patička

Krev XUE a její nedostatečnost u žen

Dle čínské medicíny je krev XUE produkována dráhou sleziny PI. Slezina tuto získanou (postnatální) energii GU QI „vyrábí“ z potravy a spolu se vzduchem z dráhy plic FEI ji posílá do srdce XIN, kde se přeměňuje na krev XUE. Tato krev XUE pak napomáhá i vrozené tzv. originální energii YUAN QI.

Druhým zdrojem krve XUE jsou ledviny SHEN, jež opět produkují krev XUE díky vrozené (prenatální) esenci JING. Platí, že v případě dostatečně silné esenci ledvin JING SHEN se tato zase vrací zpět do jater GAN, aby se zde přeměnila na krev GAN XUE.

Z toho všeho vyplývá, že pokud chceme vyživit a posílit nedostatečnou krev XUE XU, musíme vždy současně posilovat také slezinu PI a ledviny SHEN a druhý fakt, že pokud mluvíme v čínské medicíně o krvi XUE, má se tím na mysli především krev jater GAN XUE.

Nedostatečnost krve XUE XU

Nedostatečnost krve XUE XU je dle TCM jednou z nejčastějších potíží u žen a je současně i kořenem mnoha různých potíží a nemocí v praxi. Jak popsáno výše, ledviny SHEN spolu se slezinou PI se podílejí na tvorbě krve XUE, jež je řízena srdcem XIN a uchovávána (podobně jako v rezervoáru) v játrech GAN.

1. Nedostatečnost krve jater GAN XUE XU. Krev jater vyživuje šlachy, vlasy, oči, nehty, dělohu a je i sídlem jaterního ducha HUN. Její nedostatečnost se projevuje těmito příznaky: mravenčení a pocit brnění či necitlivosti v končetinách, křeče ve svalech, suché vlasy, rozostřené vidění, mušky před očima, nespavost, nadměrné a rušivé sny, slabé menstruační krvácení či ztráta menstruace.

2. Nedostatečnost krve srdce XIN XUE XU se projevuje těmito příznaky: bušení srdce, nespavost, závratě, zhoršená paměť, mírná úzkost, bledostí.

3. Nedostatečnost krve sleziny PI XUE XU se projevuje těmito příznaky: nechutenství, únava, slabost končetin, měkčí stolice, vyhublost, celkovou bledostí a bledými rty.

 

Nedostatečnost krve jater GAN XUE XU je příčinou dalších syndromů:

1. Stagnující energie čchi jater GAN QI ZHI. Jaterní energie čchi GAN QI představuje jang část YANG GAN a jaterní krev GAN XUE zase jinovou část GAN YIN jater GAN jako celek. Tato stagnace má 2 různé příčiny a také i 2 terapie:

A) U žen se velmi často stává, že díky nedostatečnosti krve jater GAN XUE XU dochází ke stagnaci jaterní energie čchi GAN QI ZHI, což se také projevuje klasickými příznaky (sekundární) stagnace jaterní energie GAN QI ZHI, avšak v pozadí je právě primární nedostatečnost jaterní krve GAN XUE XU! V tomto případě se tedy jedná o stagnující energii čchi jater z nedostatku krve jater GAN XUE XU. Tento stav si můžeme představit tak jako málo vody (krve XUE) v potoce, jež nemá sílu dále téci a zastavuje se (stagnace energie čchi QI ZHI). K takovým příznakům pak v praxi patří mírný premenstruační syndrom - napětí v prsou, na břiše a mírná podrážděnost, plačtivost či deprese.

B) V případě primární stagnace energie čchi jater GAN QI ZHI z nadbytku se objevují zase tyto příznaky, které je nutno pro následnou terapii rozlišit od předchozí situace: sklon k výbuchům hněvu a vzteku, podrážděnost, silně vyjádřený premenstruační syndrom, výrazné napětí v prsou (až i viditelné před menses), event. i bolestivost prsou. Tento stav si můžeme představit asi jako poruchu čerpadla, jež nemá sílu (stagnující energie čchi QI ZHI) pumpovat vodu (krev XUE).

2. Nedostatečnost krve jater GAN XUE XU se stoupajícím jang jater GAN YANG SHI.
Toto je velmi častá kombinace u žen, kdy stoupající jang jater GAN YANG SHI se může generovat nejen díky jaternímu ohni GAN HUO, nedostatečnosti jin ledvin SHEN YIN XU nebo nedostatečnosti jin jater GAN YIN XU, ale často právě na základě nedostatečnosti krve jater GAN XUE XU. Takovýto stav se projevuje příznaky jako bolesti hlavy, které jsou pulzující a tepající, motolicí, rozostřeným viděním a event. nevolností a zvracením.

3. Nedostatečnost krve jater GAN XUE XU s horkým větrem FENG RE v kůži.

Nedostatek krve jater GAN XUE XU je příčinou celé řady kožních nemocí, neboť díky nedostatečnosti krve GAN XUE XU se generuje horký vítr FENG RE, jež se usazuje v kůži. Takovýto stav se projevuje příznaky jako je svědění, postižení kůže, které se objeví a zase náhle zmizí (kopřivka) nebo se stěhuje po celém těle, šupinatění kůže, kdy šupiny jsou bledé a suché (lupénka), suchá a svědivá kůže, často se také objevuje během menopauzy svědivá kůže bez návalů horka.

