patička

PROBUZENÍ šípkové princezny aneb ŽENY V 21. STOLETÍ

Téměř každá žena se v dnešní době potýká s různými hormonálními potížemi, ať již gynekologickými, menstruačními či s potížemi štítné žlázy apod. Stresový způsob života, chemizovaná a fastfoodová stra­va a obzvláště pak syntetické hormony v jakékoliv podobě (hormonální antikoncepce, kortikoidní spreje atd.) - to vše narušuje hormonální rovnováhu. Každá nerovnováha je pak i dle TCM předpokladem pro různé potíže a nemoci. V současnosti neexistuje mnoho bylin, které dokáží účinně, vyváženě a bez vedlejších účinků působit na obnovení hormonální rovnováhy – a to jak u žen, tak i u mužů! Jednou z takovýchto mála bylin je právě SUI HUA MU JING. Tím se tato bylina podstatně odlišuje od umělých, chemických a tělu naprosto cizích hormonů.

 

Žena nositelkou rodu

Dle TCM jsou veškeré hormony produkovány ledvinnou esencí JING SHEN, ukládány do dráhy jater GAN a odtud jsou krví XUE rozmísťovány po těle do místa určení - tak praví učení i učení mistři tradiční čínské medicíny. Tuto jednoduchou zásadu je třeba neustále míti na paměti i pro veškeré hormonální poruchy. Každá žena je od nepaměti předurčena býti nositelkou rodu a k tomu je ve své přirozenosti též uzpůso­bena. Dle čínské medicíny mají ženy v převaze jinovou složku. YIN představuje veškeré tekuté části JIN YE (sliny, lymfa, mezibuněčná tekutina apod.) včetně krve jako takové. Krev XUE je produkována dráhou sleziny PI, uchovávána v dráze jater GAN a její cirkulaci řídí dráha srdce XIN. Pod tím vším je „podepsána“ (anebo ještě lépe: nad tím sídlí jako supervizor) dráha ledvin SHEN, respektive její esence JING, která je nadřazena veškerému blahodárnému dění v organizmu, dodává chybějící energii ze svých rezerv a řídí a kontroluje ty správné kroky a chod organizmu. Z výše popsaného vyplývá, kteréže to složky se podílejí na hormonálních potížích – dráha ledvin SHEN, jater GAN, sleziny PI a srdce XIN a krev XUE.

 


Hormony jako ryby ve vodě

Dle TCM nedostatek krve XUE XU u žen se projevuje kupř. bledou matnou pletí bez lesku, třepivými nehty nebo nehty bez lesku, studenými končetinami, bušením srdce, nespavostí, rozostřeným viděním, nízkým tla­kem, suchými rty, suchou kůží, suchou vaginou, vypadáváním vlasů, tupou bolestí hlavy, závratěmi, sníženou pamětí a koncentrací, depresemi, vyčerpáním, únavou, brněním a necitlivostí končetin, nepravidelnou, vyne­chávající nebo bolestivou menstruací, sraženinami v menstruační krvi, slabou menstruací, neplodností apod.
Pro názornější představu si můžeme představit krev XUE jako vodu v potoce a hormony pak jako ryby ve vodě. Nedostatek krve XUE XU z pohledu západní medicíny představuje její nedostatek jak kvantita­tivně coby nedostatek železa, červených krvinek, krevního barviva apod., tak i kvalitativně – viskozita krve je vyšší a krev je pak „hustší“, teče pomaleji, stagnuje a blokuje se (kupř. leidenská mutace, trombózy a embolie u žen). Nedostatek vody v potoce (v našem případě nedostatek krve XUE XU) pak neumožňuje ani rybám (v našem případě hormonům) se v ní udržet, natož ještě pomnožit. Syntetické hormony pak představují uměle vypěstované násady ryb, které vléváme do potoka, v němž je málo vody, takže tyto uměle vysazené ryby záhy stejně uhynou. Tento odpad pak ucpává potok, blokuje řečiště, tlí, zahnívá („ryba smrdí od hlavy“) a doslova otravuje přírodu (v našem případě náš organismus) toxickým bahnem…
Není to příliš veselé konstatování a ani perspektivní, ale je to, bohužel, konstatování holé skutečnosti. Jak se tedy navrátit zase zpět k přirozeným zákonitostem našeho těla? Bylinná směs SHUI HUA MU JING WAN nabízí určité řešení, obzvláště pak pro všechny ženy od 15 do 55 let.

