patička

Streptokoky, borélie, paraziti, chlamydie… antibiotika a kortikoidy…a co dál ?

Lymská borelióza, chlamydie, parazité, ureaplazma, mykoplazma, kvasinky, plísně, chroničtí nosiči rezistentních stafylokoků, streptokoků, hemofilů apod.,  zvýšené ASLO, CRP …. to vše jsou  dle TCM synonyma pro určitý terén vlhka a horka SHI/RE, na kterém se daří horkému toxinu RE DU.

Dle Luise Pasteura, francouzského zakladatele současné mikrobiologie, jsou původcem každé nemoci mikroby – viry či baktérie. Dle jeho teorie „usmrcením“ stafylokoka či streptokoka pomocí antibiotik je pak i nemoc definitivně zničena.  Tuto tézi přijala i současná medicína a je tak trochu smutné, že se ji striktně drží až dodnes. Podle předpokladu by se pak kupř. každý obvodní lékař musel od svých pacientů zákonitě nakazit chřipkou v době chřipkové epidemie… Proti Pasteurově teorii vystupoval jeho kolega z francouzské akademie věd, biolog Antoine Béchamp. Ten tvrdil, že baktérie a viry nejsou základní příčinou nemocí, ale jsou pouze jejich důsledkem -  vyrůstají na zkaženém organickém podkladu čili terénu. Béchamp si všiml, že naše tělo nosí příčinu zdraví i nemoci v sobě samém. Nejenže tvrdil, ale i dokázal, že nemoc zvenčí přijde jen tehdy, když je v těle připravený „terén, neboli složení půdy“. Každý člověk volí, jak o své tělo pečuje nebo s ním hazarduje – zda si jde zahrát fotbal nebo automaty. Nemocem lze zabránit především rovnováhou terénu uvnitř těla a nezaměřovat se na to, co poletuje vzduchem - to je pouze ta poslední kapka, která se usadí na vhodném terénu. Například pampelišky vždy rostou jen na půdě určitého složení, kvality a vlastností. Přesadíme-li pampelišku do jiné půdy, neporoste a zajde. Když si uděláte rozbor půdy, zjistíte, že každá rostlina či plevel žije jen v místě s určitým složením půdy a v podnebí, které jí prospívá. Podobně jako když „přesadíte“ černocha z rovníkové Afriky na severní pól k Eskymákům, tak mu zde také zrovna dvakrát pšenka nepokvete. Totéž platí i pro baktérie, viry, parazity, plísně a jiné nežádoucí potvůrky.

Tato Béchampova teorie je v souladu s pohledem TCM na příčiny vzniku nemoci, jen pojmy a názvosloví se liší (terén je vlhko a horko SHI/RE, baktérie a viry pak jsou horkými toxiny RE DU či důsledky škodlivého větru FENG XIE QI). Nakonec i Pasteur na smrtelné posteli prohlásil (a je to i zaznamenáno): „Béchamp měl pravdu – patogen není sám o sobě důležitý, ale terén je základ (Pathogen is nothing, but terrain is everything“) a vzkázal Béchampovi omluvu. Navíc je tato teorie i zcela logická - na terénu vlhka a horka se pomnoží a přemnoží jakékoliv baktérie, viry, paraziti apod. Představte si uzavřený, nevětraný  skleník (vlhko a horko), ve kterém roste jak zelenina, tak hlavně plevel, kterému se v této džungli daří podstatně lépe než naší zdravé zelenině. Chceme tedy kopřivy a pampelišky, které utlačují naše okurky, odstranit. Máme 2 možnosti:

 

