patička

KOUZLO PRVNÍ POMOCI® (001)
GUI ZHI WAN mod.

« Předchozí Další »
KOUZLO PRVNÍ POMOCI® GUI ZHI WAN mod.

Toto není e-shop

Působení dle TCM:

 • Vylučuje napadení zevním větrem FENG nebo chladným větrem FENG/HAN z povrchu těla
 • Harmonizuje nerovnováhu mezi vrstvou obrany WEI (kůže a svalstvo) a vrstvou výživy YING (krev XUE a tělesné tekutiny JIN YE)

Více informací o této bylinné směsi a jejích účincích naleznete ve veřejně dostupných zdrojích nebo v katalogu bylinných produktů TCM Herbs®.

Popis dle TCM - Většina zevních nemocí vzniká nejčastěji právě napadením zevního škodlivého větru FENG nebo chladu HAN či kombinací obojího, tedy chladným větrem FENG/HAN. Příznaky se pak projevují dle toho, co více převládá – buď vítr FENG nebo chlad HAN.

Naše tělo se pak dělí do 3 vrstev: 1. vrstva je povrchová a představuje obrannou vrstvu WEI QI, k níž patří kůže a svalstvo. 2. vrstva je vrstva výživy YING QI a jak již název napovídá, odpovídá za výživu: krev XUE, energie QI a tělesné tekutiny JIN YE. Je jakýmsi prostředníkem (přes meridiány JING a spojky LUO) mezi povrchovou (1.) a hlubokou 3. vrstvou, která se nazývá YUAN QI – ta v sobě zahrnuje již tělesné orgány ZANG a FU, které jsou uloženy v hloubce, a odpovídá za produkci esence JING. A jen správné fungování a vyladěná koordinace všech těchto 3 vrstev zajišťuje nerušený a harmonický koloběh energie QI a krve XUE – tedy zdraví.

Tato bylinná směs elegantně upravuje a harmonizuje obrannou vrstvu WEI a vrstvu výživy YING tím, že z obou těchto vrstev vylučuje zevní napadení větrem FENG či chladným větrem FENG/HAN a zprůchodňuje svalovou vrstvu tak, aby energie čchi mohla zase volně proudit (tzv. odvaluje balvany z cest…). Patří k nejcennějším bylinným směsím užívaným v TCM při napadení zevním větrem FENG či chladným větrem FENG /HAN do povrchu našeho těla, jenž zároveň odpovídá 1. obranné linii našeho organismu a je tedy i „první na ráně“ (viz též název směsi). Je určena pro jedince, kteří mají primárně oslabenou obrannou energii WEI QI (nedostatečné či studené konstituční typy – viz Test Dobrá strava) a jsou tak náchylní k častým nemocem. Nevhodná je naopak pro horké a nadbytečné typy. Často se proto kombinuje s bylinnou směsí Pevnost palácového pilíře (201), která vylučuje chlad, vítr a vlhko z kloubů a svalů.

