patička

Přechodové potíže (Klimakterium)

Menopauza ženy je charakterizována úplnou a trvalou zástavou menstruace, trvající obvykle 6 - 12 měsíců. Objevuje se ve věku od 48 do 55 let, v naší západní společnosti nejčastěji kolem 51. roku života ženy. Přechodové období, ve kterém žena přechází z plodného věku do věku neplodného a kdy funkce vaječníků pomalu vyhasíná, trvá obvykle 2 - 5 let. Nejčastější potíží (85%) menopauzy jsou návaly horka, které se objevují u některých žen ještě i 5 - 10 let po skončení menopauzy. K hlavním příznakům dále patří i suchost poševní sliznice a noční pocení. Mohou se objevit i další potíže jako je bolest hlavy, únava, otupělost, podrážděnost, nervozita, deprese, úzkosti, nespavost a nesoustředěnost. Z pohledu západní medicíny je příčinou menopauzy pokles produkce hormonů estrogenů ve vaječnících. Potíže pak západní medicína léčí hormonální substitucí tzv. HRT (Hormon Replacement Therapy), tedy dodáváním ubývajících hormonů. Z pohledu čínské medicíny se však jedná o pouhé „obelstění“ hypothalamu (část mozku, jež spolu s podvěskem mozkovým řídí produkci hormonů v těle) v domnění, že vaječníky stále ještě pracují. To následně vede ke stimulaci hypofýzy (podvěsku mozkového) a k utlumení produkce folikulostimulačního hormonu (FSH - více ZDE). Čínská medicína oproti předchozí chemické terapii naopak mírnou a jemnou výživou ubývající ledvinné esence SHEN JING minimalizuje přechodové potíže a to hlavně pomocí bylinných produktů, neboť akupunktura není v tomto případě tou úplně nejúčinnější metodou.

 

Klimakterium made in TCM

K tomu, abychom mohli porozumět a správně léčit klimakterické potíže dle čínské medicíny, je nejprve třeba znát a chápat některé čínské termíny. K těm základním paradigmatům patří učení o filozofických kategoriích YIN a YANG.

YANG si můžeme představit jako jakýsi fyziologický oheň, jenž zahřívá tělo na provozní teplotu. Nedostatek jang (nejčastěji nedostatek jang ledvin SHEN YANG XU) se projevuje typicky zimomřivostí, studenými končetinami, pocitem chladu v bedrech, slabostí v kolenou (podlamování se kolen), sníženým libidem, snadnou vyčerpatelností, únavou, nadměrným močením světlé moče, vyhledávání teplých nápojů, event. měkčí stolicí, otoky končetin a depresí.

YIN si můžeme představit jako jakousi fyziologickou vodu, jež současně i kontroluje oheň YANG, aby se příliš nepřehříval (jako voda v chladiči motoru). Nedostatek jin (opět nejčastěji nedostatek jin ledvin SHEN YIN XU) se projevuje typicky horkokrevností, návaly horka, pocitem horka v dlaních, ploskách a na hrudi, nespavostí, nočním probouzením se, hučením v uších, závratěmi, bolestmi hlavy, pocitem žízně na malá množství vlažné tekutiny, suchem v krku a v ústech - hlavně v noci, bolestmi v bedrech a v patách, vyhublostí, padáním a šedivěním vlasů, paradentózou, špatnou pamětí, pocitem vnitřního neklidu a napětí, nervozitou, podrážděností, suchou poševní sliznicí.

Dle čínské medicíny se jedná vždy o fyziologický proces ubývání ledvinné esence SHEN JING  - pouze v případě, že dochází k menopauze dříve, tak jde samozřejmě o patologický stav - předčasné ubývání esence ledvin SHEN JING. Ubývá tedy buď ledvinný jin SHEN YIN nebo ledvinný jang SHEN YANG, nejčastěji však oba současně s tím, že jeden z nich vždy převládá. Nikdy to však není přesně 50/50, proto jsou i příznaky pestré, stejně jako léčba.