Krev XUE oslabuje:

 • Nepravidelnost v jídle – vynechání zdravé a teplé snídaně, jedení v rychlosti a ve stresu, nepravidelné jedení, jedení na noc, špatný výběr a kvalita jídel…
 • Nepravidelný a nedostatečný spánek (třísměnný provoz…)
 • Nadměrná intelektuální činnost bez odpočinku
 • Nadměrné přemítání, přemýšlení, vracení se do minulosti…
 • Negativní emoce jako je strach, závist, nenávist…
 • Nadměrná fyzická činnost bez odpočinku
 • Nadměrná sportovní zátěž (dlouhé běhy apod. ) a nadměrné pocení
 • Nadměrná menstruace, porody, potraty a kojení
 • Užívání jakékoliv hormonální antikoncepce (tbl, inj, tělíska, Postinor…)
 • Užívání kortikoidů, hormonů štítné žlázy, antibiotik, analgetik a antidepresiv
 • Nadměrné sledování TV, PC, mobilů (více než 2 hod denně…)
 • Potraviny, které tzv. přinášejí vlhko a chlad do organismu jako je kupř.  syrová zelenina a syrové ovoce, studené nápoje, „bublinkové“ nápoje, sycené kysličníkem uhličitým  (voda, limonády, chito, šampaňské apod.),  černá káva, sladkosti, jednostranná výživa (vegetariánství, makrobiotika…)

Krev XUE posiluje:

 • Pravidelnost, řád a pořádek (jídlo, spánek, práce…)
 • Duševní vyrovnanost (či alespoň snaha o ni)
 • Nepřepínání fyzických sil
 • Pravidelný odpočinek
 • Potraviny, jež tzv. posilují krev XUE a esenci ledvin jako jsou červená masa (hovězí, jehněčí, divočina, tuňák), hovězí polévka (nejlépe z oháňky), jakékoliv játra (i játrové knedlíčky) a ledvinky, polévka ze slepice včetně masa (ne však kuře nebo kohout!), perlička (kupř. na červeném víně), holoubě, křepelka, jakékoliv vejce, obzvláště pak žloutek, červená řepa (nikdy ne však syrová! ale vařená, kupř. ideální je boršč),  mušle (slávky), krevety, teplé snídaně (buď polévka nebo kaše z pohanky, rýže či jáhel), špaldová káva, slzovka, čirok, cizrna (falafel, humus) černá a červená čočka, černé fazole, teplé tekutiny, nesycené kysličníkem uhličitým („bez bublinek“)

 

Měsíčky jedna báseň

Jak sám již název napovídá, měsíčky by se měly pravidelně opakovat 1× měsíčně. Pokud tomu tak není, TCM může pomocí bylin tuto kvalitu jemně (znovu)nastavit a dlouhodobě udržovat.
Fyziologická menstruace se objevuje mezi 13. až 50. rokem života. Bezproblémová menstruace trvá 3 až 5 dnů, maximálně 7 dnů a je bezbolestná. Proud krve teče nepřerušovaně. Na počátku je menstruační krev jasně červená a v průběhu krvácení o něco ztmavne. Neobsahuje jakékoliv sraženiny. V žádném pří­padě není vodnatá ani hlenovitá. Po skončení krvácení nedochází k dalšímu ukapávání ani špinění krve. Takto by měla vypadat optimální menstruace.

