patička

Současné nemoci pohledem tradiční čínské medicíny

Je to permanentní boj proti „vnitřnímu nepříteli“ („vnějšího nepřítele“ zde představují úrazy či klimatické vlivy). Strava a emoce jsou našimi nejčastějšími vnitřními nepřáteli.

Stravu můžeme podstatně ovlivnit, emoce pak již méně, ale o to více s nimi musíme zápasit. Každý dobře ví, kde má své slabé místo – ať už je to závist, nenávist, strach, obava, zlost, žárlivost, pomlouvání, netolerance, nepokora… Život je neustálý a nekončící boj mezi dobrou energií ZHEN QI a škodlivou energií XIE QI. Proto, ať už je nemoc jakákoli a nepřítel mocný, ba z nejmocnějších, je třeba do poslední chvíle neustále bojovat: Koneckonců, bojovat s armádou mocných je vždy snazší než bojovat sám se sebou. Vzdorovat, nenechat se znechutit, nenechat se odradit!

Bio a Čína zvítězí nad Éčkama a uzenkama... i David zdolal Goliáše

Z našich nedávných dějin vidíme, co takový boj vnitřního nepřítele (v tomto případě pozitivního) udělá s politickým systémem po 40 resp. 20 letech – nakonec i taková „malá skupina“ tehdy tzv. ztroskotanců, zaprodanců, tedy disidentů a chartistů, která bojuje zdánlivě předem prohranou bitvu s nepřítelem nejsilnějším, nakonec dosáhne svého cíle, neboť bojuje za dobrou věc („za dobrou energii“) a právo je na její straně. Jak zpívá Karel Kryl: … Vždyť čas i kámen rozhlodá a poušť, když jednou zřídlo dá, rozkvetou květy…

Nekonečný boj dobra se zlem

Důležité je mít cíl (správný, dobrý, „dobrou energii“) a tím je cesta (v našem případě dlouhá, nekonečná, neustávající… ale výsledek pak stojí za to). Ne cíl je cesta, ale cesta je cíl. Důsledkem pak je vítězství, tedy zdraví a vítězství dobré energie nad špatnou, i když, jak vidíme i z našich dějin, někdy může být i zdánlivé…tzv. Pyrrhovo vítězství. Ovšem zdraví je neustálý dynamický proces a křehké jak naše rodící se nová demokracie ještě „v plénkách“ a musí se neustále ošetřovat a opečovávat – prostě nic není definitivního, ale kam se síla napře, tam se svět hne!

Tak jako se někteří jedinci domnívali, že po 17. listopadu a zvolením prezidenta Havla nyní nastane ráj na zemi a všechny problémy a potíže přenesou na Hrad („Pane prezidente, vy všechno víte, vy vše vyřešíte a když nevíte, tak se poradíte…“) a velice se pak divili, že musí také každodenně pracovat a to pilně a převzít odpovědnost do svých rukou. Ta námaha a odříkání se ale vyplácí – podívejme se třeba na dnešní stoleté kmety – povětšinou jsou to jednodušší, skromní, pokorní lidé, z nichž vždy vyzařuje určité pozitivní charisma a nadhled, ve tváři se zračí klid a spokojenost, jež doplňují bystrá a veselá očka; o tom, že jsou všichni hubení a drobní, ani nemluvě (jinak by se také nemohli dožít tohoto požehnaného věku) a že pracují do poslední chvíle – prostě chtějí být jakýmkoliv způsobem něčím užiteční pro jejich osobní pocit spokojenosti a vyrovnanosti – a tedy i zdraví.

A recept na spokojené stáří a dlouhověkost? Žádný není, resp. je jednoduchý (viz výše), ale na to dnešní člověk neslyší či nechce slyšet – tož každý sám svého zdraví a štěstí strůjce…

Nemoci, na které lidstvo umírá dnes, se liší od minulosti, kdy se umíralo na hlad, mor a souchotiny, čili na různé nemoci z nedostatku (jídla, tepla, hygieny, špatné epidemiologie, nadměrné fyzické zátěže a nedostatku odpočinku apod.), tedy stav, kdy člověk příliš brzy vyčerpal svoji životní esenci ledvin a dostatečně ji neživil.

Když nadbytek je nedostatek ...

Dnes je situace opačná, dominují tzv. nemoci z nadbytku – 90 % veškerých úmrtí ve stáří je zapříčiněno rakovinnými nádory, srdečními nemocemi a cévně mozkovými příhodami. Tyto 3 hlavní příčiny úmrtí v současné době mají i své příčiny dle TCM – jsou rovněž 3, ale mezi sebou se mohou vzájemně různě kombinovat: 1. Hlen TAN, 2. Blokáda krve YU XUE, 3. Vnitřní vítr NEI FENG.

