patička

Kožní potíže z pohledu TCM
aneb když (nejen) ekzémy dělají problémy…

V dnešní době se vyskytuje, více než kdy dříve, spousta všelijakých ekzémů, lupének, akné, kopřivek apod. Je to dáno celkovým hektickým stylem života - všudypřítomný stres, nezdravé stravování, elektrický smog z mobilů a počítačů, nadměrné očkování a užívání rozličných léků na vše možné i nemožné…

 

Jak se dostane ekzém pod kůži?

Důsledkem této naší nezdravé životosprávy je vnitřní „přehřátí“, kdy se to určitým způsobem
v nás „vaří“ a pomocí ventilu (kůže) vypouští ven, podobně jako když přehřátý papiňák si občas vypustí páru (akutní kožní výsevy) nebo sice slabě, ale zato permanentně upouští přetlakové horko s párou (chronické kožní potíže). Však také ne nadarmo se ve staré řečtině ekzém vyjádří slovem „vařit“ a v čínské medicíně pak zase výrazem „vlhká výpusť“. Obojí tak trefně vystihuje podstatu kožních problémů. Obzvláště pak strava a stres jsou v hlavní roli kožních viníků.

Strava by měla býti kvalitní, střídmá, pestrá a pravidelná. Pod tímto zdánlivě jednoduchým výčtem se skrývá docela zapeklitý oříšek – kvalitní stravu aby jeden dneska pohledal, stejně tak jako kvalitní restaurace… Po konzumaci smažených, tučných, grilovaných a ostře kořeněných jídel z veřejných vývařoven a rychlých občerstvení dochází často ke vzniku tzv. vlhka a horka SHI/RE v našem organizmu, tedy jakéhosi kompostu, jenž je častým základním stavebním kamenem mnoha dnešních nemocí, a to nejen kožních. Horko RE způsobuje záněty a zarudnutí kůže, vlhko SHI zase vystouplé kožní pupeny a mokvání kůže. Podobně ze stravy (ale i z léků a očkování) vniká do našeho organismu tzv. horký toxin RE DU, který se projevuje na kůži puchýři se žlutým lepkavým mokváním připomínajícím med. Rovněž cukr v jakékoliv podobě (obzvláště pak koncentrovaný „skrytý“ cukr, obsažený hlavně ve spoustě nápojů a v pečivu) jen přilévá olej do našeho tak již přehřátého vnitřku.

Stres je dalším velkým protihráčem – a jak nás trápí. Každá emoční nerovnováha se totiž vždy časem přemění na horko RE, které se skrytě usídlí do nejhlubších vrstev výživy a krve, a později zapříčiňuje i vznik kožních nemocí. Toto skryté horko navíc může generovat i vznik tzv. vnitřního větru FENG, jenž způsobuje ono pověstné svědění, kdybychom si doslova sedřeli kůži zaživa, až by jeden vylítl z kůže. Až z toho naskakuje husí kůže. Kdo to nezažil na vlastní kůži, o nic nepřišel. Ale když už se necítíme ve své kůži a rozhodli jsme se pro naši (hroší) kůži něco udělat, tak se jen tak nezalekněme následujících doporučení a pojďme s kůží na trh. Jeden by zrovna nechtěl být teď ve vaší kůži…

Elektrický smog snížíme tím, že zapnuté mobily budeme ukládat minimálně 2 metry od našeho těla, stejně tak budeme vypínat počítač v pokoji, ve kterém spíme. Obojí zvyšuje horko RE v našem přehřátém organismu. Podobně i nadměrné či časté užívání spousty různých léků zapříčiňuje vznik horka RE a přetrvávajícího horkého toxinu RE DU v krvi.

 

A jak se ekzému dostat na kobylku?

Strava a stres jsou hlavně na vině (kéž by raději na víně…). Co se stresu a duševního zdraví týče, lze doporučit povídání o duši v článku Psychické potíže z pohledu TCM či 12 zlatých pravidel duševního zdraví, které najdete na našem webu. O stravovacích zásadách se pak lze více dočíst tamtéž, a to ve 12 stříbrných pravidlech zdravého stravování. Nicméně důležité zásady stravování při kožních potížích si nyní zdůrazníme.

