patička

Houser (ústřel) čili lumbágo (ischias)

„Jen se děti teple oblékejte, neběhejte bosi na studené podlaze, ať neprostydnete, neboť pak ve stáří jako když najdete a všechno vás bude bolet“ varovala nás často babička, která s tím měla zkušenosti. A jako vždy měla pravdu. Ostatně to není nic nového pod sluncem - ve staré Číně byl chlad HAN a vítr FENG vždy příčinou tisíce nemocí! Dle západní medicíny se ischias, zvaný lidově houser či ústřel, objevuje převážně ve středním věku a to hlavně pak u mužů. Jedná se o náhle vzniklé bolesti v oblasti bederní páteře, zhoršené při pohybu a zlepšené v klidu, kterým předchází náhlý, nekoordinovaný pohyb (rychlé otočení se, zvednutí břemene, oblékání si ponožek bez pokrčení kolen či zavazování bot apod.). Často předchází tomuto stavu prochladnutí, zpocení či ofouknutí. Všechny tyto faktory vedou k úporné bodavé bolesti bederních svalů, která někdy vystřeluje i do hýždí. Bolest je zde způsobena tlakem stažených svalů na nervová zakončení, vycházející z páteře. Připodobnit lze tento stav k otevírajícím se nůžkám - čím více se na jedné straně (svaly) otevírají, tím více se na druhé straně (svaly) stahují a tlačí na nervy…

Červená oblast značí místa nejčastějšího postižení bolesti při lumbágu:


Na sv. Martina raději husu než housera!

Vše začíná obvykle na podzim či na jaře, kdy je venku chladno a větrno. Takto postižený člověk je již určitým způsobem predispozičně oslaben a to z práce, ze sportu, z jednostranné zátěže apod. K tomu se přidá prochladnutí - stačí kupř. zpotit se při sportu a nechat vše na sobě uschnout či ofouknutí po horké sprše, ale třeba i nedostatečné oblečení při změně okolní teploty (klimatizace, ventilátory apod.). Potencionální pacient ucítí nejprve při nějakém (ne)vhodném pohybu náhlou elektrizující bolest v oblasti beder, která ho na vteřinu ochromí a jakoby „podřízne v pase“. Zpočátku se zdá, že to bude, jak se lidově říká, „zaskočená krev“ a vše se vrátí během dne do normálu. Opak je však pravdou. „Bloknutí zad“ se postupně zhoršuje a druhý den bývá obvykle „nejhustší“ - pacient se nemůže ani pohnout, otočit na posteli, natož pak provést ty nejzákladnější lidské potřeby (a to doslova všechny, natož pak kýchnout či pšouknout), neboť při každém sebemenším zatlačení do křížové oblasti se objeví ostrá řezavá bolest, jako když nůž do másla krájí. Kdo to někdy zažil, tak netřeba popisovat, pro ty, které to teprve třeba (někdy) čeká, je záhodno trochu přiblížit tyto útrapy - bolest je přirovnávána k bodání nože a to při jakémkoliv pohybu a prakticky tak vede k upoutání na lůžko. V případě, že nedojde-li ke zmírnění příznaků do týdne, je nutné odborné vyšetření zobrazovacími metodami, neboť se může jednat o výhřez meziobratlové ploténky, protože herniace disku začíná někdy jako lumbágo. V zádech se pak později objevují příznaky kořenového dráždění jako je mrtvění a necitlivost dolních končetin, většinou jednostranně, omezení hybnosti, svalové oslabení a porucha čití dané senzitivní oblasti.

 

Jak to vidí TCM?

Dle čínské medicíny je tato nemoc nejčastěji kombinací 3 různých faktorů:

Predispozujícím faktorem je nedostatečná jangová esence ledvin SHEN YANG XU - slabý jang nedostatečně zahřívá tělo na „provozní teplotu“, neposiluje ani játra GAN, jejichž nedostatečná krev XUE XU pak nevyživuje šlachy a vazy, hlavně v oblasti bederní páteře. Takový organismus je pak již „předpřipraven“ k tomu, aby zevní chladný vítr FENG HAN vnikl do oslabeného těla, obzvláště pak do svalové vrstvy a zde doslova „zamrznul“ a tedy dal i vzniku blokádě energii čchi a krve QI ZHI/YU XUE. Dle čínské medicíny je každá bolest „hladem tkáně po energii“ a v našem případě je bolestivost způsobena „zamrznutím trubek“. Jak vidno, ischias je nemoc komplexní a proto i léčba dle čínské medicíny musí býti kompletní!

 

TCM doporučuje:

Výhodou čínské medicíny je, že když se zná pravá příčina nemoci (dle TCM), a to v tomto případě je povětšinou jedna a tatáž, tak pak i léčba je snadná, rychlá, efektní a hlavně efektivní, neb to pacienta zajímá nejvíce - rychlý ústup potíží a hlavně bolesti!