Menstruační cyklus lze jako obvykle v TCM popsat a znázornit tak, jak vše přirozeně probíhá v přírodě. Představme si přehradu, do které přitéká voda z řeky. Síla stěny je odpovídající velikosti přehrady (děloha). Jednou měsíčně se její kapacita průběžně naplňuje do optimální výše a pak již je třeba zvednout stavidla a upustit přehradu, jinak by se mohla hráze přehrady protrhnout nebo by mohla voda přetéci a způsobit záplavy (stagnace energie čchi QI ZHI). Stejně tak je škodlivý opačný stav, kdy pramen (esence ledvin SHEN JING) nevydá dostatečně vody (nedostatek krve XUE XU) a přehrada pak vysychá (nedostatek krve s následnou blokádou YU XUE XU). Stejně tak vysychá i při nadměrném horku (horko v krvi RE XUE). Rovněž by měla býti voda v tekutém stavu, jinak v přehradě zamrzne (chlad HAN v děloze). Pokud jsou ve vodě nečistoty, tak mohou ucpat výpustní otvory (blokáda krve YU XUE). Z tohoto všeho je patrné, že je nutná naprostá souhra všech zúčastněných - vydatný zdroj kvalitní vody, odpovídající kapacita nádrže, dobré klimatické podmínky, včasné vytažení stavidel, dostatečná síla přehradní stěny… Toto vše lze nejlépe nastavit  pomocí jediné bylinné směsi SHUI HUA MU JING WAN, která působí na všechny 4 fáze menstruačního cyklu, a to jak posílením ledvinné esence SHEN JING, tak i vyživením a rozprouděním krve XUE, stejně jako rozprouděním stagnující energie čchi jater GAN QI ZHI.

 

Poruchy menstruace

Hodně červené krve, která netmavne - horko RE
Tmavá krev - horko RE, chlad HAN, stagnace čchi QI ZHI nebo blokáda krve YU XUE
Sražená krev - jakákoliv stagnace čchi QI ZHI, krve YU XUE, chladu HAN, horka RE
Světlá krev - stav nedostatku XU nebo vlhka SHI
Zapáchající menstruace - vlhké horko SHI/RE
Předčasná menstruace - horko RE
Opožděná menstruace - chlad HAN
Příliš silná menstruace - stav nadbytku SHI a/nebo horko RE
Příliš slabá menstruace - stav nedostatku XU a/nebo chladu HAN
Přerušovaná menstruace - blokáda krve YU XUE
Krev odkapává i po menstruaci (i po 7 dnech) - nedostatek energie čchi QI XU

 

4 fáze menstruačního cyklu:

 1. Menstruační (krvácivá) fáze trvá obvykle kolem 3 – 5 dní a během tohoto období dochází k odlučo­vání odumřelé děložní sliznice, která putuje vaginou pryč z těla a to ve formě krvácení. Někdy se men­struaci říká, že „je to pláč dělohy nad neoplodněným vajíčkem“. Vliv hormonů: Dochází i k poklesu hormonů estrogenu a progesteronu, které odpovídají za růst děložní sliznice a žlutého tělíska. Dle TCM dochází k rozproudění blokády krve YU XUE, a to díky rozproudění stagnující energii čchi jater GAN QI ZHI a krve jater GAN YU XUE.
 2. Pomenstruační (folikulární) fáze trvá obvykle 7 dní a během tohoto období ve vaječníku začínají růst tzv. folikuly (vajíčka). Pouze jeden folikul vždy dozraje, u ostatních dojde k zástavě růstu. Souběžně s růstem folikulů dochází i k růstu děložní sliznice (výstelky). Vliv hormonů: Růst folikulů zaručuje hormon vylučova­ný hypofýzou (podvěsek mozkový), který se označuje jako FSH – folikuly stimulující hormon. Obaly vajíček ve folikulu produkují ženské hormony estrogeny. Estrogeny zaručují, že dochází k růstu děložní sliznice. Dle TCM je v této fázi oslabená krev XUE XU a oslabený jin YIN XU a YANG XU, stejně jako dráhy početí CHONG MAI a REN MAI jsou v nedostatku.
 3. Prostřední (ovulační) fáze trvá obvykle 7 dní. Jakmile dozraje vedoucí folikul, praskne a uvolní se zralé vajíčko a nastává ovulace. Vajíčko putuje vejcovodem, kde čeká na oplodnění. Souběžně v oblasti dě­ložního hrdla dochází ke změně hlenu, který je nyní schopen propouštět spermie do dělohy, aby mohly následně putovat do vejcovodu a spojit se s vajíčkem. Vliv hormonů: Luteinizační hormon LH vylučovaný hypofýzou způsobuje dozrání vajíčka a taktéž je zodpovědný za vznik žlutého tělíska, které produkuje progesteron. Díky progesteronu se vytvořená děložní výstelka udržuje několik dní bez jejího rozpadání. Dle TCM v této fázi postupně krev XUE a jin YIN naplňují dráhy početí CHONG MAI a REN MAI.
 4. Předmenstruační (luteální) fáze trvá obvykle 7 – 9 dní. Po ovulaci se zbytek folikulu přemění na tzv. žluté tělís­ko, které po několik dní v důsledku sekrece progesteronu udržuje děložní výstelku vcelku do doby, než se v něm usídlí oplodněné vajíčko. Pokud vajíčko není oplodněno, žluté tělísko zanikne, s ním se sníží i hladina progesteronu a dojde i k rozkladu děložní výstelky. Začíná pak proces menstruačního krvácení a celý cyklus se znovu opakuje. Dle TCM v této fázi stoupá jangová energie čchi YANG SHI a rozprouďuje se jaterní energie čchi GAN QI ZHI tak, aby se při menses mohla uvolnit i jaterní krev GAN YU XUE.

