patička

Pigmentové skvrny u žen

Každá žena touží po tom, aby se líbila (a to nejen sama sobě) a zdravě vypadající pleť k tomuto přání jen přispívá.  S moderní dobou se však objevují i nové „moderní“ potíže, které se dříve téměř nevyskytovaly – jednou z nich jsou právě ony pigmentové skvrny na dámském obličeji.  Příčiny nutno hledat právě v současném stylu života a narušené životosprávě.

Dle TCM je příčina tohoto problému celkem jednoznačná – jedná se o tzv. nedostatečnost krve XUE XU s následnou stagnací v dráze jater GAN YU XUE, jež se posléze mění na vnitřní horko RE, jež pak nevyživuje a později i vysušuje kůži a způsobuje pigmentové skvrny, obzvláště pak na obličeji. Co vše v dnešní době způsobuje nedostatečnost krve XUE XU u žen? Na prvním místě je třeba uvést hormonální antikoncepci a to v jakékoliv podobě, jenž dříve nebyla k dispozici a tudíž ani se tyto potíže nevyskytovaly v takové míře jako dnes. Každá hormonální antikoncepce vždy dle TCM silně oslabuje krev XUE, stejně tak jako veškeré syntetické hormonální léky (kortikoidy, hormony na štítnou žlázu, apod.), analgetika, antibiotika a antidepresiva. Černá káva (i bez kofeinu) a alkohol rovněž dle TCM tzv. vysušuje krev XUE. Stres (viz 12 zlatých pravidel duševního zdraví) a veškeré nadměrné či neustále se opakující negativní emoce dle TCM způsobují stagnaci energie čchi QI ZHI, jenž se posléze opět přemění na horko RE (podobně jako se po čase samovznítí uhlí), jenž opět vysušuje kůži a způsobuje tmavé skvrny na kůži… Dále oslabuje krev XUE i kojení, silná menstruace, těhotenství, porod, rovněž i operace s anestesiemi či větší úrazy se ztrátou krve. Rovněž nadměrná intelektuální činnost, dlouhé sledování monitoru PC, noční směny, ponocování, solária – to vše tzv. spaluje a tím i oslabuje krev XUE. Také samozřejmě nepravidelné či nevhodné stravování, obzvláště pak bez dostatečné snídaně (viz 12 stříbrných pravidel zdravého stravování). Studené nápoje, nadměrný přísun mléčných výrobků, syrové zeleniny a syrového ovoce (vše pokud možno dušené či kompotované), obzvláště pak v zimních měsících tzv. zachlazuje dráhu sleziny PI, která pak nemůže produkovat dostatečně krve XUE. Jak vidno, není až tak těžké dobrat se v dnešní době k pigmentovým skvrnám.

Jak na pigmentové skvrny?

Aby pleť byla zase jako zlato a ne jak úrodná pole po cvičení NATO! Příčiny jsou povětšinou (snad kromě „opalování“ v soláriu) vnitřní, které je také zapotřebí odstranit dle TCM nejlépe pomocí bylinných směsí a úpravy stravy a životosprávy vůbec.

Bylinné směsi

Doporučenými bylinnými směsi jsou TAO HONG SI WU WANJIA WEI XIAO YAO WAN společně s YI YI REN CHA . Tyto byliny se užívají nejlépe po ránu k snídani místo ranního nápoje, obvykle se užívá 6 tablet od každého druhu (nejlépe je rozdrtit) spolu se 4 odměrkami Nápoje čínských MUDRců, vše se zalije horkou vodou a popíjí k snídani – pro chuť lze přidat i trochu kvalitního mléka.

1. bylinná směs dle TCM vyživuje nedostatečnou kvalitu krve XUE XU a rozprouďuje její sekundární blokádu YU XUE XU, 2. bylinná směs rozprouďuje stagnující energii čchi v játrech GAN QI ZHI, ochlazuje následně vzniklé horko v krvi RE XUE, posiluje nedostatečnou energii čchi v dráze sleziny PI QI XU a rovněž i vyživuje nedostatečnou kvalitu krve v játrech GAN XUE XU. Nápoj čínských MUDRců čistí stagnující vlhko a horko SHI/RE ze středního ohniště ZHONG JIAO a posiluje nedostatečnou čchi sleziny PI QI XU. Tato kombinace optimálně vyživuje, čistí, rozprouďuje a ochlazuje – a tedy i odstraňuje pigmentové skvrny.