V první fázi bolesti se doporučuje absolutní klid na lůžku a suché teplo (kupř. v podobě termoforu), který se přikládá na bolestivé místo, aby tak došlo k rozvolnění svalů a tím i uvolnění bolesti. Naprosto nevhodná je horká vana, která bolest jen zhoršuje, neboť zvyšuje stagnaci vlhka a krve v postižené oblasti. Možno též použít obklad z křenové placky (rozstrouhaný domácí, tedy pálivý křen smícháme s nastrouhanou bramborou v poměru 1:1 a přiložíme na 15 minut na místo bolesti, které předtím namažeme olejem kvůli prevenci spálení kůže štiplavým křenem). Tato křenová placka rozprouďuje blokádu krve YU XUE. Rovněž lze použít obklad z rozvařené cibule, která zase vylučuje chladný vítr FENG HAN. Rozhodně však není vhodný led či studený obklad, který sice „zamrazí“ bolest, takže zdánlivě na chvíli pacientovi se uleví, ale do budoucna „zamrazí“ a tím i znemožní přívod energie čchi QI a krve XUE, která má vyživit a vnitřně zahřát postiženou oblast a také odvést nahromaděné metabolity vzniklé díky této stagnaci a blokádě. Podobně fungují i chemické léky jako jsou analgetika (léky tlumící bolest), myorelaxancia (léky uvolňující svaly), antirevmatika (léky na revmatismus), antiflogistika (protizánětlivé léky), antibiotika a chemoterapeutika (léky ničící mikroorganismy), infůze se spasmolytiky (léky uvolňující křeče) - všechny tyto léky se dle západní medicíny nejčastěji v těchto případech podávají. Po jejich užití sice dojde k dočasnému utlumení bolesti, ovšem rekonvalescence pak trvá podstatně déle a nevede vždy k úplnému vyléčení - většinou se takovým pacientům potíže vrací či trpí více či méně na chronické bolesti v bederní oblasti. Proto je dle čínské medicíny dobré tuto bolest pár dnů vydržet a pak vše z vás spadne, jako když utne a to většinou bez následků! Záleží na každém, pro jakou cestu se rozhodne, i když zde platí více než méně, že zdravý nemocnému nevěří…



Zlatým hřebem léčby (a rozhodně i hřebíčkem do pomyslné rakve bolesti) je dle čínské medicíny v tomto akutním případě akupunktura. Kdo nevěří na akupunkturu a postihne ho bolestivý houser, tak se stane obvykle po několika akupunkturních ošetřeních nadšeným propagátorem této metody - až tak moc je zde akupunktura účinná, ba nejúčinnější metoda a je lékem první volby. Vždy je třeba napíchnout body vzdálené, které rozprouďují blokádu krve YU XUE, uvolňují svalovou tenzi a utišují bolest a to vše v bederní oblasti: k takovým bodům patří především 40. a 60. bod močového měchýře a 34. bod žlučníku, které napichujeme rozptylovací (disperzní) technikou. Další body lokální se vybírají dle postižení bolestivé oblasti, které se doporučují napichovat metodou tzv. horké jehly (prohřátí jehel moxovou cigaretou z pelyňku) anebo jen prohřátí bolestivých míst na zádech samotnou moxou, neboť v tomto případě se jedná o vyloučení škodlivého chladného větru FENG HAN z postižených míst a utišení bolesti.

Stříbrným hřebem je vždy nepostradatelná bylinná terapie. Bylinná směs DU HUO JI SHENG WAN vyživuje jang ledvin SHEN YANG XU, posiluje nedostatečnou krev jater GAN XUE XU, která vyživuje šlachy a vazy, vylučují zevní škodlivý chlad HAN, vítr FENG a vlhko SHI a utišuje bolest. K nim se přidávají další bylinná směs KANG GU ZENG SHENG WAN, která posiluje nedostatečnou esenci ledvin SHEN JING XU a krev jater GAN XUE XU, rozprouďuje blokádu krve YU XUE, vyživuje šlachy a kosti a utišuje bolest. Obě tyto bylinné směsi se užívají v akutním stádiu potíží ve vysokých dávkách - v Číně dávají až 5x8 tablet denně od každého druhu, postupně dle ubývání intenzity potíží se dávka snižuje až na udržovací 3x4 tablety od každé směsi, minimálně však 3 měsíce, jinak se potíže často vracejí.


Vhodná je i fyzioterapie či chiropraxe, kdy různé manipulativní techniky se provádějí až po odeznění akutní fáze nemoci, kupř. chi nei tsang.

doporučené stravy se v akutní fázi doporučuje kurkuma, šafrán, křen, čili, zázvor, hřebíček a skořice.

 

Prevence je (jako vždy) nejlepší!

Nejdůležitější v prevenci jsou tyto zásady: vyhnout se chladnému větru FENG HAN (viz začátek článku), posilovat svoji esenci ledvin SHEN JING správnou životosprávou a nevyčerpávat ji přepracováním, přetažením, jednostranným pohybem nebo nadměrným sportem či fyzickou prací, pravidelně se hýbat a cvičit (tedy harmonicky udržovat a rozprouďovat energii čchi a krev QI/XUE) a nepotlačovat v sobě hněv, který pak blokuje bederní oblast (z dráhy žlučníku a jater, která živí šlachy a vazy…). To vše pak dohromady zapříčiňuje tyto potíže. Rovněž preventivní užívání kombinace výše zmíněných bylinných tablet, které lze použít v podstatě u veškerých bolestí zad, se doporučuje v tomto případě užívat nejlépe 3 měsíce na jaře a 3 měsíce na podzim k posílení esence ledvin a k výživě vazů, šlach a kostí, a sice v dávce 3x4 tablety od každé směsi (DU HUO JI SHENG WANKANG GU ZENG SHENG WAN). Z doporučené stravy je vhodné jehněčí maso a zvěřina, krevety a langusty, játra, ledviny, luštěniny, hlavně pak fazole ve tvaru ledvin, zázvor, badyán, skořice a hřebíček. Z pohledu čínské medicíny je v prevenci těchto potíží optimální každodenní pravidelné cvičení pomalé čínské gymnastiky jako je cvičení 8 kusů brokátů (BA DUAN JIN), čchi kung (QI GONG) nebo tai čchi čuan (TAI QI QUAN).

Tož lepší husa na pekáči v Potrefené huse, než chůze husím pochodem s husákem v zádech!

text: MUDr. Petr Hoffmann

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.