Metaforicky si tento stav můžeme přiblížit jako obranu našeho státu (zdárnou energii ZHENG QI čili dobrou imunitu) proti vnějšímu nepříteli (škodlivá energie XIE QI – v našem případě vítr FENG nebo chladný vítr FENG /HAN. Naše vojsko na hranicích země (obranná vrstva WEI – spojená s YANG, tedy akcí) má za úkol bránit zemi proti vnějším nepřátelům a současně i chránit obyvatelstvo (vrstva výživy YING – spojené s YIN, výživou), aby mohlo v klidu žít a produkovat dostatek potravy, a to i pro armádu (obranná vrstva WEI). Jak vidno, jedno na druhém závisí, a to stejnou měrou. V případě, že je náš stát vojensky oslabený, zákonitě nemá ani dostatek vojsk na hranicích a náš obranný val (slabá obranná vrstva WEI – kůže, podkoží a svalstvo) je tak lehce napadnutelný zevním nepřítelem (napadení zevním větrem FENG či chladným větrem FENG/HAN), který tak snadno pronikne do týlu (vrstva výživy YING – krev a tělesné tekutiny). Zde se usadí a usurpuje (blokuje tok energie QI – vzájemnou komunikaci mezi obyvatelstvem a vojskem, kterému se nedostává proviant) ostatní obyvatele tím, že jim ujídá z jejich již tak skromných zásob, které pak chybí i ostatnímu vojsku (nerovnováha mezi vrstvou obrany WEI a vrstvou výživy YING). Je zapotřebí rychle a cíleně povolat mocného spojence (v našem případě kouzelnou bylinnou směs Kouzlo první pomoci), jenž uvede zase vše na pravou míru a vetřelce (škodlivý vítr FENG či chladný vítr FENG/HAN) rázně a řádně z naší země vyprovodí (vypotí) a zpacifikuje, doplní zásoby (vyživí vrstvu výživy YING, a tím potažmo i vrstvu obrany WEI), nastolí opět soulad, komunikaci a oboustranně prospěšnou symbiózu (zharmonizuje obě vrstvy) mezi obyvatelstvem (vrstva výživy YING) a vojskem (obranná vrstva WEI). Jen tak lze i nadále fungovat v dnešním světě, kdy jeden nikdy neví, kdy, co, odkud a jakážeto raketa zrovna přiletí😊.

Doporučované potraviny při užívání této bylinné směsi jsou zahřívající a ostrá jídla jako jsou pálivá koření – čili, zázvor, skořice, badyán, hřebíček, česnek, cibule, jarní cibulka, pórek, pažitka, koriandr, ale i alkohol v mírné míře jako je svařák, grog, dále oves a ovesné vločky, jehněčí a zvěřina; naopak nedoporučované potraviny jsou ty, jež přinášejí do těla chlad a vlhko jako syrová zelenina, syrové ovoce, studené nápoje, zmrzlina apod.

Více informací se dozvíte v tomto článku.

Rozbor bylin ve směsi dle TCM - Císařskou bylinou ve směsi je Gui zhi, která vylučuje a rozptyluje napadení zevním chladným větrem FENG/HAN, pocením otevírá jak povrch BIAO, tak i svalovou vrstvu, zahřívá dráhy JING a spojky LUO, čímž uvolňuje bolest a harmonizuje vrstvu obrany WEI a výživy YING. Ministr Bai shao posiluje YIN, vyživuje tak oslabenou vrstvu výživy YING a spolu s předchozí bylinou zahřívá a posiluje střední ohniště ZHONG JIAO. Obě byliny tedy současně posilují jak obrannou vrstvu WEI, tak i vrstvu výživy YING. Asistent Sheng jiang napomáhá císařským bylinám uvolňovat povrch BIAO a vypuzuje chladný vítr FENG/HAN, uvolňuje svalovou vrstvu a spolu s Zhi gan cao harmonizuje slezinu PI a žaludek WEI tím, že stahuje vzbouřenou energii čchi QI NI. Rovněž s Da zao harmonizuje vrstvy výživy YING a obrany WEI. Další asistent Da zao pomáhá Bai shao harmonizovat vrstvu výživy YING a obrany WEI a spolu s Zhi gan cao posiluje a harmonizuje střední ohniště ZHONG JIAO. Poslíčkem je pak Zhi gan cao, který harmonizuje účinek ostatních bylin ve směsi. Byliny Gui zhi, Sheng jiang a Zhi gan cao představují jangový účinek směsi, zatímco Bai shao a Da zao zase její jinový účinek, čímž se tak obě skupiny ideálně doplňují.

Dávkování - Bylinné tablety lze užívat v obvyklé dávce 3 x denně 4 tablety nebo 2 x denně 6 tablet, u dětí se pak řídíme věkem, a sice 1 rok - 1 tbl 3x denně (kupř. 4leté děcko může užívat 3x2 tbl denně). Platí zde jedna zásada, že „na velkou díru velká záplata“ čili dávkování lze přizpůsobit dle stavu a intenzity potíží pacienta, obzvláště u akutních stavů (virózy, akutní záněty, bolestivé stavy apod.), proto v Číně používají dávku až 2 - 3 x vyšší, tj. až 5x8 tbl denně na začátku nemoci a postupně se dávka snižuje dle ústupu potíží. („Když chytne stoh slámy, kýblem vody ho neuhasíš“ říká zase jedno české přísloví). Tablety se užívají většinou na lačno, a to minimálně 15 minut před jídlem (neznamená to však, že když člověk poté nejí, tak se musí nutně najíst, aby mohl užívat byliny, ale prostě na lačno!) anebo 30 minut po jídle a zapíjejí se teplou vodou. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky  zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin).

