patička

Celulitida z pohledu čínské medicíny

Celulitida se jako „nová nemoc“ objevuje v dnešní době stále častěji a to obzvláště i v mladém věku a stává se tak pomalu civilizační nemocí.  Z pohledu západní medicíny  to není nemoc jako taková, spíše se jedná o estetický handicap, ale z hlediska čínské medicíny je to již známka určité nerovnováhy v organismu. Jde o nedostatečnou energii čchi Ql v dráze ledvin a sleziny, spolu se stagnací energie QI a vlhka SHI v dolních partiích těla. Romanticky bychom mohli tento stav nazvat slabým ohýnkem, na který přikládáme mokré dříví...


Příčiny vzniku

Celulitida postihuje převážně ženy než muže, což souvisí s tím, že žena je dle TCM většinou tzv. jinová a muž je zase většinou tzv. jangový. Dle čínské medicíny totiž YIN představuje vodu, která většinou pak u žen zastagnuje a to právě ve formě kupř. celulitidy, kdežto YANG je oheň, který naopak vodu vysušuje. Ale existují i muži, kteří jsou jinoví, a ti mohou rovněž zadržovat vodu. Je to tím, že současná žena je ovlivněna mnoha civilizačními faktory, jež ne všechny se projevují na jejím organismu právě příznivě – je to především hormonální antikoncepce (včetně hormonálních tělísek apod.), která významně zasahuje do hormonální rovnováhy každé ženy  tím, že z hlediska tradiční čínské medicíny (TCM)  tzv. oslabuje krev, která je mino jiné i nositelkou hormonů. Krev si v čínské medicíně můžeme představit jako vodu v potoce a hormony jako ryby ve vodě (není nadto , aby se každá žena cítila jako ryba ve vodě - tedy aby měla dostatek krve a hormonů…). V případě malého množství vody se nedaří ani rybám, které odumírají, hromadí se a blokují tak volný tok krve XUE a energie QI, což následně způsobí zadržování vody v těle a tedy, krom jiného, i ke vzniku celulitidy.

Dalším, ne malým faktorem, jenž neblaze ovlivňuje vznik celulitidy, je strava. Potraviny, jež oslabují energii QI sleziny a přinášejí vlhko do organismu (sladkosti z bílého cukru, pečivo a výrobky z bílé mouky, smažená jídla, mléko a mléčné výrobky, syrová zelenina a syrové ovoce, obzvláště po ránu apod.) a dále různé „rádoby životabudiče“ typu černé kávy či alkoholu,  způsobují v konečném důsledku stagnaci energie QI.

Dle TCM je dráha ledvin je sídlem vrozeného ohně života YANG MING, jenž zahřívá tělo na „provozní teplotu“. Při oslabení tohoto ohýnku pak zákonitě nedochází k odpařování vody, která pak stagnuje v organismu. YANG ledvin zahřívá a dodává energii do sleziny, která přeměňuje potravu a vzduch na blahodárnou energii QI a krev XUE. Při nedostatku energie QI a krve si pak naše tělo doslova „říká“ o jídla, která jsou sice energeticky a kaloricky bohatá (z důvodů rychlého doplnění energie), která ale značně zatěžují dráhu sleziny. Jedná se většinou o rychlé pseudostimulující produkty jako jsou různé sladkosti, čokolády, černá káva, tonizující nápoje (tzv. Energy drinky…), tvrdý alkohol apod. Tato jídla však dráhu sleziny do budoucna ještě více oslabují zmenšují tím její schopnost vylučovat vlhko SHI, tedy  tzv. zavlhčují organismus. Jelikož dráha sleziny vyživuje svaly od pasu dolů, kumuluje se toto vlhko SHI ze sleziny spolu se stagnací vody z nedostatečného odpařování díky slabému YANG ledvin v těchto (ne)patřičných oblastech těla.

