patička

Cukr a mléko nejen z pohledu TCM

Cukr (a) bič - a pryč!

Dle čínské medicíny koncentrovaný cukr má extrémně jinový, expandující a uvolňující účinek, který však přináší do organismu tzv. vlhko SHI a oslabuje energii sleziny PI QI XU. Proto by cukr měli podstatně omezit lidé s oslabenou slezinou a s nadměrným vlhkem SHI. Toto škodlivé vlhko SHI ideálně každodenně odvádí z organismu a nedostatečnou energii sleziny PI QI XU posiluje kupř. pravidelná snídaně. Největším hříšníkem a tvůrcem vlhka a horka SHI/RE v organismu je v dnešní době cukr v jakékoliv podobě, tedy i hnědý cukr. Hnědý (nerafinovaný) cukr se od bílého liší pouze a právě jen tím zabarvením a rafinací (čili obsahuje více stopových prvků a minerálů než bílý cukr), ale složením je to stále sacharóza (je to disacharid, složený z glukózy a fruktózy). Ten se ukládá do jater jako zásobní glykogen a při jeho nadbytku náš organismus vesele bobtná…(viz Umělá sladidla zvyšují tuk v těle). Jak je dnes cukr škodlivý, více než tuky, se můžeme dočíst v nejnovější studii zde. Aniž si to uvědomujeme, cukry jsou v řadě potravin a nápojů, a to nejen v cukrovinkách, ale kupř. i v pečivu a obzvláště v nápojích jsou cukry ve značné koncentraci. Organismu může škodit jakýkoliv nadbytek koncentrovaných cukrů (včetně medu a cukru v ovocných džusech).  Skoro se nabízí parafráze: Tradiční čínská medicína varuje - slazení škodí zdraví a způsobuje vlhko a horko v organismu! Cukr všeobecně lze úspěšně nahradit ječmenným sladem (Sladěnkou či Sladovitem) či švestkovým nebo datlovým sirupem z prodejen zdravé výživy, Vždy však jen s mírou! Protože ze všeho nejdůležitější je zvykat si na přirozenou sladkost a přislazovat jen minimálně. Nejhorší je dnes tzv. skrytý cukr, obsažený v řadě  potravin (kečup, fast food...), ale hlavně pak ve slazených nápojích, včetně ovocných džusů! Tím se i postupně nastavuje u lidí vyšší tolerance a zvyk na sladkou chuť jako takovou, což ve svém důsledku má za následek celou řadu tzv. civilizačních nemocí - cukrovkou a obezitou počínaje a srdečně cévními onemocněními konče. Proto je tak důležité i postupné snižování celkového množství sladidel, které používáme. Zajímavý je i pohled TCM na lidi, kteří jsou v dnešní době přímo závislí na sladkém - dle čínské medicíny vyhledávání určité chuti svědčí buď o stavu nedostatku jin YIN XU té dráhy, se kterým je spřízněna (v našem případě s nedostatkem jin v dráze sleziny PI YIN XU) nebo naopak o stavu nadbytku jang YANG SHI (v našem případě jang v dráze jater GAN YANG SHI).

Praktická rada: pokud je někdo opravdu takovým „závislákem“ na sladkém, tak lze mu doporučit produkty Lifefood ze „živé čokolády“ z nepražených kakaových bobů (podobně jako „živé“ nepasterizované mléko), slazenou přírodními sirupy, složenou jen ze samých certifikovaných biosurovin, bez pasterizace, bez pražení, bez lepku, bez laktózy a vyráběnou ručně - je to ta nejlepší kvalita, kterou si v současné době můžete dopřát a zároveň je to kupodivu i zdravé! Více na www.lifefood.cz.

 

Cukr a sladidla

Sladká chuť je přirozená a její příjem v přirozeně sladkých potravinách anebo občasné doplnění zdravého jídelníčku kvalitním koláčem či dezertem je naprosto v pořádku. Problémem však je pravidelné pojídání přeslazených nezdravých polotovarů a zapíjení těchto litry nápojů s hromadami cukru anebo umělých sladidel, tedy situace ve vyspělých zemích naprosto běžná. Více zde.

 

Umělá sladidla

Skupina různorodých látek většinou nulové anebo nižší kalorické hodnoty než cukr a vysoké sladivosti. Výživoví experti se dnes většinou shodují, že umělá sladidla mohou být zdraví škodlivá a že jejich konzumace spíše vede ke zvyšování potřeby sladké chuti. Studie dokonce prokazují, že příjem umělých sladidel v žádném případě neřeší problémy s obezitou a proto obecně doporučuji umělá sladidla maximálně omezovat či nejlépe zcela vynechat.

