patička

Limetková křídla

Pro dnešního člověka by limetková šťáva smíchaná s olivovým olejem mohla býti po ránu takovým zdravým a léčivým „panákem“. Jistě, lze namítnout, že i taková dobrá slivovice „kudy chodí, tudy léčí“, avšak alkohol zůstane zase vždy jen alkoholem – tedy z pohledu TCM v malém množství zahřeje, ve větším pak již přináší do organismu Vlhko a Horko. Hlavně ale nerozpouští Hlen (naopak po čase jej způsobuje), neochlazuje Horko, nevylučuje Horké Toxiny a neharmonizuje QI Žaludku a Sleziny. To vše naopak činí kombinace limetky a olivového oleje.

 

Limetková šťáva dle TCM:

  • ochlazuje Horko a vylučuje Horké Toxiny (kupř. chronické záněty, parazitární nemoci, kožní nemoci jako akné, ekzémy, lupénka, opary, afty).
  • ochlazuje Horko Jater (krvácení z dásní, pálení žáhy, vředová choroba…).
  • vylučuje Hlen, rozpouští zatvrdliny a změkčuje uzliny (kupř. zvětšené krční a podčelistní uzliny, zvětšené nosní a krční mandle, dna, zvýšený cholesterol a krevní tuky, žlučníkové a močové kameny, revmatoidní artritida, celulitida, pigmentace u žen na obličeji, prevence embolií).
  • rozprouďuje Stagnaci QI (kupř. hemoroidy, varixy, prevence trombóz, krvácení z nosu).
  • posiluje QI Sleziny a Žaludku (kupř. únava, obezita, pomalé trávení, nadýmání, páchnoucí  dech).

Limetka je oproti jiným citrusům (kupř. citrón) nejen kyselé chuti, jež ochlazuje Horko (hlavně Jater a Žlučníku), ale navíc ostré, štiplavé chuti, která vylučuje Hlen, podobně jako když chemický čistící prostředek rozpouští usazeniny na stěnách potrubí. Není bez zajímavosti, že v klasické asijské kuchyni se používá k čištění nádobí pouze limetková šťáva, a ne žádné chemické prostředky typu jar apod., neboť šťáva z limetky sama o sobě je tím nejlepším přírodním dezinfekčním prostředkem. Často tak lze vidět v autentických asijských kuchyních kuchaře, jak drží v ruce půlku limetky, se kterou čístí nože, prkýnka, talíře… Je to ten nejpřirozenější způsob čištění nejen nádobí, ale i našeho organismu.

 

Olivový olej dle TCM:

  • vylučuje Vlhko a Hlen
  • ochlazuje Horko
  • posiluje při stavu Nedostatku YIN, Krev a QI

Příprava: Každé ráno vymačkáme z půlky zelené limetky šťávu, kterou pak pečlivě smícháme se dvěma polévkovými lžícemi panenského olivového oleje. Ranní douška pro zdraví se užívá na lačno před snídaní a můžeme ji i chvilku před spolknutím poválet v ústech. Tato osvěžující kúra se doporučuje vždy na jaře a na podzim, pokaždé po dobu cca dvou měsíců, ale lze ji požívat po celý rok, pokud se po ní člověk cítí dobře. Olivový olej by měl býti co nejkvalitnější (nejlepší je domácí, stáčený, čím tmavší a hořčí, tím lepší, ideálně nefiltrovaný, ručně sbíraný a ručně lisovaný…). 
Odměnou bude pohodové trávení, příjemný pocit energie a lehkosti po celý den a úprava hmotnosti – prostě člověku narostou křídla!

Tento ranní „panák na zdraví“ se užívá vždy na lačno a poté je optimální jej zapít Nápojem čínských MUDRců (900) k snídani – zDRavější start do každého dne si pak lze jen stěží představit.


Mnoho zdaru s limetkovými křídly i bez nich!


Správná strava není otrava

Dle tradiční čínské medicíny (TCM) se nahlíží na potraviny v podstatě stejně jako na léky. Už starověcí lékaři říkali: Jídlo, které jíte, může být nejbezpečnější a nejsilnější lék, nebo naopak nejpomalejší forma jedu! Co je pro jednoho zdravé, může býti pro druhého škodlivé. Druhým takovým rozdílem je pohled TCM na potraviny z hlediska jejich účinků. TCM rozlišuje u každé potraviny její chuť (podobně jako u jednoho z našich 5 smyslů), její termické působení na organismus a to, jaké akupunkturní dráhy ovlivňuje. Je to vskutku velmi sofistikovaný systém, vycházející z tisíciletých zkušeností a pozorování člověka a přírody. Proto také TCM nezajímají kvantitativně měřené kalorie u potravin, ale vlastnosti potraviny dle TCM. Nejlépe se vše osvětlí na příkladu – 100 g bifteku a 100 g fazolí mají stejně kalorií, ovšem po steaku přiberete a po fazolích zhubnete… Na charakter jednotlivých potravin je možné se podívat do Encyklopedie potravin dle TCM na našem webu.


Jaký jste konstituční typ?

Existuje mnoho členění a různých konstitučních typologií a jednou z nich je právě jednoduché rozdělení na 6 základních typů:

Každý člověk je sice individuální, jedinečný a originální, přesto však existují určité podobné rysy u různých skupin lidí, podobně jako třeba existují podobná auta (motor diesel nebo benzin, turbo nebo dvouválec atd.). Každý si může stanovit svůj typ dle jednoduchého Testu Dobrá strava (online anonymně na našem webu). Pokud se člověk nestravuje dle těchto pravidel a zásad, tak zpočátku se to až tak nepozná, ale dříve či později mohou nastat u člověka různě pestré zdravotní potíže. Konzumace potravy tak neznamená jen příjem kalorií, ale i jakési „nahrávání informací“ do našeho tělesného hardwaru. Vše, co kdy sníme a vypijeme, se určitým způsobem do nás uloží, a i v budoucnu na nás „podepíše“.


Jak se tedy optimálně stravovat

Strava by se měla přizpůsobit především našemu konstitučnímu typu – jde o jakýsi „klíč do zámku“, vyrobený na míru.
Strava by se měla přizpůsobit i ročnímu období – v zimě bychom měli jíst více teplých jídel a masa, v létě pak zase více ochlazujících jídel a zeleniny apod.
Stravu bychom měli přizpůsobit dle věku – v mládí požívat větší množství, a to i těžších jídel, ve stáří pak zase menší množství lehkých jídel.
Stravu bychom vždy měli přizpůsobit i našemu akutnímu onemocnění – při horečce a zánětech se nedoporučuje jíst zahřívající jídla jako je maso a cukr, ale naopak ochlazující jídla typu okurky a salátu.
V jednoduchosti je síla – v jakémkoliv stravovacím doporučení jsou hlavními zásadami vždy tyto 3 pravidla: střídmost, pestrost, pravidelnost. V dnešní době všichni žijeme v nadbytku a nadbytek se tak stává nedostatkem… Hlavně pak umírněnost vede k vyváženosti. Pouze harmonie je pak dle TCM i synonymem pro zdraví.

Důležitější než to, co přesně jíme, je s kým, jak a v jaké duševní pohodě jíme
– s dobrou náladou strávíme vše!

text: MUDr. Petr Hoffmann

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.