Plodná řeka života

Menstruační cyklus lze jako obvykle v TCM popsat a znázornit způsobem, jakým vše přirozeně probíhá v přírodě. Představme si pramen vody (esence ledvin SHEN JING), který průběžně naplňuje přehradu. Síla stěny je odpovídající velikosti přehrady (děloze), přičemž stavidla jsou nastavena tak, že při dosa­žení optimální hladiny se (díky esenci ledvin SHEN JING a její zpětné vazbě) automaticky zvednou (krvá­cení při menses) a po upuštění patřičného množství se zase samy uzavřou (skončení krvácení při men­ses). Tento mechanismus je řízen, obdobně jako zdroj vody, pomocí zpětné vazby (esence ledvin SHEN JING, kterou v tomto případě představuje podvěsek mozkový – hypofýza). Zpětná vazba funguje tak, že po úbytku vody v přehradě (po menstruačním krvácení) pramen zesiluje svůj výdej a po určité době, kdy se přehrada začíná naplňovat (před menstruačním krvácením), tak zase vydatnost pramene slábne, díky čemuž se i pramen „odpočine“ (a zregeneruje se tak esence ledvin SHEN JING). Jak vidno, esence ledvin SHEN JING a krev XUE hrají zásadní roli v tomto přirozeném procesu. Esence ledvin SHEN JING zajišťuje dostatek vody (krve XUE) z pramene, který naplňuje pravidelně přehradu, a současně i zvedá, při dosaže­ní optimální hladiny, včas stavidla, aby voda nepřetekla a nezpůsobila tak záplavy (stagnace energie čchi QI ZHI – kupř. vaječníkové cysty, prsní cysty či premenstruační syndrom). Stejně tak zase v pravou chvíli spouští stavidla (ukončení menstruace), jinak by voda neustále vytékala (špinění, dlouhotrvající menstru­ace či endometrióza) až pod kritickou hladinu a přehrada by postupně vysychala (zástava menstruace). Škodlivý je i opačný stav, kdy pramen (esence ledvin SHEN JING) nevydá dostatečně vody (nedostatek krve XUE XU) a přehrada pak vysychá (nedostatek krve s následnou blokádou YU XUE XU – kupř. vyne­chávající menstruace). Stejně tak vysychá i při nadměrném vnitřním horku (horko v krvi RE XUE), které urychluje předčasné vytažení stavidel (předčasné krvácení). Rovněž by měla býti voda v tekutém stavu, jinak v přehradě zamrzne (vnitřní chlad HAN v děloze – kupř. opožděná či bolestivá menstruace). Pokud jsou ve vodě nečistoty, tak mohou ucpat výpustní otvory (blokáda krve YU XUE – kupř. bolestivá menstru­ace se sraženinami). Hormonální antikoncepce funguje jako „umělý hrázný“, který, i když už je přehrada naplněna, tak ji buď včas nevypustí (blokáda krve YU XUE z hormonálních tělísek či hormonálních injekcí, které zabraňují menstruaci) nebo naopak ji pravidelně upouští, ačkoliv přehrada není ještě dostatečně naplněna (oslabuje krev XUE XU), tím ale postupně i vyčerpává pramen, který se nestačí zregenerovat, až nakonec vyschne (oslabuje esenci ledvin SHEN JING XU). Jak vidno, tak podvěsek mozkový (hypofýza) ovlivňuje nejen hormony vaječníků a dělohy, ale díky zpětné vazbě i hormony štítné žlázy. Proto jakákoliv nerovnováha na úrovni menstruace se dříve či později projeví i hormonální dysbalancí štítné žlázy. Tento fakt vysvětluje i nárůst nemocí štítné žlázy u žen v dnešní době, a to nejen díky užívané hormonální an­tikoncepci… Z tohoto všeho je patrné, že je nutná naprostá souhra všech zúčastněných - vydatný zdroj kvalitní vody, odpovídající kapacita nádrže, včasné vytažení a zatažení stavidel, dostatečná síla přehradní stěny… Toto vše lze optimálně nastavit pomocí jediné bylinné směsi SHUI HUA MU JING WAN, která působí na všechny 4 fáze menstruačního cyklu, a to jak posílením ledvinné esence SHEN JING, tak i vyživením a rozprouděním krve XUE, stejně jako rozprouděním stagnující energie čchi jater GAN QI ZHI. Tato bylinná směs je současně i jednou z nejúčinnějších v TCM, jež je užívána pro regulaci hormonální nerovnováhy pro ženy ve věku od 15 do 55 let.

 

1. Menstruační fáze 2. Pomenstruační fáze 3. Prostřední fáze 4. Předmenstruační fáze
3–5 dnů 7 dnů 7 dnů 7–9 dnů
Krvácení Růst vajíček Uvolnění zralého vajíčka Rozpad děložní sliznice

Rozproudit blokádu krve
YU XUE

Posílit nedostatečnou
krev XUE XU
a nedostatečný jin ledvin
SHEN YIN XU

Posílit nedostatečnou
esenci ledvin
SHEN JING XU

Rozproudit stagnující čchii nedostatečný jang
ledvin SHEN YANG XU

Stavidla jsou vytažena do optimální spodní hladiny (díky esenci ledvin SHEN JING), voda hojně vytéká (krev XUE) a pramen vody se regeneruje (esence ledvin SHEN JING).

Stavidla jsou spuštěna do optimální horní hladiny, pramen má nyní maximální výdej vody (doplňuje krev XUE), aby napustil přehradu.

Přehrada se postupně naplňuje vodou, ryby se v ní zdárně množí (díky esenci ledvin SHEN JING) a pramen ve výdeji postupně polevuje.
Přehrada je již plná,
tlak vody na stěnu
přehrady sílí (stagnace
energie čchi QI ZHI -
kupř. premenstruační syndrom)
a pramen nyní vydává minimálně vody.


text: MUDr. Petr Hoffmann
ilustrace: akad. arch. David Vávra

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.