patička

Vlhko SHI

lepkavý povlak ukazuje na stagnaci vlhka SHI

Vlhko SHI je v čínské medicíně kategorie, která představuje nejen zevní vlhko (počasí, práce ve vlhkém prostředí, mokré oblečení apod.), ale i vlhko uvnitř domku (viz Domek šitý na míru). Vše je jakoby nasáklé vlhkem a potíže tomu odpovídají: pocit tíže po těle, v hlavě či v končetinách, tlak a plnost na hrudi či na břiše, nejasná mysl, zakalená moč, měkká stolice, páchnoucí husté gynekologické výtoky, ekzémy s páchnoucími lepkavými výtoky, lepkavý pocit v ústech.

Jazyk je nateklý s lepkavým povlakem.

Zevní vlhko postihuje hlavně klouby, vnitřní vlhko postihuje hlavně slezinu a klesá dolů do spodního ohniště (močový měchýř, ledviny, střeva).

V západní medicíně tomuto stavu mohou odpovídat kupř. gynekologické výtoky, prostatické obtíže, infekce močových cest, revmatické onemocnění, mokvavé ekzémy, chronické průjmy, celulitida, chronický únavový syndrom apod.

Doporučované potraviny:

  • Obiloviny a luštěniny: fazole červené (adzuki)
  • Zelenina a houby: lanýže, polníček (salát polní)
  • Ryby a dary moře: kapr, slávky jedlé (mušle), úhoř říční
  • Maso: hovězí ledviny, jehněčí, kuřecí a vepřová játra, kůzlečí a skopové maso a játra, maso ze zvěřiny (zvláště divoká kachna), vepřové i jiné ledvinky, volská oháňka, zajíc
  • Ovoce, ořechy a semena: kokosové mléko, lískové ořechy, maliny, pistácie, sezam černý, švestky, víno hrozny
  • Nápoje a ostatní: badyán, fenykl, hřebíček, muškátový ořech, pažitka, pískavice (řecké seno), skořice, zázvor sušený (mletý)

Příklady vhodných receptů:

stejné jako u Nedostatečnosti jangu – YANG XU

Nedoporučují se potraviny, jež přináší vlhko a chlad do těla, jako je syrová zelenina a syrové ovoce, sladkosti, mléko a mléčné výrobky, studené nápoje a zmrzlina a mořské plody.

text: MUDr. Petr Hoffmann

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.