 

Bylinná léčba

1. Nedostatečnost jin a jang ledvin SHEN YIN/YANG XU s převahou nedostatečností jin ledvin SHEN YIN XU

Příznaky: závratě, pískání v uších, nedostatečná paměť, hluchota, noční pocení, sucho v ústech a v krku v noci, bolesti v bedrech, bolesti v kostech, únava, deprese, mírná úzkost, studené nohy, nadměrné močení světlé moči.
Jazyk: normálně zbarvený s povlakem nebo s olupujícím se povlakem, event. může být i červený
Pulz: plovoucí FU a prázdný XU nebo slabý CHI na jin i jang ledvinné pozici
Terapie: ZHI BAI DI HUANG WAN večer 8 - 12 tbl + JIN GUI SHEN QI WAN ráno 4 - 8 tbl

 

2. Nedostatečnost jin a jang ledvin SHEN YIN/YANG XU s převahou nedostatečnosti energie čchi ledvin SHEN QI XU

Příznaky: bolesti v bedrech, pocit chladu v bedrech, studená kolena, zimomřivost s občasným horkem v obličeji, návaly horka, noční pocení, slabost končetin, podlamování se kolen, snížené libido, únava, nadměrné močení světlé moče či malého množství světlé moče, močení v noci, světle bledý obličej, event. otoky končetin, měkká stolice, deprese.
Jazyk: bledý
Pulz: hluboký CHEN a slabý CHI
Terapie: YOU GUI WAN 8 - 12 tbl ráno + YI GUAN WAN 4 - 8 tbl na noc


3. Nedostatečnost jin ledvin a jater SHEN/GAN YIN XU se stoupajícím jang jater GAN YANG SHI

Příznaky: podrážděnost, bolesti hlavy, závratě, pískání v uších, rozostřené vidění, suché oči, suchá kůže, návaly horka, bolesti kloubů, noční pocení, bolesti v bedrech
Jazyk: červený bez povlaku s event. zarudnutými okraji
Pulz: plovoucí FU a prázdný XU, napjatý XIAN na pozici jater
Terapie: TIAN MA GOU TENG WAN 3 x 2 - 4 tbl denně + ZHI BAI DI HUANG WAN 3 x 2 - 4 tbl denně


4. Nedostatečnost jin ledvin a srdce SHEN/XIN YIN XU s prázdným horkem v srdci XIN RE XU

Příznaky: návaly horka, bušení srdce, nespavost, noční pocení, rozostřené pocení, závratě, pískání v uších, úzkosti, duševní neklid, bolesti v bedrech, zarudnutá líčka, večerní pocit horka v těle, sucho v ústech a v krku, zhoršující se paměť, suchá stolice.
Jazyk: červený bez povlaku a s červenou špičkou
Pulz: rychlý SHUO a jemný XI nebo povrchový FU a prázdný XU nebo slabý CHI a hluboký CHEN na obou ledvinových pozicích a plný SHI na pozici srdce a plic
Terapie: TIAN WANG BU XIN WAN 3 x 4 - 8 tbl denně, večerní dávku vždy vyšší

Strava v přechodu

Doporučená strava k posílení nedostatečného jinu SHEN YIN XU jsou vhodné kupř. mořské řasy (chaluhy), mušle (slávky), borůvky, ostružiny, maliny, třešně, sója, veškeré semínka (hlavně černý sezam – stačí půl kávové lžičky denně do trochu vody a pečlivě rozkousat) a ořechy, datle, lékořice, med (mateří kašička), vejce (zvláště žloutek), sladké brambory (batáty), maniok (SHAN YAO CHA) apod.

 

Doporučená strava k posílení nedostatečného jangu SHEN YANG XU jsou vhodné kupř. fazole adzuki, hřebíček, skořice, anýz, fenykl, pískavice řecké seno, kopr, badyán, zázvor (sušený), muškátový oříšek, pstruh, oves, losos, langusty, krevety, sépie, volská oháňka (polévka), lískové, vlašské a pistáciové ořechy, jedlé kaštany, skopové maso, veškerá zvěřina, ledviny, lanýže apod.

Doporučená strava ke snížení nadměrného jang GAN YANG SHI jsou vhodné kupř. cukety, dýně, lilek, celer, cizrna, kroupy, čočka, zelený hrách, tofu (sójový sýr), sójové boby, chřest, květák, brokolice, čínské zelí, zelí hlávkové, hlávkový salát, špenát, hlíva ústřičná, treska, štika, candát, meduňka, pažitka, řeřicha, pícniny (kukuřice, rýže natural, amarant, slzovka apod.