Všechny tyto 3 čínské faktory jsou způsobeny nadbytkem – tedy buď nadměrnými negativními emocemi (či sice malými, ale neustále se opakujícími, což v důsledku vede ke stejnému efektu, tzn. k blokádě – viz 12 zlatých pravidel duševního zdraví) či nadměrnou a nevyváženou stravou, čemuž dnešní doba přeje dvojnásob (viz 12 stříbrných pravidel zdravého stravování – kdo z nás takto jí …).

Terapie dle čínské medicíny bude spočívat v rozpouštění hlenu TAN, rozproudění blokády krve YU XUE a ve vyloučení vnitřního větru NEI FENG.

Nejlepší je ale vždy prevence, tedy nemoci předcházet a to i tím, že každý ví, kde má své slabé místo, jež by si měl také náležitě ochraňovat, neboť kdo je připraven, toho nic a nikdo nepřekvapí! Jedno takové čínské přísloví praví: Kope studnu, až když má žízeň.

Tož hodně vody se studnici zdraví a jen pravý zdraví, praví zdravý!

 

Nemoc

Hlen TAN

Blokáda krve
YU XUE
Vnitřní vítr NEI FENG
Alzheimerova choroba * *
Angina pectoris * *
Aterosklerosa * *
Cévní mozkové příhody (mrtvice) * * *
Degenerace sítnice *
Diabetes (cukrovka) * *
Fibromy či cysty v prsou * *
Cholesterol *
Chronický zánět ledvin *
Chronický zánět průdušek *
Motolice, závratě * *
Myomy, vaječníkové cysty * *
Neuralgie trojklanného nervu *
Obezita *
Parkinsonova nemoc *
Rakovina * *
Srdeční nemoci (infarkt) * *
Stařecká hluchota * *
Šedý zákal (katarakta) *
Trombózy *
Tukové nádory (lipomy, ateromy) *
Ubývání paměti, mozková únava ve stáří *
Vysoký krevní tlak * * *
Zelený zákal (glaukom) * * *
Zvětšená prostata či rakovina * *
Zvětšená štítnice (struma) cysta, nádor * *
Žlučníkové a ledvinové kameny *


Potraviny, jež rozprouďují blokádu krve YU XUE
, jsou kupř. bazalka, celer (kořen i nať), lilek (baklažán), feferonky (i listy), křen, pažitka, pórek, ředkvičky, koriandr, broskve a meruňky (i jejich jádra), hroznové víno, cukrové melouny (i pecky), kayenský pepř, koriandr, kurkuma, pálivá paprika, chili, šafrán, zázvorové listy, žlutá hořčice, jablečný či balsamikový ocet, semínka konopí setého (Cannabis sativa), žralok, krabi, mořské řasy.

Potraviny, jež rozpouštějí hlen TAN, jsou kupř. tofu (sójový sýr), slzovka, kroupy, lilek (baklažán), bílá ředkev (vodnice), celerová nať, cibulová nať, chřest, česnek, kedlubny (i listy), kapusta, růžičková kapusta, ředkvičky (i semínka), pórek, ředkev (tmavě červená), grapefruit, citróny, meruňky (i jádra), mandarinky (i sušená kůra), pomeranče, artyčoky, bezinky, hrušky, jablka (obzvláště slupky), olivy, olivový olej (panenský), bambusové výhonky, humr, langusta, ústřice, mořské řasy.

Potraviny, jež vylučují vnitřní vítr NEI FENG, jsou kupř. slzovka, kroupy, kuskus, pšenice špalda (bulgur), rýže, kukuřice (polenta), fazole adzuki, žlutý a zelený hrášek, červené sójové boby, tofu (sójový sýr), kedlubny, lilek (baklažán), řapíkatý celer, chřest (bílý), červená řepa, květák, pažitka, dýně, cukety, hlávkové a čínské zelí, brokolice, špenát, rajčata, hlíva ústřičná, ananas, hrušky, jablka, kokosový ořech, jahody, rybíz, rozinky, černé olivy, bambusové výhonky, vlašské, pistáciové, kešu a piniové ořechy, sardinky, krabi, krevety, losos, okoun, platýz, chobotnice, sépie (kalamary), mušle (slávky jedlé), mořské řasy, kachna, králík, řeřicha, bobkový list, meduňka, slunečnice, kopřiva, tvaroh, čerstvé sýry (lučina), ovčí mléko, jogurty ovčí a kozí, sójové a kokosové mléko, zelený čaj, kefír, podmáslí, syrovátka.

V případě pochybností při volbě bylinné směsi zkuste Test Dobrý jazyk.

text: MUDr. Petr Hoffmann
ilustrace: akad. arch. David Vávra

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.