 

Léčba celulitidy

Z hlediska TCM terapie celulitidy spočívá v rozproudění stagnující  energie QI, vysušení vlhka SHI a v  posílení YANG ledvin a sleziny.

Obzvláště nutné k úspěšnému vyléčení jsou 2 podmínky:

1. vysazení hormonální antikoncepce (včetně hormonálních tělísek).

2. dodržování správného stravování, především pak úplného vynechání černé kávy, tvrdého alkoholu, sladkostí (obzvláště pak bílého cukru), omezení výrobků z bílé mouky,  mléka a mléčných výrobků ( kromě nepasterizovaného kravského mléka či ovčího a kozího mléka a produktů z nich) a smažených či mastných jídel.
Naopak je zapotřebí zařadit do svého jídelníčku jídla, která posilují slezinu a ledviny jako je slzovka, jáhly, pohanka, kroupy, obilné kaše, kukuřice (polenta), celozrnná rýže, amarant, veškeré luštěniny, obzvláště pak fazole a hrách, houby a veškerá vařená zelenina, hlavně pak dýně a mrkev.

nikdy nezapomeňte snídat, a to správně! Ráno je vždy zapotřebí nejprve „v kamnech zatopit, postupně rozpálit kotel, aby kamna dobře spalovala po celý den, a pak teprve na kamnech vařit“. A tak funguje i naše zažívání: pokud k rozdělání ohně použijeme „mokré dříví“ (tzv. potraviny přinášející vlhko a chlad jako jsou jogurty, sýry, syrové ovoce a zelenina, ovocné džusy, zelený čaj…), nebo naopak „rozděláme ohýnek pomocí benzínu“ (tzv. potraviny přinášející oheň jako je černá káva či alkohol), pak obojí je špatně a má na naše zažívání a celkový chod organismu neblahý vliv. Takovým ideálním nápojem k snídani je pak slzovkový nápoj, který funguje jako „podpalovač Pepo“. K rozdělání ohně je zapotřebí i „suché dříví“, v našem případě obilné kaše se skořicí (kupř. jahelné, ovesné, kukuřičné, rýžové, pohankové…) nebo teplé polévky, kupř. hovězí či zeleninové vývary. V tom případě lze pak během dne (od 11. do 15. hodiny) pozřít i leccos „nezdravého“, aniž by nás to nějak zásadně poškodilo na zdraví (pneumatika či mokré dříví také shoří v dobře rozdělaném ohníčku).

 

Potraviny, které posilují YANG ledvin: veškeré ledvinky (pokud možno domácí či z BIO chovu), krevety, humry, sardinky, hřebíček, fenykl, badyán, skořice,sušený zázvor, kopr, pórek, pistáciové oříšky, vlašské ořechy, maliny, červené a černé datle.

 

Potraviny, které posilují energii QI sleziny a vysušují vlhko: slzovka, jáhly, fazole adzuki (malé červené fazolky), bob obecný (koňský), vřeteno kukuřičného klasu, trnky, ostružiny, bambusové výhonky, hyacintové fazole.

 

Potraviny, které rozprouďují stagnaci energie QI: třešně, kokosový ořech, tofu, rýže, mrkev, tykev, dýně Hokaido, špenát, ředkvička, pažitka, česnek, cibule, kmín, máta rolní, bazalka, šafrán, oregáno, kardamom, žampiony, houba šitake (houževnatec jedlý), citrón, limetka, mandarinka, hovězí, kuřecí (z domácího chovu), jehněčí, husí maso a veškerá divočina.

Užívání bylinných směsí:

Vždy se užívá bylinná směs PI QI XU TAN SHI WAN a to 2x denně 6 tablet spolu s bylinnou směsí CHAI HU SHU GAN WAN event. v případě vnitřního horka pak podobná bylinná směs JIA WEI XIAO YAO WAN, rovněž 2x denně 6 tablet.

 

V případě pochybností při volbě bylinné směsi zkuste Test Dobrý jazyk.

text: MUDr. Petr Hoffmann

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.