  TCM video: Jak nejlépe užívat byliny TCM Herbs?

   

  Neužívat (dle TCM) v případě - při napadení zevním větrným chladem FENG/HAN XIE QI, kdy současně u nemocného je již přítomno vnitřního horka RE (v tom případě se užívá kupř. Krůpěj z lesní studánky - 060); rovněž nepoužívat během léta, při horkém počasí, při horečce se žízní, při krvácení z nosu nebo při bolestech v krku (v tom případě se užívá kupř. Chlad ranní mlhy – 002 či Nápoj stříbrného větru - 844). Nepoužívat v případě vnitřního vlhka a horka SHI/RE, stejně tak by neměli tuto směs užívat ani lidé pijící hodně alkoholu (mají vnitřní horko RE). Při používání směsi vynechat maso a mastné produkty, mléko a mléčné výrobky, syrové ovoce a syrovou zeleninu a alkohol.

  Bezpečnost, kvalita a účinnost produktů TCM Herbs®

  Každý prodejce potravinových doplňků uvádí totéž: Bezpečnost, kvalita a účinnost našich produktů je pro nás absolutní prioritou a věnujeme jí maximální pozornost. Jak je tomu však ve skutečnosti, tak to se pokusíme vysvětlit níže, neb nezasvěcený uživatel snadno podlehne přesvědčení, že užívá to nejlepší z přírody… Možná, že Vám níže uvedené postupy napomohou se lépe zorientovat v této složité džungli reklam, polopravd a různých fake news:

  Odkud pochází naše byliny?

  Naším jediným dodavatelem je belgická firma Medichin, která dováží veškeré byliny od firmy Min Tong z Tchaj-wanu. Tato renomovaná firma byla založena již v roce 1938 a patří proto na Tchaj-wanu i vůbec k nejstarším v této oblasti. Min Tong vařením surových bylin vytváří pasterizovaný prášek podobný kakau. Belgická firma Medichin pak tyto koncentrované bylinné prášky zpracovává do bylinných tablet a nápojů (z 5 g surových bylin se vyrábí 1 g bylinných tablet). Výrobce upozorňuje, že každá šarže bylin může mít někdy i jinou barvu, chuť či vůni, neb jsou to přírodní, a ne geneticky formované produkty, ale vždy tyto byliny mají naprosto stejný účinek.

  Každá šarže jednotlivých bylin (188 druhů) je testována v akreditované laboratoři pro léčiva Phytax ve švýcarském Schlierenu, a to na  identifikaci bylintěžkých kovů (rtuť, kadmium, olovo, arzén a měď),  baktérií (E.coli, Salmonely),  plísní a kvasinek (aflatoxiny B1 a celkové aflatoxiny) a  na 511 pesticidů (organochlorové, organofosforové, pyretroidní, dusíkaté a ostatní pesticidy).  Dále jsou všechny naše produkty v ČR pravidelně kontrolovány SZPI, která odebírá vzorky na těžké kovy, baktérie a plísně (ne však na pesticidy…).

  Nedovážíme jednotlivé syrové ani sušené byliny, ale pouze koncentrované práškové bylinné extrakty a to z jednoho prostého důvodu - NIKDY nelze u sušených a syrových bylin (ač jsou vakuově zabalené)  100% zajistit, aby při dovozu nebyly kontaminovány mikroplísněmi, proto musí být předem „řádně ošetřeny“ sírou či pesticidy... Veškeré naše byliny  nejsou ionizovány, neobsahují lepek (kromě kódu 025 a 113) a ani kyselinu aristolochovou (více  ZDE).

