patička

Autointoxikace (a detoxikace) dle TCM

Neznamená to, že se člověk „otráví v autě“, ale sám sebe otravuje – buď svými myšlenkami nebo svými organickými produkty.

Autointoxikace duše

V prvním případě platí, že v první půlce života je třeba naučit se myslet, zatímco ve druhé půlce bývá naopak užitečné na některé věci nemyslet, což je o mnoho těžší. Zvlášť, pokud myšlení člověk dlouhodobě přetahuje, protože musí myslet i za ostatní. Pokud si kupř. tím člověk rozhodí svoji základní vertikální osu života (osa Ledviny - Srdce neboli Voda – Oheň čili základní osa YIN – YANG, která nám byla každému při plození dána do vínku a odpovídá i za naši psychiku), tak si naruší svoji rovnováhu a balanc a důsledky se záhy dostaví – podrážděnost, nervozita, úzkosti, strachy, nespavost, bušení srdce, špatná koncentrace, zhoršená paměť… K harmonizaci zde pak optimálně pomůže bylinná směs TIAN WANG BU XIN WAN, jež tzv. doplní chybějící olej a ochladí přehřívající se motor a hlavně – posílí nebeského Ducha SHEN čili dalo by se říci zdravý rozum. Toho není nikdy dost, obzvláště v dnešní době. A v tu chvíli může zase náš “seřízený” organismus šlapat jak švýcarské hodinky! Tento bylinný elixír je vskutku balzámem pro rozhozenou duši, neb odpradávna byl “naprogramován” právě pro tyto případy. Obzvláště účinný je při dlouhotrvajících duševních stresech a potížích, potlačených křivdách a nevyřešených a nedořešených frustracích (z dětství, ze školy, z práce, ze vztahu, z manželství, z rozvodu, z vojny…), které si každý člověk v určité podobě nese v sobě a táhnou se s ním jak červená nit. Říká se, že 100 x nic umoří nejen osla, ale v podstatě každého, neb nikdo nemá nervy ze železa. Proto i zdánlivě malé a banální problémy mohou někdy vyústit v katastrofický scénář. Prostě – když zapadne jiskérka do vhodného terénu, tak chvíli doutná a po čase již požár plápolá… Proto je dobré ohni předcházet a hasit (a řešit) potíže již na počátku – nejlépe bylinnou směsí TIAN WANG BU XIN WAN, která může směle nahradit psychofarmaka jako je Rivotril, Neurol a Lexaurin a navíc bez vedlejších účinků. A nejen bylinkami živ je člověk - rovněž i my sami můžeme také přispět se svojí nemalou troškou (spíše větší než malé množství) do mlýna: pokud máme odpuštění, milosrdenství a lásku v Srdci, pak se i snáze zbavíme strachu a úzkostí v Ledvinách a radujeme se ze života, který tak volně plyne a my s ním…

 

Autointoxikace těla

V druhém případě se jedná o “otravu” našeho organismu všemi možnými i nemožnými potravinami, nápoji, léky, vakcínami… Prostě vším, co v průběhu dne (a života vůbec) do sebe postupně dostáváme a “zanášíme”. Nejvíce je samozřejmě na vině (a někdy i “na víně”) naše skladba potravy, která je převážně kyselinotvorná, místo toho, aby byla vyrovnaná, čili více zásadotvorná. Dle TCM vybalancovaná strava YIN – YANG odpovídá vyrovnané stravě Zásady – Kyseliny. Problém dneška je, že současný člověk konzumuje v naprosté většině právě tu “nezdravou” kyselinotvornou stravu. Tato strava způsobuje uvnitř organismu “překyselení” neboli volné radikály neboli dle TCM “vlhko a horko SHI/RE”. Toto Vlhko a Horko lze nazvati též jakýmsi doutnajícím ohýnkem či tlejícím kompostem, tedy nic, o co by jeden stál (mít v sobě tuto časovanou bombu). A jak známo, z doutnajícího ohýnku již není daleko k pořádnému ohni. Stačí pak už jen málo a oheň je na střeše. To pak letí záchranka jako hasiči k ohni, ale mnohdy je již pozdě, neb plameny sežehnou, co se dá a nadělají pěknou paseku. Následky se pak likvidují dlouho a již se nikdy zcela poškozené 100 % neopraví, pokud vůbec ještě opravit lze… Někdy je dokonce lepší domek zbourat a postavit nový na zelené louce, ale což u živých organismů, bohužel, nelze.

 

Kyselinotvorné potraviny

Obzvláště pak tu nejvíce kyselou jako cukr (cukrovinky, sladkosti, zmrzliny, slazené nápoje…), mouka (hlavně jemná bílá mouka, pečivo s kvasnicemi místo kvásku…), maso (uzeniny, konzervy, smažené …), alkohol, černá káva, ale i mléko a mléčné výrobky (pasterizované, emulgované, ochucené, nezakysané…), hlavně však veškeré chemicky zpracované potraviny - polotovary, fastfoody, aromatizanty, emulgátory, stabilizátory, konzervanty… Jak vidno, číhá to na nás všude kolem dost a dost. Každý si ale může téměř vždy vybrat, zdali si dopřeje raději méně a kvalitní (od různých malovýrobců, z farem či z pravých bioobchodů apod.) anebo dá přednost kvantitě nad kvalitou (často doprovázeno pak výroky typu: Ale co, žijeme jen jednou nebo Kdo pil (kouřil), umřel, kdo nepil, umřel taky apod.). Holt každý sám svého štěstí a zdraví strůjce. Stále platí jedna nepopíratelná zásada: Jezme střídmě, pestře a pravidelně!

