Popis dle TCM - Většina zevních nemocí vzniká nejčastěji napadením zevního Větru nebo Chladu či kombinací obojího, tedy Chladným Větrem. Příznaky se pak projevují dle toho, zda převládá Vítr nebo Chlad. Naše tělo se dělí do 3 vrstev: 1. Obranná Vrstva je povrchová a patří k ní kůže a svalstvo. 2. Vrstva Výživy je prostřední a odpovídá za výživu Krve a QI. 3. Vrstva Esence, která v sobě zahrnuje tělesné orgány, produkující Esenci, je uložena nejhlouběji. A jen správné fungování a vyladěná koordinace všech těchto tří vrstev zajišťuje nerušený a harmonický koloběh QI a Krve – tedy zdraví. Tato bylinná směs elegantně harmonizuje Obrannou Vrstvu a Vrstvu Výživy tím, že z obou vylučuje zevní škodlivý Vítr či Chlad a zprůchodňuje svalovou vrstvu tak, aby QI mohla zase volně proudit (tzv. odvaluje balvany z cest). Patří k nejcennějším bylinným směsím při napadení zevním Větrem či Chladem do Povrchu těla, které je vždy tak „první na ráně“. Je určena pro jedince, kteří mají primárně oslabenou Obrannou Energii (nedostatečné či studené konstituční typy), a jsou proto i náchylní k častým nemocem. Nevhodná je naopak pro horké a nadměrné typy. Často se také kombinuje s bylinnou směsí Pevnost palácového pilíře – 201, která vylučuje Chlad, Vítr a Vlhko z kloubů a svalů při akutních a chronických bolestech kloubů, svalů a beder či u revmatických bolestí, včetně akutního ischiasu.
Metaforicky si tento stav můžeme přiblížit jako obranu našeho státu (Řádná QI čili dobrá imunita) proti vnějšímu nepříteli (Škodlivá QI – v našem případě Vítr nebo Chlad čili viry apod.). Naše vojsko na hranicích země (Obranná Vrstva – spojená s YANG, tedy akcí) má za úkol bránit zemi proti vnějším nepřátelům a současně i chránit obyvatelstvo (Vrstva Výživy – spojená s YIN, výživou), aby mohlo v klidu žít a produkovat dostatek potravy, a to i pro armádu (Obranná Vrstva). Jak vidno, jedno na druhém závisí, a to stejnou měrou. V případě, že je náš stát vojensky oslabený, zákonitě nemá ani dostatek vojsk na hranicích a náš obranný val (slabá Obranná Vrstva – kůže, podkoží a svalstvo) je tak lehce napadnutelný zevním nepřítelem (napadení zevním škodlivým Větrem či Chladem), který tak snadno pronikne do týlu (Vrstva Výživy – Krev a QI). Zde se usadí a usurpuje (blokuje tok QI) vzájemnou komunikaci mezi obyvatelstvem a vojskem, kterému se tak nedostává proviant a ujídá ze svých již tak skromných zásob, které pak chybí i ostatnímu vojsku (nerovnováha mezi Vrstvou Obrany a Vrstvou Výživy). Je zapotřebí rychle a cíleně povolat mocného spojence (v našem případě kouzelnou bylinnou směs Kouzlo první pomoci), jenž uvede vše zase na pravou míru a vetřelce (škodlivý Vítr či Chlad) rázně a řádně z naší země vyprovodí (vypotí) a zpacifikuje, doplní zásoby (vyživí Vrstvu Výživy, a tím potažmo i Vrstvu Obrany), nastolí opět soulad, komunikaci a oboustranně prospěšnou symbiózu (zharmonizuje obě Vrstvy) mezi obyvatelstvem (Vrstva Výživy) a vojskem (Obranná Vrstva). Jen tak lze i nadále fungovat v dnešním světě, kdy jeden nikdy neví, kdy, co, odkud a jaká že to raketa (Covid apod.) zrovna přiletí…
Doporučované potraviny při užívání této bylinné směsi jsou zahřívající a ostrá jídla jako jsou pálivá koření – čili, zázvor, skořice, badyán, hřebíček, česnek, cibule, jarní cibulka, pórek, pažitka, koriandr, ale i alkohol v mírné míře jako je svařák, grog, dále oves a ovesné vločky, jehněčí a zvěřina; naopak nedoporučované potraviny jsou ty, jež přinášejí do těla chlad a vlhko jako syrová zelenina, syrové ovoce, studené nápoje, zmrzlina apod.
Více informací se dozvíte v tomto článku.