Co se týče mastí a krémů, všeobecně se doporučuje na mokré vždy mokré – tedy na mokvavé kožní postižení se používá kupř. vlažný obklad z řepíku lékařského (k dostání v bylinkářství i v lékárnách), který se přiloží několikrát za den na cca 15 minut a většinou se do druhého dne stav zklidní a vysuší.

Na červený a vystouplý ekzém (tzv. hrubý) lze používat Krém Vinná zahrada (613). Na suchý, lehce zarudlý a  svědivý ekzém lze s úspěchem použít Krém Sommeliér (612), který lze využít i k promašťování. Na suchou svědivou kůži či na křečové žíly lze použít Krém Růžový květ (614). Všechny tyto krémy jsou 100% přírodní s nejvyšším stupněm certifikace Demeter, (více na www.biodynamickakosmetika.cz), bez jakýchkoliv chemických a konzervačních přísad, které často paradoxně pak způsobují opět další záněty…

Na obě formy ekzému (suchý svědivý či pálivý mokvavý) lze s úspěchem použít bylinou směs BO HE CHA a to nejen vnitřně, ale i zevně ve formě obkladu či potírání postižených míst několikráte denně - velice působí i proti svědění kůže!

 

Všeobecné stravovací doporučení u kožních potíží

  1. Ráno vždy snídejte! Ideální je slzovka YI YI REN CHA spolu s jahelnou či kukuřičnou kaší, ochucenou skořicí a ovocem.
  2. Největším hříšníkem a tvůrcem vlhka a horka v dnešní době je cukr, a to v jakékoliv podobě. Tedy i hnědý cukr, který je sice nerafinovaný, což znamená, že obsahuje více minerálů a stopových prvků, ale pořád je to disacharid (řepný cukr sacharosa), který se štěpí na 2 monosacharidy-glukózu (hroznový cukr) a fruktózu (ovocný cukr). Glukóza se po nasycení buněk (pomocí inzulínu) ukládá na zásobní glykogen, a fruktóza, když je v nadbytku, se ukládá přímo do jater v podobě zásobních tuků a náš organismus vesele bobtná… Aniž si to uvědomujeme, cukry jsou v řadě potravin a nápojů, a to nejen v cukrovinkách, ale kupř. i v pečivu. Obzvláště v nápojích jsou cukry ve značné koncentraci! Vadí jak hroznový cukr glukóza (obsažená kupř. i v medu), tak i ovocný cukr fruktóza, tedy i ovocné džusy. Skoro se nabízí parafráze: Tradiční čínská medicína varuje - slazení škodí zdraví a způsobuje vlhko a horko v organismu! Cukr všeobecně lze úspěšně nahradit ječmenným sladem Sladěnkou či Sladovitem z prodejen zdravé výživy či kvalitním sušeným ovocem (kupř. nesířené rozinky či křížaly). Více pak na našem webu v článku Cukr nejen z pohledu čínské medicíny.
  3. Mléko a mléčné výrobky z pasterizovaného kravského mléka se při kožních potížích doporučují vysadit. Vadí právě pasterizace (a sterilizace a homogenizace a emulgace a aromatizace a…), což je pro náš organismus nepřirozená a těžce stravitelná strava, způsobující v konečném důsledku opět vlhko a horko. Lze však používat mléko kozí a ovčí, stejně tak v přiměřeném množství i kravské mléko, ale nepasterizované (tj. přímo od domácího zdroje, buď od krávy či tzv. z kontejneru). Nemusíme se obávat nedostatku vápníku, neb živočišný vápník z pasterizovaných výrobků se stejně špatně vstřebává a lze ho nahradit dostatečným přísunem rostlinného vápníku ze zelené zeleniny, obzvláště pak luštěnin, kapusty, salátu apod.
  4. Absolutně nevhodná je černá káva a ostrá pálivá koření (pepř, čili, sušený zázvor, hřebíček), stejně tak i grilované, smažené a tučné pokrmy. Rovněž jakýkoliv alkohol přilévá olej do ohně a vždy zvyšuje vnitřní, v našem případě už tak dost vysokou horkost. Nejméně zahřívá pivo (když už, tak nepasterizované, z tanku), pak víno a nejvíce tvrdý alkohol. Naopak ochlazuje zelený čaj, který se doporučuje nejen u kožních potíží v průběhu dne popíjet vlažný, optimální je pak bylinná směs JIAO GU LAN CHA, který drenážuje vnitřní horko ze žaludku a střev a čistí horké toxiny z krve, tedy ochlazuje krev.
  5. Pečivo, chléb a těstoviny je dobré jíst omezeně, hlavně kvůli lepku a kvasnicím, jež „nabobtnávají“ již vzniklé vlhko a horko k ještě většímu kvasu. Když už, pak žitné chleby (nejlépe kváskové) a celozrnné bezvaječné těstoviny z amarantu, kukuřice, stejně tak velice vhodná je celozrnná rýže a polenta. Uzeniny, konzervy, fast foody (hamburgery) jsou rovněž zahřívající a silně se při těchto potížích nedoporučují, stejně tak jako červená masa (hlavně jehněčí, zvěřina a hovězí).
  6. Zdá se vám, že po vyřazení těchto potravin a nápojů se váš jídelníček scvrkl leda tak na „suchou vodu“? Tak to v žádném případě! V záloze je spousta dalších dobrot, někdy dosud nepoznaných, jako jsou bílé ryby, domácí havěť (králíci, drůbež), nepřeberné množství zelené zeleniny, luštěnin, rýže, polenty, sóji (tofu, tempehu apod.). Prostě fantazii se v tomto případě meze nekladou, a pokud ano, tak vyhledejte nejbližší dobrou vegetariánskou restauraci či prodejnu se zdravou výživou, kde zároveň i chutně vaří, a zjistíte, že i takováto strava má cosi do sebe. Poznáte nová jídla a nové chutě a hlavně - začnete se cítit lépe a postupně se i vaše zdraví bude zlepšovat, a to nejen v případě kožních potíží. O nakupování na farmářských trzích a pravých bio produktů ani nemluvě, pokud si je nevypěstujete doma sami, což je vždy nejlepší.