Třesky plesky Hezky česky
  1. Vezmeme chemický postřik (jakýkoliv, kupř. Roundup) a postříkáme nežádoucí pampelišky a kopřivy. Trochu tím zasáhneme i naše listy okurek, ale výsledek se poměrně rychle a bezpracně dostaví - kopřivy a pampelišky za 2 dny zežloutnou a uschnou, hurá! Avšak i naše okurky dostaly zásah, také naše kvalitní černozem vstřebala nežádoucí chemii z postřiku a navíc, světe div se, nové pampelišky a kopřivy opět  vyrazily o kousek dál… Takže suma sumárum – nic jsme tímto pro nás pohodlným a rychlým zásahem nezískali, ale naopak si poškodili náš terén i do budoucna a připravili si tak „půdu“ pro novou infekci, třeba na jiném místě.
  2. Tato druhá možnost je sice pracnější, namáhavější a zdlouhavější, o to více však přináší trvalé výsledky – nejen ve skleníku a při sklizni, ale potažmo i přeneseně i na našem zdraví. Skleník nejprve řádně ručně vyplejeme, vytrháme plevel pečlivě, i s kořínky, vyvětráme (tedy přeloženo do současného žargonu tzv. detoxikujeme) a pravidelně se budeme o něho starat a udržovat – jakmile se objeví nějaký nový plevel, včas jej vytrhneme, než se rozroste a bude utlačovat naši zeleninku. Stejně tak dle počasí budeme otvírat okna (tzv. luftovat), aby se tak dostal čerstvý vzduch k rostlinkám a udržovala se optimální teplota a vlhkost. Prostě budeme dle zásad TCM dodržovat nejen fyzickou životosprávu, ale i psychickou rovnováhu, neb občas je i třeba emoce z hlavy „vyvětrat“. Je to sice dlouhodobý, pravidelný a nekonečný proces péče o naše zdraví, ale ve finále se vždy vyplatí a plody našeho úsilí (zdraví či nemoc) nakonec sklízíme zase jenom a jenom my!

 

Zbytkový škodlivý činitel (Perzistující patogenní faktor PPF)

Dnešní doba je jiná než tomu bylo ve staré Číně, ba i jiná než tomu bylo před 50ti lety u nás. Obrovský rozvoj farmacie, techniky a technologie, konzumní a hektický styl života, přepracovanost, stres, všichni všechno chceme… Jak říká Tyler ve filmu Klub rváčů: „Chodíme do práce, kterou nenávidíme, abychom si koupili věci, které nepotřebujeme, a tak se vyrovnali lidem, které nesnášíme.“ Mimochodem - tuto pravdu si vůbec připustit, to je zřejmě to nejtěžší. To vše samozřejmě s sebou přináší i své „ovoce“, tedy důsledky, které v dřívějších dobách nebylo až tak časté řešit. Prostě nová doba si žádá nové činy, a to nejlépe z Číny, kde je vidět nyní „posun“ – tedy krok  zpět – bohužel nejmarkantněji… Proto se nyní zákonitě objevují i nové potíže a nemoci, které se dříve nevyskytovaly. Jedním z nich je, v důsledku výše zmíněných příčin, tzv. zbytkový škodlivý činitel neboli Perzistující Patogenní Faktor (zkratka PPF je zkrátka podobnost čistě náhodná), čili v organismu přetrvávající horký toxin RE DU, horko RE, vlhko SHI či hlen TAN - nejlépe však vše dohromady!

 

Chroničtí nosiči


Opakování je matkou moudrosti – neplatí však v případě nemoci!

