuje několik skupin čínských bylin jako jsou aromatické byliny (byliny voňavé), které vysušují škodlivé vlhko SHI a rozpouští hlen TAN, dále byliny, které odvádí vodu TAN SHI a vlhkost SHI močením, byliny odstraňující stagnaci potravy JI SHI ze středního ohniště ZHENG JIAO a harmonizují trávení, byliny odstraňující stagnaci energie čchi QI ZHI a konečně i byliny odvádějící vlhko a horko SHI/RE ze spodního ohniště. Více se o tomto tématu dočtete zde Cholesterol a obezita z pohledu TCM.

 

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny - Císařskou bylinou je Yu mi xu, která je sladké a fádní chuti, neutrální teploty. Vylučuje škodlivé vlhko SHI močením a ochlazuje horko a vlhko v játrech a ve žlučníku GAN/DAN SHI/RE. Další císařskou bylinou je Bai zhu, která posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU, vylučuje vlhko SHI a upravuje metabolismus vody v organismu. Bai bian dou je ministerskou bylinou, která odvádí vlhko a horko ze středního ohniště PI/WEI SHI/RE a současně i posiluje nedostatečnou čchi sleziny PI QI XU. Poslední císařskou bylinou je Can dou, která posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU, vylučuje vlhko SHI močením, vylučuje horký toxin RE DU. Ministerskou bylinou je Huang qi, která posiluje nedostatečnou energii sleziny PI QI XU a nedostatečnou krev XUE XU. Další ministerskou bylinou je Fu ling, která vylučuje vlhko SHI močením, posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU a harmonizuje střední ohniště ZHENG JIAO. Poslední ministerskou bylinou je pak Sha ren, který aromaticky vysušuje vlhko SHI, rozprouďuje stagnaci energie čchi QI ZHI ve středním ohništi ZHENG JIAO a posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU. Mezi asistentské byliny pak patří Hou po, která odstraňuje stagnaci potravy JI SHI a rozprouďuje stagnující energii čchi QI ZHI ve slezině PI a v žaludku WEI, vylučuje vlhko SHI a rozpouští hlen TAN, které blokují střední ohniště ZHENG JIAO a stahuje vzbouřenou energii čchi QI NI. Další asistent Chen pi reguluje oběh energie čchi QI ZHI, posiluje střední ohniště ZHENG JIAO, vylučuje vlhko SHI, rozpouští hlen TAN a stahuje vzbouřenou energii čchi QI NI. Asistent Zhi ban xia vylučuje vlhko SHI, rozpouští hlen TAN, odstraňuje stagnaci potravy JI SHI a stahuje vzbouřenou energii QI NI. Chai hu rozprouďuje stagnující energii čchi v játrech GAN QI ZHI, upravuje disharmonii mezi játry GAN a slezinou PI, stejně tak jako mezi játry GAN a žlučníkem DAN. Mai ya rozprouďuje stagnaci potravy JI SHI, způsobenou požíváním škrobových jídel a obilovin či stagnaci potravy z nedostatečné enrgie čchi sleziny PI QI XU, posiluje žaludek WEI XI, rovněž rozprouďuje stagnaci čchi v játrech GAN QI ZHI. Shen qu odstraňuje stagnaci potravy JI SHI, harmonizuje žaludek WEI a rozprouďuje stagnující energii čchi QI ZHI.


Dávkování - 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3x2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2x6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe buď 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle - neznamená to však, že musíte býti nutně najedení. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky  zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin). Zde je několik způsobů, jak optimálně užívat bylinné produkty:

 1. Jednoduše spolknutím celých tablet a zapitím čistou vodou.
 2. Tablety nejprve rozdrtíme na prášek (kupř. ve hmoždíři), zalijeme ve sklenici 2 dcl horké vody, rozmícháme a teplé vypijeme (podobně jako hořkou kávu, ale v tomto případě i s „bylinným lógrem“). Tento způsob je také nejúčinnější!
 3. Pro některé děti se osvědčil i tento způsob: rozdrtíme tablety na prášek a přidáme do čaje, který osladíme kupř. Sladěnkou či Sladovitem (ječmenný slad z prodejen zdravé výživy) nebo přidáme do polévky či jiného jídla, aby tak byly většinou hořké tablety pro ně poživatelnější.
 4. V případě chronických potíží či dlouhodobého užívání bylinných tablet je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3x2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v ranním Nápoji čínských MUDRců - kód 900 a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný “lógr”. Navíc tato ranní snídaně se stane i chutnější a lahodnější.
 5. Ideální také je všechny bylinné tablety v denní dávce (obvykle 12 a více tablet) rozpustit v cca 0,5 l horké vody a tento vlažný nápoj popíjet (nejlépe z termosky) během celého dne jako kávu, v tomto případě nezávisle na jídle. Před požitím nápoje je vždy nutno s termoskou zatřepat!

 

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě - užívání léků na ředění krve (warfarin apod.), při silné nedostatečnosti YIN a tělních tekutin JIN YE (tato směs vysušuje a odvádí vlhko), stejně tak ji neužívat v těhotenství, neb tato směs rozprouďuje stagnaci čchi QI ZHI, při alergii na lepek (obsahuje obilný kvásek). Více o čínských pojmech zde.


Balení: 100 tablet / 30 g (100% přírodní, jedinou pojivovou látkou je přírodní celulóza max. do 1%; vyrobeno z koncentrovaných bylin v poměru 5:1, tzn. že při výrobě je použito 5 g sušených bylin na 1 g bylinných tablet)


DOJO efekt není JOJO efekt!

Čínská medicína doporučuje rovněž stravování dle konstituce (viz Test Dobrá strava) a dle ročního období (více v rubrice Harmonické stravování).

 

Zajímavý z tohoto pohledu je i tzv. DOJO efekt, který je takovým přechodem mezi jednotlivými ročními obdobími - jedná se o 18 dní, ve kterých se harmonicky přechází z jednoho období do druhého. V té době je náš organismus a hlavně naše slezina nejcitlivější na stravovací změny, a proto by se mělo v této době jísti tak, aby se slezina a žaludek co nejméně zatížily a naopak (tím současně ) i co nejvíce posílily. Měli bychom jísti obzvláště střídmě, fádně až “jalově”, neb jinak  si “zaděláme” na trávicí potíže a obezitu vůbec. Je to tedy i ideální čas pro očistné kůry, půsty apod. Nejlepšími pomocníky budou potraviny typu Země (slezina a žaludek) jako kupř. jáhly, slzovka, celozrnná rýže, polenta, kroupy, kuskus, sladké brambory (jamy - batáty), zelený hrášek, fazole, cizrna, dýně, mrkev, kedlubny, kapusta, hlávkové zelí, tuřín...

Každá šarže bylin v našich produktech je testována v akreditované laboratoři pro léčiva Phytax ve švýcarském Schlierenu, a to na identifikaci bylin, dále na těžké kovy (rtuť, kadmium, olovo, arsen a měď), baktérie (E.coli, Salmonely, celkový počet baktérií), plísně, kvasinky a aflatoxiny. Všechny bylinné tablety a nápoje naší firmy TCM Herbs mají jako jediné v ČR každou šarži bylin navíc testovanou mimo jiné i na 511 druhů pesticidů (4 skupiny), neboť pesticidy se dnes stávají celosvětovým problémem, obzvláště u produktů z tzv. Třetího světa. Často se stává, že zákazníci v domnění, že užívají bylinné preparáty, jsou naopak "zanášeni" dalšími nežádoucími "chemikáliemi".

Není laboratoř jako laboratoř

Laboratoř pro potravinové doplňky má za povinnost prověřovat pouze přítomnost těžkých kovů, plísní a baktérií - nestanovuje však obsah pesticidů. Zatímco certifikovaná laboratoř pro léčiva navíc identifikuje i jednotlivé byliny a zejména testuje veškeré spektrum pesticidů (minimálně 500 druhů a více). Takových laboratoří je v EU jen několik a cena za jejich služby tomu i odpovídá (viz NE všechny byliny jsou léčivé). Proto je dnes tak důležité pídit se po tom, v jaké laboratoři a na co vše je potravinový doplněk testován, zdali každá šarže a každá bylina, či jen náhodný vzorek, na kolik druhů pesticidů, kolik příměsí a jaké množství přídavných pojivových látek produkt obsahuje apod. – jinak může být spotřebitel snadno oklamán a zklamán… (více Bezpečnost a kvalita produktů TCM Herbs)