 

Ekzém

1. Vlhko/horko + horký toxin SHI/RE + RE DU

Příznaky:
Zarudlé pupínky s mokvajícími žlutými puchýřky se žlutými strupy, hojné mokvání, silné svědění a pálení, neohraničené kožní léze, event. zácpa, pocit horka, žízeň. Zde často západní medicína používá antibiotika (pro následnou infekci apod.).

Jazyk:
Červený se žlutým lepkavým povlakem

Puls:
Plný a rychlý SHI SHUO

Terapie:
GAN/DAN SHI/RE JIA JIAN WAN
+
WU WEI XIAO DU WAN
+
BO HE CHA
+
Krém Vinná zahrada

2. Horký vítr v krvi s vlhkem a horkem FENG RE + SHI (více horka než vlhka)

Příznaky:
Červené pupínky a trochu i puchýřky velikosti 1 – 2 mm, silné svědění a rozškrábání a pálení kůže.

Jazyk:
Červený s tenkým žlutým povlakem

Puls:
Rychlý plný SHI SHUO nebo klouzavý HUA

Terapie:
XIN/XUE RE FENG WAN

RE XUE WAN
+
BO HE CHA
+
Krém Vinná zahrada

3. Horko v krvi s ohněm v srdci generuje vítr RE XUE + XIN HUO + FENG

Příznaky:
Silně svědivá a suchá kůže, s červenými pupínky 1 – 2 mm, které se jako červené strupy olupují a rychle se hojí. Kůže nemokvá a po škrábání je tendence ke krvácení. Dále se objevuje výrazný neklid, obzvláště v noci, kdy je svědění nejhorší, častá je i žízeň.

Jazyk:
Červený, obzvláště na špičce, ale i po stranách.


Terapie:
XIN/XUE RE FENG WAN
+
BO HE CHA
+
Krém Vinná zahrada

4. Nedostatečnost sleziny s vlhkem PI QI XU + SHI

Příznaky:
Kůže je hrubá, suchá a oteklá s bledými fleky po těle, které se často opakují. Slabá konstituce, bledý vzhled, únava, nadýmání, nechutenství, měkká stolice.