A jak si napomoci od nezdravého překyselení či vlhka a horka SHI/RE neboli od zahnívajícího kompostu? Stačí pít každé ráno zdravý bylinný nápoj k snídani – YI YI REN CHA. Je složen hlavně ze slzovky, což je pícnina, která jako kominíček každodenně “čistí naše zanesené trubky” podobně jako když hospodští čistí pípu, aby pivo bylo kvalitní, chutné a zdravé a současně i posiluje “darlingovou pumpu”, aby tlak byl dostatečný. Dále obsahuje i kůru z nezralé mandarinky, jež zase rozpouští usazeniny ze stravy podobně jako když se v kanalizačním potrubí po čase nalepuje odpad na vnitřní stěny. Třetí a poslední bylinou je čínská švestka zvaná umeboška, která svým unikátním působením ideálně harmonizuje trávení, ochlazuje horko jater a navozuje zásadotvorné prostředí ve středním ohništi. Jak jednoduše a lehce si pomoci od každodenních “kalů a zákalů” pravidelnou, zdravou a i chutnou snídaní – YI YI REN CHA!

Další kapitolou samo o sobě jsou chemické léky a očkování. Každá akce má (vždy!) reakci a není kouře bez ohně. Vše, co do sebe dostaneme, se musí z našeho organismu postupně vyloučit. Nestane - li se, tak zůstávají tyto pro náš organismus “nepřirozené substance” (kulantně řečeno místo toxinů čili jedů) v nás. Po čase si začnou žít svým životem a postupně mění “od spodu” náš organismus. Rádo by se chtělo říci, že k lepšímu… Praxe ukazuje, že není až tak viditelná přímá úměrnost mezi tvrzením, že čím více chemických léků a očkování, tím více kvalitnější a zdravější populace. Mohli bychom o tom nekonečně diskutovat, vždy je to kapitola sama o sobě, nicméně pohled TCM je ten, že jen správně vybalancovaný poměr YIN – YANG odpovídá dobrému zdraví a kvalitnímu životu. Pomocí bylin lze částečně tento efekt eliminovat – bylinný prášek HUANG QIN WAN je takovým “detoxikačním” přírodním produktem, neboť tzv. čistí horký toxin RE DU z dráhy žaludku a plic. Lze jej přidat každodenně v dávce 3 odměrky do Nápoje čínských MUDRců, čímž dostane i chuť ranní hořké kávy.

Zásadotvorné potraviny

Ten, kdo se zajímá se o své zdraví, bude vědět, že nejsilnější zásadotvornou potravou je čerstvá zdravá voda (z dobrého pramene, nechlorovaná, neupravovaná). Z ní připravený teplý a velmi slabý zelený čaj (ale vždy musí být kvalitní, bez pesticidů) je optimální popíjení z termosky po celý den na “čištění trubek”. Dalším v pořadí zásad (zde kouzlo nechtěného vytváří i “zásady” zdravého stravování) je veškerá zelená zelenina – tedy vše, co je zelené v přírodě, je i zásadotvorné. Nejlepší je ji konzumovat lehce blanšírovanou (přelitou a spařenou horkou vodou) či krátce podušenou či vařenou v polévce. Jakákoliv aktuálně rostoucí zelenina z vlastní zahrádky je tou nejcennější devizou – ať již jako příloha k masu (optimálně harmonizuje YIN – YANG)! Další a v podstatě i v našich končinách poslední zásadotvornou skupinou jsou pícniny. Dle názvu se používají spíše jako krmivo (v němčině Futterpflanze), ale jsou vhodné samozřejmě i pro člověka. Nejsilnější je slzovka (semena divoké trávy), pak jáhly, pohanka, kukuřice (polenta),  rýže (kromě bílé kulatozrnné), amarant, quinoa, čirok, vojtěška… Optimální je kaše k snídani (na sladko, na slano…) nebo jako příloha k jídlu. Rovněž lze koupit tzv. soba nudle, což jsou těstoviny ve formě špaget či nudlí, hlavně s obsahem pohanky a přimíchány s ostatními pícninami. Jsou chutné a snadno stravitelné a přitom velice zdravé. Ideální je kupř. polévka z kořenové zeleniny (celer, mrkev, petržel…) s příměsí zelených natí (libeček, koriandr, petrželka…) a do ní si přidat tyto pícninové Soba nudle. Kdo chce zdravě a bez jojo efektu (z)hubnout, měl by ji jíst 1 x denně – buď ráno k snídani (spolu s Nápojem čínských MUDRců) nebo pak místo večeře. Upraví zažívání a žaludek bude jako v pokojíčku – nikdy se člověk necítí lépe, než když zhubne několik kil - a 5 ze 4 nemocí zmizí s nimi!

Tož hodně pevné vůle při balancování na hraně života (a nemoci).

text: MUDr. Petr Hoffmann

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.