patička

Stařenky jako panenky, staříci jako mladíci

 

Bájný elixír mládí či nesmrtelnosti byl odjakživa předmětem zkoumání a přání všech lidí, obzvláště pak bohatých panovníků. Ve staré Číně měli jasno – člověk se může dožíti až 120 let! Předpoklady pro to jsou, a to především tehdy, když zdědí dobrou genetickou výbavu, dodržuje řádnou životosprávu a správně o sebe tělesně i duševně pečuje. Ostatně všichni podnikatelé znají dnešní okřídlenou frázi: S péčí řádného hospodáře (za minulého režimu se zase říkalo: Každý hospodářem na svém pracovišti... a přitom by měl být dobrým hospodářem zejména se svým zdravím – na svém „pracovišti“ ve svém těle).

Záleží na každém, jak se svým zdravím a životem naloží. Ke své konstituci, kterou dostal do vínku (z Nebes) však musí patřičně přidávat i energii pozemskou – pravidelnost, střídmost, pestrost nejen v jídle, pití, ale i dostatečný spánek a střídání úměrné fyzické a psychické aktivity jsou tím, co dobíjí naše baterky. V neposlední řadě, ba ani v předposlední, ale přímo v první, jsou na řadě naše emoce, které způsobují tzv. vnitřní zranění. A ty udržet pod naší kontrolou je stejně obtížné jako ukočírovat silné auto s tisíci koní pod kapotou. A přesto můžeme jezdit dle silničních pravidel a podle zásad správného řízení, tedy bez větších výkyvů jízdy brzda – plyn apod. To vše se na sklonku života sčítá a naše tělo nám pak vystavuje účet (účet za naši duši pak vystaví někdo jiný…), jak zpívá i skupina Vltava: o životě, o tom, povíme si potom, o životě o něm, povíme si po něm…

Dle TCM prvních 60 let každý člověk sbírá pozemské zkušenosti (naučit se, vyučit se, poučit se a něco dokázat – postavit dům, zasadit strom, zplodit a vychovat děti…), aby je pak dalších 60 let mohl moudře používat. V první půlce života by se každý měl zajistit na stáří neboli stáří si zajistit, aby se ho dožil v dobrém zdravotním stavu tak, aby od 60. roku se pak již dále mohl věnovat více duchovním věcem, co „Ducha povznášejí“, obohacují ho a přibližují tak výše k Nebesům. Není tedy zcela ideální, a to nejen dle TCM, po šedesátce intenzivně pracovat, shánět peníze, stavět domy, plodit děti… Je to tak trochu proti přírodě a přirozenosti, i když samozřejmě vždy existují výjimky potvrzující pravidlo.

Je přirozené, že věkem energie spíše ubývá, než přibývá. Člověk se časem „scvrkává a vysušuje“, takže všichni staří lidé se jakoby postupně „vypařují a ztrácejí“ z povrchu zemského jako pára nad hrncem. V podstatě jsou tak „dehydratovaní“. Nemá to ale vůbec nic společného s tzv. pitným režimem, neboť ten není na vině. Každý vždy pije tolik, kolik potřebuje. Tělo si řekne samo, když má žízeň. A je logické, že kupř. Horký typ bude mít větší potřebu pít než typ Vlhký apod. Tudíž v tomto případě se vůbec nejedná o zvýšené doplňování vody a tekutin u starších lidí, ale o harmonizaci a doplňování YIN, YANG, Krve, QI a Esence. Takovým „návratem k mládí“, zahrnující v sobě všech Pět složek, je bylinný nápoj HUAN SHAO CHA. Užívá se 1 odměrka k snídani, a to dlouhodobě, jak je potřeba. Je to univerzální nápoj dlouhověkosti a regenerace po nebo při dlouhodobých nemocech. V podstatě starší člověk potřebuje všech těchto Pět složek, jen je třeba vždy zjistit aktuální stav, který z těchto životabudičů je nejvíce ve stavu Nedostatku. Níže jsou znázorněny možnosti bylinných směsí, které lze případně k bylinnému nápoji HUAN SHAO CHA přidat:

Když převládá Nedostatek YANG (kupř. zimomřivost, která nezmizí po zahřátí, studené končetiny, vyhledávání tepla, časté močení velkého množství světlé moči, samovolné pocení, slabý hlas, celková slabost, nechutenství, měkčí stolice či průjmy, tupé bolesti, pocit chladu a slabost v bedrech či v kolenou, chybí pocit žízně, jazyk je bledý, nateklý a vlhký, únava, ospalost, letargie, nemluvnost…), lze přidat bylinné směsi ze skupiny WA – kupř. YOU GUI WANDONG CHONG XIA CAO WAN apod.

Když převládá Nedostatek QI, budou příznaky stejné jako výše u Nedostatku YANG, jen budou mírněji vyjádřeny, a navíc chybí zimomřivost a pocit chladu, lze přidat bylinné směsi ze skupiny WC – kupř. BU ZHONG YI QI WAN, XIANG SHA LIU JUN ZI WANYI YI REN CHA apod.

Když převládá Nedostatek YIN, kdy vzniká Horko z Nedostatku YIN projevující se jako kupř. vnitřní pocit horka, červeň na líčkách, vnitřní neklid a nervozita, noční pocení, pocit horka na ploskách, dlaních a na hrudi, sušší stolice až zácpa, chronické sucho v ústech a v krku, suché sliznice, suché oči, suchá kůže, nespavost, bušení srdce, pískání v uších s ostrým tónem, bolesti beder, noční bolesti a horko pat, žízeň s potřebou pít malé doušky vlažných tekutin, ubývání na váze, červený jazyk bez povlaku, případně i s rýhami, lze přidat bylinné směsi ze skupiny WB – kupř. QI JU DI HUANG WANTIAN WANG BU XIN WANHE SHOU WU WANSHAN YAO CHA apod. V podstatě každá žena po 40. roku věku potřebuje vyživovat Krev, YIN a Esenci Ledvin, což ideálně doplňuje Olej z hroznových jader (626). Působí jako „doplňovač“ všech těchto tří výše zmíněných složek. Dle západní medicíny se řadí mezi antioxidanty, což jsou látky, které vyrovnávají dysbalanci vnitřního prostředí a prodlužují tak život. Nedostatek YIN, Krve a Esence Ledvin vede k relativnímu přehřívání a vysušení. Vzniká tak buď stav Horko z Nedostatku YIN (viz výše) nebo Sucho z Nedostatku Krve (kupř. bledý průsvitný obličej, jazyk je bledší a suchý, suché a bledé rty, suché oči, vrásčitá a sušší kůže, obtížně vytlačitelná a sušší stolice, nízký krevní tlak, tupé bolesti hlavy, závratě při změně polohy, pískání v uších v podobě šumění, nespavost, bušení srdce). V obou případech lze používat Olej z hroznových jader – 626 společně s HUAN SHAO CHA. Fungují jako nový olej do motoru a nový impuls do žil!

Když převládá Nedostatek Krve (kupř. bledý průsvitný obličej, jazyk je bledý a suchý, suché a bledé rty, suché oči, vrásčitá a sušší kůže, obtížně vytlačitelná a sušší stolice, nízký krevní tlak, tupé bolesti hlavy, závratě při změně polohy, pískání v uších v podobě šumění, nespavost, bušení srdce), lze přidat bylinné směsi ze skupiny WL – kupř. DANG GUI SHAO YAO WANGUI PI WAN, GANODERMA LUCIDUM WAN apod.

Když převládá Nedostatek Esence (kupř. celková slabost a oslabení funkcí organismu, zhoršená paměť, závratě, bolesti hlavy, nespavost, hojně snů, ubývání sluchu, pískání v uších, ztráta vlasů a šedivění, bolesti a slabost v bedrech a v kolenou, sucho v ústech a v krku, časté močení malého množství žluté moče…), lze přidat bylinné směsi ze skupiny W – kupř. REN SHEN CHA, JIN GUI SHEN QI WANNU KE BA ZHEN WAN apod.

Obecně je v tomto věku také dobré jísti méně a hlavně kvalitně. Nejlepší jsou dušená a vařená jídla jako třeba polévky, obzvláště pak ty dlouho vařené. Jak známo, polévka je grunt, tedy základ. A od základu se staví vždy – a to nejen pyramidy a domy, ale i naše zdraví, aby bylo pevné, ukotvené a zdárně odolávalo všem nástrahám. Takovou polévkou jsou dlouho vařené vývary z hovězího masa (žebro, oháňka…) či z dospělé drůbeže (slepice, kohout, perlička…), nejlépe z domácího chovu. Může se vařit celou noc na mírném ohni. Ráno tak zbyde třeba jen 2 dcl tzv. consommé – silného vývaru, co postaví na nohy každého. Tuto polévku můžeme i snídat, nejen obědvat. Naše babičky ji používaly nejen v šestinedělí po porodu, ale i k regeneraci po dlouhých či závažných nemocech. Stejně tak posilují i dnes, a to nejen ve stáří.

Text: MUDr. Petr Hoffmann

 

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.