Jazyk:
Bledý s lepkavým povlakem

Puls:
Slabý a zanořený CHI CHEN

Terapie:
XIAO FENG WAN
+
BAN XIA XIE XIN CHA
+
YI YI REN CHA
+
Krém Vinná zahrada

5. Nedostatečnost krve s větrem a suchem XUE XU + FENG + ZAO

Příznaky:
Chronický a opakovaný ekzém, který trvá roky, kůže je suchá, hrubá a jako lišej s typickými bledě červenými ložisky ekzému. Celkově slabá konstituce, může být i suchá stolice, suché vlasy, třepivé nehty, slabá menses u žen, které se cítí „jako bez života“.

Jazyk:
Bledý a suchý


Terapie:
TAO HONG SI WU WAN

FENG WAN
+
BO HE CHA
+
Krém Sommeliér

6. Nedostatečnost jin s vlhkem YIN XU + SHI

Příznaky:
Zhoršení předchozího stavu -  krev je extrémně nedostatečná a kůže je proto i velice suchá.

Jazyk:
Světle červený


Terapie:
QING ZAO JIU FEI WAN

XIAO FENG WAN
+
BO HE CHA
+
Krém Sommeliér


Dětské (kojenecké) ekzémy

1. Vlhký typ SHI/RE s dominancí vlhka SHI

Příznaky:
Červený ekzém na tvářích, šíji a následně, papulky či puchýřky s výtokem, který zasychá do strupu, pod ním je po odloupnutí kůže červená, dále je typické silné svědění, neklid a nespavost.

Terapie:
XIAO FENG WAN

SHEN LING BAO HE WAN

YI YI REN CHA

Krém Vinná zahrada

2. Suchý typ SHI/RE s dominancí horka RE

Příznaky:
Světle nebo tmavě červený ekzém na hlavě a na tvářích s hrubou a suchou kůží, nahromadění papulek, strupů, šupin, silné svědění, patrné známky škrábání, puchýřků je minimálně.

Terapie:
XIN/XUE RE FENG WAN

RE XUE WAN

Krém Sommeliér


AKNÉ

Akné je časté zánětlivé onemocnění kůže a to konkrétně mazových žláz. Objevuje se ve formě komedomů (uhrů s černou hlavičkou), pupínků, puchýřků a zatvrdlých uzlíků. V Číně se akné někdy nazývá „Nemoc bílých trnů“, neboť vzhled kůže připomíná od trnů popíchanou kůži s vytékající bílou tekutinou z puchýřků.

1. Horko v plicích FEI RE - kombinace horka v plicích, které vede spolu s vnějším větrem k horkému větru s horkým toxinem FENG/RE + RE DU

Příznaky:
Typický je rychlý nástup a rozesetí uhrů s bílou či černou hlavičkou, červené papulky a pustuly, hlavně na bradě, na čele a kolem nosu. Nejvíce se objevuje v pubertě.

Jazyk:
Červený na špičce s tenkým bílým či žlutým povlakem

Puls:
Plovoucí a napjatý FU XIAN

Terapie:
PI PA QING FEI YIN WAN

CHUAN XIN LIAN WAN

Krém Vinná zahrada

2. Horko v žaludku a tlustém střevě s horkým toxinem WEI/DA CHANG RE + RE DU

Příznaky:
Podobný předchozímu stavu, ale mnohem těžší průběh. Uhry jsou kolem úst, na tvářích, hrudníku a na horních zádech, kůže je mastná, olejovitá, typický je i zhoršení po sladkých, smažených a těžkých tučných jídlech, obzvláště u mladých lidí. Všeobecné příznaky dále jsou nepravidelné jídlo, pálení žáhy, zácpa či měkká stolice, nadýmání po jídle.

Jazyk:
Červený s lepkavým žlutým povlakem

Puls:
Plný a klouzavý SHI HUA

Terapie:
XIE XIN JIAN WAN

Krém Vinná zahrada

3. Horko v krvi se stagnací vede k nerovnováze koncepčních drah RE XUE + YU XUE + CHONG/REN MAI

Příznaky:
Hlavně ženy ve středním věku z emocí či po vysazení hormonální antikoncepce.  Papulky a zatvrdlé uzlíky jsou kolem nosu a úst a na lících či mezi obočím, obvykle se zhoršují před menses nebo při ovulaci, přítomen i PMS syndrom či bolestivá menstruace.