 

Nedoporučuje se v přechodu užívat alkohol (vhodné je naopak nepasterizované a nefiltrované pivo tzv. kroužek) a černou kávu. Rovněž kouření tabáku (natož lehkých drog) zhoršuje přechodové obtíže.

Bylinnou léčbu lze užívat minimálně 6 - 9 měsíců, dokud se příznaky neupraví. Rovněž se vždy doporučuje užívat bylinou směs SHAN YAO CHA, který přirozeně a vyváženě doplňuje ubývající esenci ledvin a to jak jin, tak i energii čchi SHEN YIN/QI XU.

 

Osteoporosa

Často nastává otázka, zdali lze užívat chemickou hormonální estrogenovou substituci (HRT) spolu s bylinnými produkty? (viz výše) Ano, neboť obě terapie působí nezávisle na sobě na zcela odlišných úrovních. V praxi však většinou přicházejí do ordinací TCM pacientky, které již HRT buď užívají a nadále ji brát nechtějí, anebo jim HRT byla v přechodu doporučena. Přicházejí z důvodu „chřadnutí“ - tedy jakéhosi vysychání organismu v důsledku ubývání ledvinné esence SHEN JING. Chřadnutí se projevuje výše zmíněnými příznaky a potížemi, včetně suchosti sliznic a kůže (kupř. typické jsou svislé vrásky nad horním rtem ženy) a mimo jiné také objektivním ubýváním kostní hmoty, nemoci zvané osteoporóza. Ta se dle TCM léčí naprosto stejně jako všechny ostatní potíže v přechodu, jen je třeba si vybrat jednu ze 4 odpovídajících příčin. Vhodné je při osteoporóze požívat i různé vývary z kližek (hlavně hovězích), vepřových kolen a chrupavek, aspiků, sulců, volské oháňky apod.

Prevence dle TCM

Nejlepší je vždy prevence - proto i čínská medicína doporučuje již mladým ženám toto:

  1. Nepřepínat se v práci (oslabuje jin ledvin SHEN YIN XU)
  2. Umírněně a pravidelně cvičit (rozprouďuje stagnaci energie čchi QI ZHI)
  3. Nekouřit (vysušuje jin plic a ledvin FEI/SHEN YIN XU)
  4. Pít alkohol jen v malých dávkách (přináší horko RE a způsobuje vzestup jang YANG SHI)
  5. Pokud možno se vyvarovat stresu, strachu, úzkosti, frustrace, pocitu křivdy (oslabuje jin ledvin SHEN YIN XU), zloby, vzteku, starostí (způsobuje vzestup jang YANG SHI)
  6. Pít černou kávu a černý čaj v mírném množství (způsobují vzestup jang YANG SHI)
  7. Vynechat mléčné výrobky (způsobují hlen TAN)

Obecně lze říci, že žena ve věku kolem 35 let, která nadměrně pracuje, jí hodně mléčných výrobků, hojně popíjí alkohol a kouří, tak má nejvyšší čas řídit se výše zmíněnými radami, jinak klimakterium bude pro ni docela dramatické. Všechna tato doporučení přispívají ke zmírnění klimakterických potíží v pozdějším věku - inu, co se v mládí naučíš…

Ženu v přechodu si můžeme také poeticky představit jako ovocný stromek, který má sice již vrchol plodnosti za sebou (mládí pryč, ale do důchodu ještě daleko…), nicméně je pořád důstojnou a platnou součástí přírody. V minulosti tato jabloň dávala hojnou úrodu, nyní ale již tolik neplodí, odpočívá a pozvolna vysychá, míza ubývá, větve jsou křehčí a lámavější, listy jsou sušší, opadávají a snadno podléhají nárazům větru, které co chvíli jabloní cloumají, až se zdá, že ji vyvrátí z kořenů. Prostě žena v přechodu je vždy zranitelnější, proto je třeba i stromek řádně zalévat, vyživovat, uvázat kůlek, zpevnit kořeny…

V případě pochybností při volbě bylinné směsi zkuste Test Dobrý jazyk nebo Test Dobré menstruace.

text: MUDr. Petr Hoffmann
ilustrace: akad. arch. David Vávra


Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.