   

  Není laboratoř jako laboratoř!

  Informací, kterou možná málokdo ví, je skutečnost, že existují zcela odlišná kritéria pro testování potravinových doplňků a pro testování léčiv – samozřejmě, že testování doplňků stravy je komplexně na zcela nižší úrovni (jak kvalitativně, tak i kvantitativně) na přítomnost škodlivých látek, než je tomu u léčiv… Každý prodejce (nejméně 10 z 9) potravinových doplňků však tvrdí, že jeho kvalita je ta nej – stačí se však jen více pídit po detailech, nenechat se opíjet (a opájet) líbivými řečmi, jinak může býti spotřebitel snadno oklamán a zklamán. Rozdíl mezi laboratořemi můžete vidět níže v tabulce:


   

   

  Certifikovaná laboratoř pro potravinové doplňky

  Certifikovaná laboratoř pro léčiva
  (zde jsou testovány všechny produkty TCM Herbs)

  IDENTIFIKACE BYLIN

  NE

  ANO

  TĚŽKÉ KOVY

  Měď

  ANO

  ANO

  Kadmium

  ANO

  ANO

  Rtuť

  ANO

  ANO

  Arzén

  NE

  ANO

  PESTICIDY

  Celkový počet pesticidů

  Pouze 330 druhů

  Minimálně 511 druhů

  PLÍSNĚ A KVASINKY

  Aflatoxin B1

  NE

  ANO

  Celkové aflatoxiny

  NE

  ANO

  BAKTÉRIE

  Escherichia coli

  ANO

  ANO

  Salmonella

  ANO

  ANO

  Bylinné tablety a nápoje TCM Herbs patří jak z hlediska kvality, tak i kvantity bylin, a hlavně z hlediska naprosto bezprecedentního testování každé šarže (mj. na 511 druhů pesticidů) k tomu nejlepšímu, co si dnes můžeme v oblasti čínské medicíny představit a dopřát.

  Čínský název Zhi gan cao
  Latinský název Glycyrrhiza uralensis
  Latinský název užívané části Glycyrrhizae radix preparata
  Český název lékořice
  Český název užívané části uprav. kořen
  Obsaženo ve směsi - kód: 002, 003, 004, 007, 010, 014, 016, 019, 021, 030, 032, 033, 036, 037, 038, 039, 041, 053, 054, 056, 060, 061, 062, 063, 064, 066, 073, 101, 102, 105, 113, 115, 119, 127, 131, 152, 190, 191, 192, 199, 200, 201, 203, 204, 811
  Čínský název Da zao
  Latinský název Ziziphus jujuba
  Latinský název užívané části Zyziphi jujubae fructus
  Český název jujuba čínská
  Český název užívané části plod
  Obsaženo ve směsi - kód: 034, 036, 060, 073, 101, 192, 811
  Čínský název Sheng jiang
  Latinský název Zingiber officinale
  Latinský název užívané části Zingiberis officinalis rhizoma
  Český název zázvor obecný
  Český název užívané části oddenek
  Obsaženo ve směsi - kód: 004, 031, 034, 053, 060, 061, 062, 073, 081, 101, 152, 204
  Čínský název Bai shao
  Latinský název Paeonia lactiflora
  Latinský název užívané části Paeoniae lactiflorae radix
  Český název pivoňka bělokvětá
  Český název užívané části kořen
  Obsaženo ve směsi - kód: 020, 051, 052, 053, 055, 056, 061, 062, 063, 064, 065, 073, 131, 191, 201, 204
  Čínský název Gui zhi
  Latinský název Cinnamomum cassia
  Latinský název užívané části Cinnamomi ramulus
  Český název skořicovník čínský
  Český název užívané části větvička
  Obsaženo ve směsi - kód: 054, 070

  Zelená linka – 800 331 109

  Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

  V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.


  V případě pochybností s výběrem
  produktů doporučujeme Test Dobrý jazyk, který vyhodnocuje MUDr. Petr Hoffmann.

  detail