Jazyk:
Červený, obzvláště na špičce, event. i nafialovělý

Puls:
Napjatý a mírně rychlý XIAN SHUO

Terapie:
JIA WEI XIAO YAO JIA JIAN WAN

Krém Vinná zahrada

4. Stagnace hlenu s blokádou krve TAN + YU XUE

Příznaky:
Dlouhotrvající akné, které je hluboké, bolestivé a zanícené a kde se míchají cysty a zatvrdlé uzlíky, které se jizví keloidně (zduřelé a lesklé jizvy), tvrdohlavé úporné akné s mastnou olejovitou kůží.

Jazyk:
Žlutý mastný povlak

Puls:
Klouzavý HUA

Terapie:
HAI ZAO YU HU WAN

YU XUE WAN

Krém Vinná zahrada

5. Vlhké horko + blokáda krve + horký toxin SHI/RE + YU XUE + RE DU
Příznaky: Hluboké  bolestivé zanícené uzlíky, hnisem naplněné cysty, tvorba dolíčků a jizev Jazyk: Červený se žlutým povlakem Puls: Plný SHI rychlý SHUO

Terapie:
WU WEI XIAO DU WAN

HUANG QIN WAN nebo HUANG LIAN JIE DU WAN

YI YI REN CHA
+
Krém Vinná zahrda


LUPÉNKA (Psoriasa)

Postihuje 4 % populace, hlavně na hřbetu končetin (jangové plochy, na rozdíl od ekzémů, které jsou na jinových místech těla, tj. v loketních a v podkolenních jamkách) se objevují suché, stříbrné šupiny, často i na hlavě, ve vlasech a v týle. Spouštěčem je stres či infekce. Začíná jako kapénková (penízkovitá) forma lupénky, která se poměrně rychle šíří a periodicky každý měsíc objevuje, ale další ataky již zůstávají jako trvalá úporná ložiska lupénky na těle. Poškrábáním lupénkových ložisek se může vyvolat tzv. Auspitzův fenomén, tedy diskrétní krvácení z křehkých cévek v důsledku horka RE. Rovněž po poškrábání se může objevit lupénka na poškrábaných místech – tzv. Koebnerův fenomén, jenž ukazuje na přítomnost horka RE a horkého toxinu RE DU. Candlewax fenomén zase ukazuje na jiné známky horka RE tím, že po seškrábání či umytí ložisek se objeví bílé lesklé šupiny.

Příčinou je vnitřní horko RE na základě rodinné dispozice, stres, nepravidelná strava či životní styl. Toto vnitřní horko RE je dálo komplikováno napadením zevních škodlivin jako je vítr FENG, chlad HAN, vlhko SHI, horkem RE, jež vyúsťují do blokády krve YU XUE.

Horko v krvi RE XUE je hlavní příčinou lupénky a tento stav může dále vyústit v:

  1. Nedostatečnost krve s větrem XUE XU + FENG
  2. Blokádu krve YU XUE.

1. Horký vítr FENG RE

Příznaky:
Počáteční stádium lupénky ve formě kapkovitých (penízkovitých) ložisek, které se objevují po celém těle, obzvláště v horní polovině těla. Ložiska jsou červená, pokrytá stříbrnými šupinami a mohou svědět. Lupénka se objevuje po bolestech v krku nebo doprovází angínu.

Jazyk:
Může mít červené okraje a  červenou špičku

Puls:
Povrchový a rychlý  FU SHUO

Terapie:
FENG WAN

RE XUE WAN

BO HE CHA

Krém Sommeliér

2. Horko v krvi RE XUE

Příznaky:
Velmi rychlý nástup lupénky, čím červenější, ohraničenější a rozsáhlejší jsou ložiska, tím větší je i horko. Kůže je suchá a rozpraskaná. Přítomen je jak Auspitz, tak Koebner či Candlewax fenomén (viz výše). Pacient je neklidný, event. žíznivý a kůže je vyloženě horká.

Jazyk:
Červený se suchým povlakem

Puls:
Plný a napjatý SHI XIAN nebo klouzavý a rychlý HUA SHUO

Terapie:
XIN/XUE RE FENG WAN

RE XUE WAN

BO HE CHA

Krém Sommeliér

3. Blokáda krve s horkem YU XUE + RE

Příznaky:
Tmavě červená či nafialovělá ztluštělá ložiska, která jsou úporná, neustupující a nereagují na léčbu. Mohou event. i svědit a šupit se.