 

Strava a životospráva

Krev XUE oslabuje:

 • Nepravidelnost v jídle – vynechání zdravé a teplé snídaně, jedení v rychlosti a ve stresu, nepravidelné jedení, jedení na noc, špatný výběr a kvalita jídel…
 • Nepravidelný a nedostatečný spánek (třísměnný provoz…)
 • Nadměrná intelektuální činnost bez odpočinku
 • Nadměrné přemítání, přemýšlení, vracení se do minulosti…
 • Negativní emoce jako je strach, závist, nenávist…
 • Nadměrná fyzická činnost bez odpočinku
 • Nadměrná sportovní zátěž (dlouhé běhy apod.) a nadměrné pocení
 • Porody, potraty, kojení a nadměrná menstruace
 • Užívání jakékoliv hormonální antikoncepce (tablety, injekce, tělíska, Postinor…)
 • Užívání kortikoidů, hormonů na podporu funkce štítné žlázy, antibiotik, analgetik a antidepresiv
 • Nadměrné sledování TV, PC, mobilů (více než 2 hod denně…)
 • Potraviny, které tzv. přinášejí vlhko a chlad do organismu jako je kupř. syrová zelenina a syrové ovoce, studené nápoje, „bublinkové“ nápoje, sycené kysličníkem uhličitým  (voda, limonády, chininové nápoje, šampaňské apod.), černá káva, sladkosti, jednostranná výživa (vegetariánství, makrobiotika…)
 • Maso z velko a rychlochovů (kuřata, krůty apod.)

Krev XUE posiluje:

 • Pravidelnost, řád a pořádek (jídlo, spánek, práce…)
 • Duševní vyrovnanost (či alespoň snaha o ni)
 • Nepřepínání fyzických sil
 • Pravidelný odpočinek
 • Potraviny, jež tzv. posilují krev XUE a esenci ledvin jako jsou červená masa, nejlépe v bio kvalitě (hovězí, jehněčí, divočina, tuňák), hovězí polévka (nejlépe z oháňky), jakékoliv játra (i játrové knedlíčky) a ledvinky, polévka ze slepice včetně masa (ne však kuře nebo kohout!), perlička (kupř. na červeném víně), holoubě, křepelka, jakékoliv vejce, obzvláště pak žloutek, červená řepa (nikdy ne však syrová, ale vařená, kupř. ideální je boršč),  mušle (slávky), krevety, teplé snídaně (buď polévka nebo kaše z pohanky, rýže či jáhel), špaldová káva, čirok, cizrna (falafel, humus), černá a červená čočka, černé fazole, teplé tekutiny, nesycené kysličníkem uhličitým („bez bublinek“)

Biodynamická kosmetika dieNikolai

Tvorbu pigmentových skvrn ovlivňuje i každodenní péče o Vaši pleť. Běžné kosmetické produkty obsahují velké množství chemických látek (parabeny, silikony, parafíny a jiné), které způsobují nejrůznější kožní problémy a alergické reakce, kam mimo jiné patří pigmentové skvrny. V první řadě je tedy důležité kontrolovat složení kosmetických produktů a vybírat kosmetické produkty s vysokým obsahem přírodních, bio nebo nejlépe biodynamických surovin.

Abyste zabránily výskytu pigmentových skvrn na Vaší pleti, je důležité, aby pleť byla dostatečně vyživena antioxidanty. Tyto látky zabraňují stárnutí pleti a dodávají ji živiny, které posilují pleť a krev. Nejbohatším přírodním zdrojem je vinná réva, která je základem všech biodynamických produktů dieNikolai. Navíc jsou tyto produkty vyráběny ručně z regionálních surovin a obdržely nejvyšší stupeň certifikace Demeter, která zaručuje tu nejvyšší kvalitu, co nám naše příroda nabízí. Proti pigmentovým skvrnám je nejvhodnější Intenzivní pleťové sérum – Výběr ze zlatých hroznů, které obsahuje 40% oleje z hroznových jader a 44% výluhu z hroznových jader, a proto je nejbohatším přírodním zdrojem antioxidantů a zároveň nejpřirozenější ochranou pro Vaši pleť proti pigmentovým skvrnám. Více informací nejen o tomto produktu naleznete na www.biodynamickakosmetika.cz.

 

text: MUDr. Petr Hoffmann

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.