4. Nedostatečnost krve jater GAN XUE XU s prázdným horkem RE XU.

U žen se může prázdné horko RE XU často vyvinout nejen z nedostatku jin YIN XU, ale také z nedostatku krve XUE XU. Takovýto stav se projevuje pocitem horka v obličeji či červenými líčky na velmi bledém podkladě kůže.

5. Nedostatečnost krve jater GAN XUE s chladem HAN v děloze.
Když je krev jater nedostatečná GAN XUE XU, tak je i děloha prázdná a snadno napadnutelná zevním chladem HAN, a nebo naopak, pokud zevní chlad HAN napadá dělohu, blokuje dráhy, krev jater GAN XUE nemůže řádně obíhat a dochází tak k její nedostatečnosti GAN XUE XU. Tento stav se projevuje příznaky jako je slabé, přetrvávající děložní krvácení, nepravidelná menstruace (předčasná či opožděná), nafialovělé krevní sraženiny v menstruační krvi, krvácení uprostřed cyklu (tzv. špinění), bolestivá menstruace, napětí a chlad v podbřišku či neplodnost, suché rty a sucho v ústech, chybí pocit žízně, zvýšená večerní teplota, večer teplé dlaně a plosky, event. i s pocením dlaní a plosek.

6. Nedostatečnost krve jater GAN XUE XU s nedostatečností jang ledvin SHEN YANG XU.

Toto je velmi častá kombinace u žen, obzvláště při neplodnosti či potížích s menstruací. Takovýto stav se projevuje příznaky tupé bolesti a slabost v bedrech, bolesti kolen, studené končetiny, zimomřivost, pocit chladu, který se zlepší oblečením, otoky dolních končetin, časté močení velké porce světlé moče, impotence, sterilita, inkontinence moči, i kašovitá či průjmovitá stolice, někdy s nestrávenými zbytky potravy, stejně tak i všeobecná únava a vyčerpanost.

7. Nedostatečnost krve jater GAN XUE XU s nedostatečností jin ledvin SHEN YIN XU.
Obzvláště u žen, kupř, v přechodu, se často tato kombinace projevuje příznaky, jako jsou návaly, noční pocení, suchost v ústech, močové potíže s bolestmi v bedrech, žluté pálivé výtoky s pálením v pochvě.

8. Nedostatečnost krve jater GAN XUE XU s nedostatečností energie čchi QI XU.

Protože krev XUE je „matkou“ energie čchi QI, tak často při nedostatečnosti krve XUE XU je současně i energie čchi nedostatečná QI XU. Takovýto stav se projevuje příznaky jako je bledý či matný obličej, bušení srdce s úzkostí, které se mohou stávat trvalými, nechutenství, zkrácený dech či zadýchávání se, slabý hlas, málomluvnost (lakonická řeč), vyčerpanost, snadná únava a slabost končetin, mírná tupá bolest hlavy a závratě.

9. Nedostatečnost krve jater GAN XUE XU s blokádou krve YU XUE.

Pokud je krev nedostatečná XUE XU, nemůže ani řádně obíhat, což vede k její stagnaci a blokádě YU XUE. Tato situace je velmi častá u gynekologických potíží a projevuje se příznaky jako jsou bolestivé křeče před menstruací či v prvních dnech menstruace, zkrácený menstruační cyklus, event. i s tmavými sraženinami či lepkavou krví, někdy po menstruaci se může objevit opět slabé krvácení, tzv. špinění.

10. Nedostatečnost krve jater GAN XUE XU s poruchou ducha HUN.

Játra GAN skladují krev XUE, která je sídlem ducha HUN, jenž řídí spánek. Duch HUN se totiž vrací na noc do jater GAN, kde odpovídá za klidný a pokojný spánek. Když je krev jater nedostatečná GAN XUE XU, objevují se příznaky jako je neklidný spánek, hojné či divoké sny, noční můry, podrážděnost, vnitřní neklid, bušení srdce, noční pocení, sucho v ústech a v hrdle.

11. Nedostatečnost krve srdce XIN XUE XU s poruchou ducha SHEN.

Krev srdce XIN XUE je sídlem ducha SHEN. V případě nedostatečnosti krve srdce XIN XUE XU je i duch SHEN „neukotvený“ a takovýto člověk pak trpí úzkostí a/nebo nespavostí, povrchním spánkem s častým probouzením, bušením srdce, neklidem, zhoršeným duševním výkonem, zapomnětlivostí či obtížnou koncentrací, event. i afty, nočním pocením či sušší stolicí.

12. Nedostatečnost krve s horkem v krvi XUE XU + RE XU.

Stejně tak platí i naopak, že pokud se objeví horko v krvi RE XUE, tak pak i duch SHEN je neklidný, což se projeví výrazným neklidem, úzkostí a silnou nespavostí (všechny tyto příznaky jsou na rozdíl od předešlé situace mnohem více vyjádřeny). Dále se může objevit podrážděnost, neklid, pocit horka a tlaku na hrudi, zarudlý červený obličej, žízeň na studené nápoje, nespavost, noční děsy u dětí či příliš „živé a neposedné“ děti. Dráha srdce má i vnitřní spojky do ústní dutiny (neboť jazyk a ústa jsou „výhonky srdce“), tak se mohou zde objevit afty či zánětlivé vřídky, záněty dásní, paradentóza, bolesti zubů či hořko v ústech po ránu.

text: MUDr. Petr Hoffmann

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.