Jazyk:
Nafialovělý či tmavě červený


Terapie:
YU XUE WAN

RE XUE WAN

BO HE CHA

Krém Vinná zahrada

4. Nedostatečnost krve s větrem a suchem XUE XU + FENG + ZAO

Příznaky:
Ložiska nejsou tak červená, spíše bledá či nahnědlá a jsou spíše tenká a ani se nerozšiřují. Kůže je suchá a rozpraskaná. Auspitz ani Koebner nejsou přítomny.

Jazyk:
Bledý

Puls:
Slabý CHI

Terapie:
TAO HONG SI WU WAN

BAI HE GU JIN WAN

BO HE CHA

Krém Sommeliér


SEBOROICKÝ EKZÉM (Seborea)

Jedná se o chronický zánětlivý šupící se ekzém na obličeji, hlavě, v podpaží, někdy i v tříslech, na hrudi, kolem pupíku a za ušima. Když se poprvé objeví kolem očí a obličej oteče a svědí, připomíná to kousnutí hmyzem. Někdy jsou ložiska postižena kvasinkami Pityrosporum (pityriasis).

Vždy se jedná z pohledu TCM o sucho ZAO, horko RE a vlhko SHI. Obvyklý je postupný nástup s rozšiřujícími se suchými či mastnými ložisky ve vlasech (sledují přesně vlasovou linii) vedoucími ke tvorbě lupů, které mohou někdy i svědět. V případě obličeje se postižení vyskytuje kolem nosu, v obočí a mezi obočím, v případě očních víček vzniká zánět. U žen se někdy projeví pouze zarudnutím kolem nosu či kolem prsů. U mladých mužů je zase časté postižení na hrudi a mezi lopatkami. Dále se může objevovat i v podpaží, tříslech a kolem pupíku.

1. Horko v krvi se suchým větrem RE XUE + FENG ZAO

Příznaky:
Šupící se ložiska kůže jako prášek na červeném podkladě, svědění hlavy a zarudnutí obličeje, výskyt hlavně na obličeji, ve vlasech a na hrudi.

Jazyk:
Červený se žlutým povlakem


Terapie:
RE XUE WAN

XIN/XUE RE FENG WAN

Krém Sommeliér

2. Vlhko / horko SHI/RE

Příznaky:
Červené strupy se žlutým výtokem, strupy a šupiny jsou mastné a výtok občas zapáchá. Kožní praskliny jsou kolem uší a nosu, ale i v podpaží či v tříslech, kde je kůže zarudlá a bez šupin. Šupiny jsou více mastné a žluté ve vlasech.

Jazyk:
Silný mastný povlak


Terapie:
GAN/DAN SHI/RE JIA JIAN WAN

XIAO FENG WAN

YI YI REN CHA

Krém Vinná zahrada

3. Horký vítr se suchem v krvi FENG RE + XUE ZAO

Příznaky:
Suché bílé práškové šupiny, s velmi malým zarudnutím, ložiska jsou barvy hnědě oranžové, pacient je slabý a unavený.

Jazyk:
Bledě červený a suchý

Puls:
Slabý XI

Terapie:
FENG WAN

QING ZAO JIU FEI WAN

Krém Sommeliér


KOPŘIVKA (Urticaria)

Kopřivka je zánětlivé onemocnění kůže, vyznačující se náhlým silným svěděním či pálením kůže, která je pokryta většinou pupínky. Tento stav sám ustupuje během 24 hodin až 14 dnů, ale často se vrací ve formě tzv. chronické kopřivky. Dle TCM je hlavním viníkem vítr FENG, a to jak studený, tak horký.

1. Horký vítr FENG RE

Příznaky:
Akutní nástup červených koleček, které se zvětšují a stěhují po těle a silně svědí, zhoršují se horkem. Pacient je podrážděný a nesnáší vítr a horko.