Jak už nám název napovídá, tak tento zbytkový škodlivý činitel se objevuje po napadení či po opakovaných napadeních akutním zevním škodlivým větrem FENG XIE QI, tedy přeloženo do naší mluvy, objevuje se po různých virózách, chřipkách, zánětech dýchacích cest, angínách, zánětech středouší, zánětech nosních dutin apod. Po léčbě antibiotiky či kortikoidy se pacient sice uzdraví, avšak někdy jen zdánlivě, neboť vždy záleží na síle jeho obranné (zdárné) energie ZHONG QI. V případě jeho oslabené obranné energii nebo, a to dnes velmi často po léčbě antibiotiky, zůstává v organismu tzv. zbytkový škodlivý činitel PPF. Používání antibiotik je z pohledu TCM obzvláště nevhodné u virových onemocnění, protože proti virům nejsou vůbec účinné a naopak přinášejí jen neblahé důsledky pro jeho příjemce do budoucna. Navzdory tomu jsou antibiotika stále často používána (většinou z alibismu) i u infekcí, jež jsou jasně virového původu. Dle TCM antibiotika zabíjejí baktérie (ne viry!), avšak nevylučují škodlivé vnitřní horko a vlhko SHI/RE a hlen TAN, na kterém se baktérie a jim podobné nežádoucí organismy tak rády pomnožují. Prostě neléčí nám už známý „nevětraný a zaplevelený terén ve skleníku.“  Z pohledu TCM se pak jedná povětšinou o škodlivé horko v dráze plic, žaludku nebo žlučníku FEI/WEI/DAN RE. To je pak předpokladem pro celou řadu chronických a obtížně léčitelných potíží jako jsou snížená obranyschopnost, častá nemocnost, opakovaná onemocnění, autoimunní nemoci, chronický únavový syndrom, přetrvávající nálezy různých nežádoucích baktérií (streptokoků, stafylokoků, hemofilů, chlamydií, boreliózy (viz Jak lékaři (ne)umějí léčit boreliózu), helicobakteru, mykotických či parazitárních nemocí), všemožné alergie na vše – včetně potravin (lepek, kravské mléko), kožní a dýchací alergie, různé trávicí potíže (celiakie, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, syndrom dráždivého tračníku, vředová choroba apod.), roztroušená skleróza, kožní nemoci (akné, ekzém, lupénka, abscesy, furunkly) apod. Hlavní účinek zbytkového škodlivého činitele nespočívá pouze v tom, že vytváří chronický stav, ale také v tom, že pacienta predisponuje k budoucímu napadení zevním škodlivým větrem FENG XIE QI (tedy k nové nemoci), který pak zase ještě více posiluje vznik zbytkového škodlivého činitele PPF jako takového, čímž vzniká začarovaný kruh… Proto i léčba dle TCM se soustředí nejprve na odstranění zbytkového škodlivého činitele PPF z organismu pomocí tzv. čistících bylin. Nejlepší je v tomto případě případě bylinná směs HUANG QIN WAN spolu s YI YI REN CHA – oba jsou v prášku a užívají se dohromady, event. lze přidat i bylinnou směs v tabletách HUANG LIAN JIE DU WAN.

Ukazuje se, že bakterie získávají čím dál větší rezistenci vůči antibiotikům. Tento článek přímo hovoří o tom, že jsme na konci antibiotické éry. Co z pohledu západní medicíny se může zdát jako neřešitelný rébus, na to má TCM již tisíciletími prověřený přístup a léčebné protokoly.

A co děti?

Velice častý a běžný je zbytkový škodlivý činitel PPF u dětí. Ze zkušenosti lze říci, že 90% nemocí a potíží v současnosti u dětí je způsobeno právě tímto faktorem PPF. Je to dáno jednak ještě nedostatečně vyvinutým a křehkým dětským systémem (nedostatečný jin plic a žaludku FEI/WEI YIN XU se teprve vyvíjí, a proto se organismus tak snadno přehřívá, což vede k vytvoření vnitřního horka RE a tedy tím i k predispozici pro různé záněty). Dále nepochybně i očkování v raném věku, kterým u nás projde každé děcko, vytváří dle TCM „ideální“ terén pro rozvoj horka RE, vlhka SHI a hlenu TAN u dětí a své si udělá i nadužívání antibiotik... Při akutním napadení zevním škodlivým větrem FENG XIE QI je pak cesta nebo spíše „dálnice“ k vytvoření zbytkového škodlivého činitele PPF zcela otevřena. V praxi se projevuje nejčastěji jako chronické záněty u dětí – záněty krčních mandlí, záněty uší, záněty nosohltanu, záněty nosních dutin, afty, opary, zvětšenými krčními uzlinami, zvětšenou nosní mandlí, bolestmi uší, nespavostí, nočním pláčem a buzením se, neklidem, celiakií, ekzémy, svěděním kůže, alergiemi, astmatem apod. Při léčbě dětí (kupř. „na posílení imunity“) je třeba na toto VŽDY myslet, jinak se setkáme v naprosté většině s nezdarem! Nejdříve je nutno tedy drenážovat a až poté event. i vyživovat a posilovat. Mnohdy ale postačí jen vyčistit terén a organismus se pak sám již zharmonizuje. Prvním krokem k nastartování ke zdraví takto postižených dětí je optimální bylina Huanq qin.

 

text: MUDr. Petr Hoffmann
ilustrace: akad. arch. David Vávra

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.