 

Cukr

Sacharóza (řepný cukr) - náš běžný cukr, fruktóza (ovocný cukr) - ovocný cukr a jeho koncentrát v podobě tzv. high fructose corn syrup (HFCS), který je dnes nejběžnějším sladidlem tzv. junk food a soft drinks (kupř. typických hamburgrů s kolou…). Všechny tyto a další jednoduché cukry, vedou k celé řadě nežádoucích metabolických reakcí v organismu. Jejich nadměrný příjem je návykový a nezdravý. Velmi podobně jako jednoduché cukry v organismu působí i výrobky z bílé mouky, a proto je vhodné omezovat i příjem běžného bílého pečiva.

 

Rapadura

Mezi cukry asi nejvhodnější varianta. Rapadura je sušená třtinová šťáva, včetně melasy a proto i stopových prvků. Vhodná náhrada bílého cukru, ale je třeba počítat s tmavší barvou a karamelovou příchutí. K dostání v prodejnách zdravé výživy.

 

Javorový, rýžový nebo agáve sirup

Tekuté výtažky jednoduchých cukrů s určitým množstvím stopových prvků. Doporučuje se ke slazení. Díky vyššímu obsahu fruktózy se často doporučuji i pro diabetiky, ale z dlouhodobého hlediska je vyšší příjem fruktózy podobně riskantní jako sacharózy, i když působí jinými mechanismy.

 

Med

Směs jednoduchých cukrů s celou řadou stopových prvků, enzymů a dalších zdraví prospěšných látek. Používání v přiměřených množstvích je vhodné. Nejlépe však za studena a dětem až po 3. roce věku.

 

Sladěnky a sladovit

Jsou extrakty z naklíčených obilovin, které vedle jednoduchých cukrů obsahují i složené a určité množství minerálních a stopových látek. Sladěnky mají konzistenci připomínající med a silnější vůni i chuť, která ne každému vyhovuje. Sladovit je sypký sladový výtažek s jemnější chutí i vůní, lze používat i k pečení. Doporučuje se jako nejvhodnější zdravé sladidlo, spolu s datlovým či švestkovým sirupem!

Stevia

Rostlinka a extrakt z ní, obsahuje přirozeně sladce chutnající glykosidy. Lze používat ke slazení za studena i do tepelně upravovaných jídel. Lze používat samostatně i jako náhradu cukru, alespoň části cukru v receptech. Zdraví zcela neškodící, ale její pravidelné používání ve vyšších dávkách také může podporovat chuť na sladké.

 

Sušené ovoce

Kvalitní sušené ovoce je tím nejlepším sladidlem, a to zejména pro malé děti. Sušené ovoce lze konzumovat přímo namísto sladkostí anebo po jeho namočení a rozmixování používat jako polevu na dezerty anebo v kouscích do pečiva.

 

Základní doporučení pro každého:

  • Snažte se snižovat množství používaných sladidel celkově
  • Vybírejte podle potřeby ta nejvhodnější
  • Sladkosti berte jako občasné zpestření zdravého jídelníčku a ne naopak
  • Naučíte se pít jen neslazené nápoje jako vodu, minerální vody anebo neslazené čaje

 

Kravské mléko a mléčné výrobky

Mléko a mléčné výrobky, které byly původně doporučované v tradiční čínské medicíně při některých zdravotních potížích, se velmi lišilo od dnešních pasterizovaných, konzervovaných a často přeslazených mléčných výrobků, jejichž většina do zdravého jídelníčku příliš nepatří. Z tohoto důvodu je vhodné se orientovat pouze na mléko a mléčné výrobky v bio kvalitě, máte-li možnost bezpečného zdroje, tak vybírat si nepasterizované mléko (z kontejnerů či přímo od farmáře) a nepasterizované sýry anebo mléko v receptech nahrazovat obilnými mléky, sójovými sýry tofu a tempehem a sójovou smetanou.
Nejlepší prevencí osteoporózy je pravidelná fyzická aktivita, která zatěžuje naše klouby a kosti a zdravá strava, omezující sladkosti a tučná jídla. Vedle příjmu mléčných výrobků v BIO kvalitě vápník v jídelníčku zajistí i semínka (jakákoliv), ořechy, luštěniny a zelená listová zelenina.

Více viz Zdravý pohled na zdravé stravování.

text: MUDr. Petr Hoffmann

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.