Jazyk:
Červený

Puls:
Plovoucí rychlý FU SHUO a někdy i napjatý XIAN

Terapie:
YIN QIAO JIE DU WAN

FENG WAN

Krém Sommeliér

2. Chladný vítr FENG HAN

Příznaky:
Akutní nástup bledě červených nebo bílých koleček, svědění a kolečka se zhoršují chladem a zlepšují teplem. Pacient nesnáší chlad a vítr.

Jazyk:
Bledý s tenkým bílým povlakem

Puls:
Plovoucí a stažený FU JIA

Terapie:
CHUAN XIONG CHA TIAO WAN
+
FENG WAN
+
Krém Sommeliér

3. Horký toxin ve vrstvě výživy RE DU YING

Příznaky:
Akutní nástup (s těžkým průběhem a progresí stavu) koleček, které se rozšiřují po celém těle a splývají do velkých ložisek, které silně svědí. Pacient má horečku, je velmi žíznivý s potřebou pít studené nápoje, má zarudlé oči a je podrážděný.

Jazyk:
Červený se žlutým povlakem

Puls:
Plný a rychlý SHI SHUO

Terapie:
WU WEI XIAO DU WAN

XIN/XUE RE FENG WAN

Krém Vinná zahrada

4.Nedostatečnost čchi a krve QI/XUE XU

Příznaky:
Chronická bledě červená kolečka, která se zhoršují únavou nebo po menses. Pacient je vyčerpaný, bledý a špatně spí.

Jazyk:
Bledý nebo lehce červený

Puls:
Slabý XI

Terapie:
NU KE BA ZHEN WAN

FENG WAN

Krém Sommeliér

5. Blokáda krve YU XUE

Příznaky:
Chronicky temně fialová kolečka, vzdorující terapii.

Jazyk:
Fialový a s varixy na spodní straně

Puls:
Drsný SE

Terapie:
YU XUE WAN

FENG WAN

Krém Vinná zahrada


RŮŽOVKA (Acné rosacea)

1. Horko plic a žaludku FEI/WEI RE
Příznaky:
Červená pupínková vyrážka na tvářích

Terapie:
XIE XIN JIAN WAN

PI PA QING FEI YIN WAN

YI YI REN CHA

Krém Vinná zahrada

2. Horký toxin RE DU
Příznaky:
Červená neštovičková vyrážka na tvářích s otokem nosu

Terapie:
WU WEI XIAO DU WAN

HUANG QIN QIN nebo HUANG LIAN JIE DU WAN

YI YI REN CHA

Krém Vinná zahrada

3. Horko v krvi RE XUE
Příznaky:
Červená pupínková vyrážka na tvářích, zhoršující se u žen během menses

Terapie:
JIA WEI XIAO YAO JIA JIAN WAN
+
RE XUE WAN

YI YI REN CHA

Krém Vinná zahrada

4. Blokáda krve YU XUE
Příznaky:
Tmavě červená nebo rudě nachová pupínková nebo neštovičková vyrážka na tvářích a nose

Terapie:
YU XUE WAN

HUANG QIN WAN nebo HUANG LIAN JIE DU WAN
+
YI YI REN CHA
+
Krém Vinná zahrada

 


3 stádia

1. Zbytkové horko RE ve vrstvě Qi v dráze plic a žaludku

Příznaky:
1. stádium erytém (zarudnutí) kolem nosu a na tvářích

Terapie:
XIE XIN JIAN WAN

Krém Vinná zahrada

2. Stagnující horko, které zůstává ve vrstvě krve XUE a výživy YING

Příznaky:
2. stádium – papuly a pustuly (pupínky a puchýřky) – tmavě červené zarudnutí se zřetelně rozšířenými červenými drobnými cévkami a špendlíkovými nebo širokými pupínky na nose, tvářích a na čele

Terapie:
RE XUE WAN

XIE XIN JIAN WAN

Krém Vinná zahrada

3. Blokáda krve YU XUE

Příznaky:
3. stádium – hypertrofie (ztluštění) fialově červené zarudnutí s pupínky a puchýřky, ztluštělá kůže a otoky kolem nosu. Dlouhotrvající, úporný stav.

Terapie:
YU XUE WAN

RE XUE WAN

Krém Vinná zahrada

Pamatujme, že (nejen) v TCM platí: Co na kůži, to na jazyku (a naopak)!


MUDr. Petr Hoffmann

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.