Z výše zmíněného vyplývá, že bylinné tablety a nápoje TCM Herbs patří z hlediska kvantity (koncentrace bylin ve směsi je 5 x vyšší, tzn. že 1 gram bylinných tablet odpovídá 5 gramům sušených bylin) a kvality (naprosto bezprecedentní testování, a to každé šarže) k tomu nejlepšímu, co si dnes můžeme v oblasti čínské medicíny a přírodní medicíny vůbec představit a dopřát!
Čínský název Shen qu
Latinský název Medica fermentata
Latinský název užívané části Medica fermentata massa
Český název obilný kvásek
Český název užívané části
Obsaženo ve směsi - kód: 025
Čínský název Mai ya
Latinský název Hordeum vulgare
Latinský název užívané části Hordei vulgaris fructus
Český název ječmen obecný
Český název užívané části obilky
Obsaženo ve směsi - kód: 025, 113
Čínský název Chai hu
Latinský název Bupleurum scorzoneraefolium
Latinský název užívané části Bupleuri radix
Český název prorostlík čínský
Český název užívané části kořen
Obsaženo ve směsi - kód: 010, 014, 020, 025, 041, 060, 061, 062, 063, 064, 066, 073, 152, 182, 184
Čínský název Zhi ban xia
Latinský název Pinellia ternata
Latinský název užívané části Pinellia ternatae rhizoma
Český název Pinellie trojčetná
Český název užívané části uprav. oddenek
Obsaženo ve směsi - kód: 025, 031, 032, 034, 036, 038, 039, 053, 060, 066, 073, 081, 101, 202
Čínský název Hou po
Latinský název Magnolia officinalis
Latinský název užívané části Magnoliae officinalis cortex
Český název Šácholan lékařský
Český název užívané části uprav. kůra
Obsaženo ve směsi - kód: 025, 034, 064, 081, 091, 101, 105, 108
Čínský název Sha ren
Latinský název Amomum villosum
Latinský název užívané části Amomi fructus seu semen
Český název amom huňatý
Český název užívané části plod, semeno
Obsaženo ve směsi - kód: 025, 042, 152
Čínský název Fu ling
Latinský název Poria cocos
Latinský název užívané části Poriae cocos sclerotium
Český název pornatka kokosová
Český název užívané části plodnice houby
Obsaženo ve směsi - kód: 016, 025, 031, 034, 036, 039, 054, 057, 061, 062, 065, 066, 073, 081, 101, 105, 111, 112, 113, 121, 127, 153, 171, 182, 184, 185, 186, 190, 191, 192, 201, 204
Čínský název Huang qi
Latinský název Astragalus membranaceus
Latinský název užívané části Astragali membranaceae radix
Český název kozinec blanitý
Český název užívané části kořen
Obsaženo ve směsi - kód: 007, 022, 025, 056, 108, 152, 153, 183, 192
Čínský název Can dou
Latinský název Vicia faba
Latinský název užívané části Vicia faba
Český název Bob obecný
Český název užívané části plod
Obsaženo ve směsi - kód: 025
Čínský název Bai bian dou
Latinský název Semen lablab album
Latinský název užívané části Semen lablab album
Český název Hyacintové fazole
Český název užívané části Hyacintové fazole - plod
Obsaženo ve směsi - kód: 025
Čínský název Bai zhu
Latinský název Atractylodes macrocephala
Latinský název užívané části Atractylodis macrocephalae rhizoma
Český název atraktylis velkoúborná
Český název užívané části zdužnatělý kořen
Obsaženo ve směsi - kód: 022, 025, 039, 056, 061, 062, 065, 066, 073, 101, 105, 113, 152, 153, 191, 192
Čínský název Yu mi xu
Latinský název Stigma maydis
Latinský název užívané části Stigma maydis
Český název Kukuřičné vlásky
Český název užívané části Kukuřičné vlásky - obilky
Obsaženo ve směsi - kód: 025
detail
V případě pochybností s výběrem
produktů doporučujeme Test Dobrý jazyk.