patička

Nejčastější virové a infekční nemoci – doporučení dle TCM

Stagnace QI Plic je jednou z nejčastějších potíží dnešního světa, obzvláště u žen. Projevuje se typicky pocitem překážky v krku („knedlík či švestka v krku“), pocit stlačení na hrudi, obtížné polykání, tlak na hrudi (až dušnost), časté vzdychání, kterým si organismus uvolňuje „přetlak“ a blokádu QI, smutek, úzkost, deprese….

Terapie: BAN XIA HOU PO WAN

Chladný Vítr v Plicích je akutní záležitost v době od zimy až do jara, ale i v čase léta z průvanu či klimatizace. Objevuje se kašel, škrábání v krku, ucpaný nos či řídký vodnatý výtok z nosu, kýchání, chybí pocit žízně, bolesti hlavy na šíji, bolesti těla, pocit chladu a třesavka se zimnicí.

Terapie: GUI ZHI WAN nebo CHUAN XIONG CHA TIAO WAN

Horký Vítr v Plicích se objevuje převážně v létě., ale může být i kdykoliv, neboť Chladný Vítr se záhy mění na Horko… Projevuje se jako bolest v krku, nateklé mandle, angína, horečka, výrazná žízeň, suchý kašel, ucpaný nos, žluté hleny, mírné pocení, event. zánět spojivek či sezónní alergické projevy (oči, nos).

Terapie: YIN QIAO JIE DU WAN a BO HE CHA (tato kombinace se často užívá i po počátečním napadení Chladným Větrem, které se usídlí hlouběji a vytváří pak Horko či Horké Toxiny v Plicích).

Při alergii, suchém kašli, zánětu spojivek, mírnějším projevu nemoci a u dětí SANG JU YIN WAN a BO HE CHA.

Horký Hlen v Plicích je kašel s hustým, lepivým, žlutým až žlutozeleným. Typicky se objevuje při akutních respiračních infektech (včetně zánětů průdušek a plic) či u chronických kuřáků.

Terapie: QING QI HUA TAN WAN nebo PI PA QING FEI YIN WAN

Chladný Hlen v Plicích se objevuje na počátku akutního napadení Chladným Větrem – dráždivý kašel s vykašláváním bílých či bíložlutých hlenů.

Terapie: DING CHUAN WAN

Suchý Vítr v Plicích se projevuje obzvláště jako noční záchvatovitý kokrhavý nebo štěkavý (laryngeální) kašel u malých dětí, který se projevuje jako zánět hrtanu či průdušnice, někdy až s dramatickým, životu nebezpečným průběhem.

Terapie: QING ZAO JIU FEI WAN

Nedostatek QI Plic je častou příčinnou dýchacích potíží, kterými může být zkrácený dech, pokašlávání, chronický kašel, slabší hlas, nechuť mluvit, samovolné pocení, únava, světlá bledá pleť, častá a opakující se nachlazení, zimomřivost

Terapie: SHEN QI WAN a REN SHEN CHA

Nedostatek YIN Plic se projevuje jako Sucho a Horko, objevuje se suchý kašel nebo kašel s velmi málo hustými hleny, obzvláště po prodělaných respiračních nemocech, slabý hlas, chrapot, pocit sucha v ústech a v krku, škrábání v krku, chronické bolesti v krku nebo stále se opakující angíny, nechuť mluvit, hubnutí, noční pocení, únava, event. i krev v hlenech, noční sucho v ústech, chuť pít po malých douškách, červená líčka, záchvaty suchého kašle v noci s následným vykašláváním malého množství hlenu, tlak na hrudi a odpolední pocity tepla.

Terapie: BAI HE GU JIN WAN

Chladné Vlhko v Tlustém Střevě se objevuje v létě u tzv. letních viróz a infekčních průjmů typu Salmonely apod. Projevuje se jako akutní průjmy, horečka se zimnicí, pocení, bolesti hlavy, břicha, kručení a nadýmání břicha, pocit plnosti na hrudi, nevolnost event. i zvracení. Typické jsou kupř. cestovatelské průjmy.

Terapie: HUO XIANG ZHENG QI WAN

Sucho a Horko v Tlustém střevě se projevuje zácpou či suchou stolicí, pálením v konečníku, suchým jazykem, suchem v ústech a v krku, tmavou močí, páchnoucím dechem, suchou kůží event. závratěmi.

Terapie: MA ZI REN WANSHAN YAO CHA

Horký Toxin v Tlustém Střevě se projevuje akutními či chronickými průjmy s hlenem a krví (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, salmonelózy apod.), bolestmi břicha, nucením na stolici či pálením v konečníku.

Terapie: BAI TOU WEN WANYI YI REN CHA

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.