Dávkování - Bylinné tablety lze užívat v obvyklé dávce 3 x denně 4 tablety nebo 2 x denně 6 tablet, u dětí se pak řídíme věkem, a sice 1 rok - 1 tbl 3x denně (kupř. 4leté děcko může užívat 3x2 tbl denně). Platí zde jedna zásada, že „na velkou díru velká záplata“ čili dávkování lze přizpůsobit dle stavu a intenzity potíží pacienta, obzvláště u akutních stavů (virózy, akutní záněty, bolestivé stavy apod.), proto v Číně používají dávku až 2 - 3 x vyšší, tj. až 5x8 tbl denně na začátku nemoci a postupně se dávka snižuje dle ústupu potíží. („Když chytne stoh slámy, kýblem vody ho neuhasíš“ říká zase jedno české přísloví). Tablety se užívají většinou na lačno, a to minimálně 15 minut před jídlem (neznamená to však, že když člověk poté nejí, tak se musí nutně najíst, aby mohl užívat byliny, ale prostě na lačno!) anebo 30 minut po jídle a zapíjejí se teplou vodou. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin).
TCM video: Jak nejlépe užívat byliny TCM Herbs?
Neužívat (dle TCM) v případě - napadení zevním Chladným Větrem, kdy současně u nemocného je již přítomno vnitřní Horko (v tom případě se užívá kupř. Krůpěj z lesní studánky – 060), rovněž nepoužívat při horkém počasí, při horečce se žízní, při krvácení z nosu nebo při bolestech v krku (v tom případě se užívá kupř. Chlad ranní mlhy – 002 či Nápoj stříbrného větru – 844). Nevhodná případě vnitřního Vlhka a Horka.
Bezpečnost, kvalita a účinnost produktů TCM Herbs®
Každý prodejce potravinových doplňků uvádí totéž: Bezpečnost, kvalita a účinnost našich produktů je pro nás absolutní prioritou a věnujeme jí maximální pozornost. Jak je tomu však ve skutečnosti, tak to se pokusíme vysvětlit níže, neb nezasvěcený uživatel snadno podlehne přesvědčení, že užívá to nejlepší z přírody… Možná, že Vám níže uvedené postupy napomohou se lépe zorientovat v této složité džungli reklam, polopravd a různých fake news:
Odkud pochází naše byliny?
Naším jediným dodavatelem je belgická firma Medichin, která dováží veškeré byliny od firmy Min Tong z Tchaj-wanu. Tato renomovaná firma byla založena již v roce 1938 a patří proto na Tchaj-wanu i vůbec k nejstarším v této oblasti. Min Tong vařením surových bylin vytváří pasterizovaný prášek podobný kakau. Belgická firma Medichin pak tyto koncentrované bylinné prášky zpracovává do bylinných tablet a nápojů (z 5 g surových bylin se vyrábí 1 g bylinných tablet). Výrobce upozorňuje, že každá šarže bylin může mít někdy i jinou barvu, chuť či vůni, neb jsou to přírodní, a ne geneticky formované produkty, ale vždy tyto byliny mají naprosto stejný účinek.
Každá šarže jednotlivých bylin (188 druhů) je testována v akreditované laboratoři pro léčiva Phytax ve švýcarském Schlierenu, a to na identifikaci bylin, těžkých kovů (rtuť, kadmium, olovo, arzén a měď), baktérií (E.coli, Salmonely), plísní a kvasinek (aflatoxiny B1 a celkové aflatoxiny) a na 511 pesticidů (organochlorové, organofosforové, pyretroidní, dusíkaté a ostatní pesticidy). Dále jsou všechny naše produkty v ČR pravidelně kontrolovány SZPI, která odebírá vzorky na těžké kovy, baktérie a plísně (ne však na pesticidy…).
Nedovážíme jednotlivé syrové ani sušené byliny, ale pouze koncentrované práškové bylinné extrakty a to z jednoho prostého důvodu - NIKDY nelze u sušených a syrových bylin (ač jsou vakuově zabalené) 100% zajistit, aby při dovozu nebyly kontaminovány mikroplísněmi, proto musí být předem „řádně ošetřeny“ sírou či pesticidy... Veškeré naše byliny nejsou ionizovány, neobsahují lepek (kromě kódu 025 a 113) a ani kyselinu aristolochovou (více ZDE).
Není laboratoř jako laboratoř!
Informací, kterou možná málokdo ví, je skutečnost, že existují zcela odlišná kritéria pro testování potravinových doplňků a pro testování léčiv – samozřejmě, že testování doplňků stravy je komplexně na zcela nižší úrovni (jak kvalitativně, tak i kvantitativně) na přítomnost škodlivých látek, než je tomu u léčiv… Každý prodejce (nejméně 10 z 9) potravinových doplňků však tvrdí, že jeho kvalita je ta nej – stačí se však jen více pídit po detailech, nenechat se opíjet (a opájet) líbivými řečmi, jinak může býti spotřebitel snadno oklamán a zklamán. Rozdíl mezi laboratořemi můžete vidět níže v tabulce: