patička

Stařenky jako panenky, staříci jako mladíci

Bájný elixír mládí či nesmrtelnosti byl odjakživa předmětem zkoumání a přání všech lidí, obzvláště pak bohatých panovníků. Ve staré Číně měli jasno – člověk se může dožíti až 120 let! Předpoklady pro to jsou, a to především tehdy, když zdědí dobrou genetickou výbavu, dodržuje řádnou životosprávu a správně o sebe tělesně i duševně pečuje. Ostatně všichni podnikatelé znají dnešní okřídlenou frázi: S péčí řádného hospodáře (za minulého režimu se zase říkalo: Každý hospodářem na svém pracovišti... a přitom by měl být dobrým hospodářem zejména se svým zdravím – na svém „pracovišti“ ve svém těle).

Záleží na každém, jak se svým zdravím a životem naloží. Ke své konstituci, kterou dostal do vínku (z Nebes) však musí patřičně přidávat i energii pozemskou – pravidelnost, střídmost, pestrost nejen v jídle, pití, ale i dostatečný spánek a střídání úměrné fyzické a psychické aktivity jsou tím, co dobíjí naše baterky. V neposlední řadě, ba ani v předposlední, ale přímo v první, jsou na řadě naše emoce, které způsobují tzv. vnitřní zranění. A ty udržet pod naší kontrolou je stejně obtížné jako ukočírovat silné auto s tisíci koní pod kapotou - a přesto jezdíme dle silničních pravidel a podle zásad správného řízení (bez větších výkyvů, brzda - plyn apod.). To vše se na sklonku života sčítá a naše tělo nám pak vystavuje účet (účet za naši duši pak vystaví někdo jiný…).

Dle TCM prvních 60 let každý člověk sbírá pozemské zkušenosti (něco se naučit, vyučit se, vystudovat, zaučit se ve své profesi, něco dokázat, postavit dům, zasadit strom, zplodit a vychovat děti…), aby je pak dalších 60 let mohl moudře používat. V první půlce života by se každý měl zajistit na stáří (neboli stáří si zajistit, aby se ho dožil v dobrém zdravotním stavu), aby od 60. roku se pak již dále mohl věnovat více duchovním věcem, co „Ducha povznášejí“, obohacují ho a přibližují tak více (a výše) k Nebesům. Není tedy zcela ideální, a to nejen dle TCM, po šedesátce intenzivně pracovat, shánět peníze, stavět domy, plodit děti… Je to tak trochu proti přírodě a přirozenosti, i když samozřejmě vždy existují výjimky potvrzující pravidlo.

Je přirozené, že věkem energie spíše ubývá než přibývá. Člověk se postupně „scvrkává a vysušuje“, takže všichni staří lidé jakoby se „vypařovali“ z povrchu zemského. V podstatě jsou tak „dehydrovaní“. Nemá to ale vůbec nic společného s tzv. pitným režimem, neboť ten není na vině. Každý vždy pije tolik, kolik potřebuje. Tělo si řekne samo, když má žízeň. A je logické, že kupř. Horký typ bude mít větší potřebu pít než typ Vlhký apod. Tudíž v tomto případě se vůbec nejedná o zvýšené doplňování vody a tekutin u starších lidí, ale o harmonizaci a doplňování YIN, YANG, Krve, QI a Esence JING. Takovým „návratem k mládí“, zahrnující v sobě všech Pět složek, je bylinný nápoj HUAN SHAO CHA. Užívá se 1 odměrka k snídani, a to dlouhodobě, jak je potřeba. Je to univerzální nápoj dlouhověkosti a regenerace po nebo při dlouhodobých nemocech.

V podstatě každá žena po 40. roku věku potřebuje vyživovat Krev, YIN a Esenci Ledvin, což ideálně doplňuje Olej z hroznových jader (626) - ideálně 1-2 kávové lžičky denně. Působí jako „doplňovač“ všech těchto tří výše zmíněných složek. Dle západní medicíny se řadí mezi antioxidanty, což jsou látky, které vyrovnávají dysbalanci vnitřního prostředí a prodlužují tak život. Nedostatek YIN, Krve a Esence Ledvin vede k relativnímu přehřívání a vysušení. Vzniká tak buď stav Horko z Nedostatku YIN (kupř. vnitřní pocit horka, červeň na líčkách, vnitřní neklid a nervozita, noční pocení, pocit horka na ploskách, dlaních a na hrudi, sušší stolice až zácpa, chronické sucho v ústech a v krku, suché sliznice, suché oči, suchá kůže, nespavost, bušení srdce, pískání v uších s ostrým tónem, bolesti beder, noční bolesti a horko pat, žízeň s potřebou pít malé doušky vlažných tekutin, ubývání na váze, červený jazyk bez povlaku, případně i s rýhami) nebo Sucho z Nedostatku Krve (kupř. bledý průsvitný obličej, jazyk je bledý a suchý, suché a bledé rty, suché oči, vrásčitá a sušší kůže, obtížně vytlačitelná a sušší stolice, nízký krevní tlak, tupé bolesti hlavy, závratě při změně polohy, pískání v uších v podobě šumění, nespavost, bušení srdce).

V obou případech lze používat Olej z hroznových jader společně s Douškem živé vody. Fungují jako nový olej do motoru a nový impuls do žil!

Text: MUDr. Petr Hoffmann

 

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.