patička

Jak na alergické rýmy z pohledu TCM

Rýma
z pohledu TCM a Říma

Při procházce Římem
napadla mě rýma - s rýmem.

Po potyčce s Římanem
život skončil - rýma ne!

Platí zcela bez (šp)rýmů, že
nejen ve Věčném městě
je rýma na věky věků... Amen.

P.S. Holt, s rýmy nejsou šprýmy.
A kdo nevěří, ať do Říma - rýma nerýma - běží...!

V tzv. civilizovaném světě v poslední době strmě stoupá počet lidí, u nichž se nějakým způsobem projevují alergické obtíže. Jednou z nejčastějších z nich je pak alergická rýma, která se projevuje zduřelou či oteklou nosní sliznicí, hojným vodovým výtokem z nosu, svěděním v nose a kýcháním, někdy mohou být postiženy i oči, které jsou zarudlé a svědí, občas se přidávají i astmatické obtíže.

Pokud je vyvolávajícím momentem pyl, hovoří se o sezónní alergické rýmě (tzv. pylové rýmě), pokud jsou to roztoči, plísně, zvířecí srst, chlad, cigaretový kouř, smog, voňavky, klimatizace apod., tak se mluví o celoroční alergické rýmě. V obou případech se objeví výše zmíněné projevy do 15 minut po kontaktu s alergenem. Díky otoku nosní sliznice dochází k omezené drenáži („ucpání“) vedlejších nosních dutin, což často vede k jejich zánětům a sekundární infekci (tzv. sinusitidě), která může vyústit až ve ztrátu čichu a chuti. Západní léčba alergické rýmy spočívá v podávání antihistaminik (léky tlumící nejen vylučování histaminu z buněk, ale jejich vedlejšími účinky jsou i tlumící účinky na nervovou soustavu, závratě, únava, nespavost, nervozita a trávicí potíže) a v podávání kortikoidů (jejichž vedlejší účinky netřeba rozepisovat).

Hnisavá rýma se na rozdíl od alergické rýmy projevuje zánětlivě zduřelou nosní sliznicí s hustým žlutým lepkavým hnisavým zapáchajícím výtokem z nosu, ucpaným nosem, bolestmi hlavy a kýcháním - tedy všemi známky sinusitidy. Je způsobena napadením plic chladným větrem, který není dostatečně a řádně (dle TCM) vyloučen a po čase se mění v horko, které blokuje plicní energii čchi Qi a zabraňuje jejímu sestupu, což vše způsobuje výtok z nosu. Dráha žlučníku za normálních okolností přivádí horko do hlavy (pro činnost mozku), proto se následně objevuje i zánětlivý žlutý hnisavý výtok. Terapie pak nejčastěji spočívá ve vyloučení větru z plic a ochlazení horka ve žlučníku - kupř. BI MIN GAN WAN + HUANG QIN WAN nebo HUANG LIAN JIE DU WAN. Rovněž je zapotřebí i přizpůsobit stravu a omezit jídla, přinášející vlhko a horko do těla, obzvláště pak jídla tučná, smažená, grilovaná, kořeněná, kravské mléko a mléčné výrobky a sladkosti. Naopak je vhodné zařadit do svého jídelníčku v této době jídla svěží a ochlazující a vylučující vítr jako třeba fazole, jáhly, okurky, čekanku, špenát, banány, jahody, apod.

 

Příčiny vzniku alergické rýmy dle TCM

Alergická rýma je způsobena nadměrnou (nepřiměřenou) reakcí imunitního systému na určitý alergen, praví západní medicína. Z čínského pohledu se jedná, podobně jako u astmatu, o nedostatečnost obranného systému v dráze ledvin a plic spolu s usazením se chronického větru v nose. Nedostatečnost dráhy ledvin a plic je dle TCM způsobena buď již oslabenou vrozenou konstitucí (nedostatečnou esencí ledvin rodičů), problémy v těhotenství (riziková těhotenství, kouření, alkohol, emoční šoky, infekce), předčasný či vyvolávaný porod, očkování dětí… Díky těmto faktorům, jež vedou k oslabení esence, ledviny nemohou plnit svoji funkci „nabíječe energie“, tzv. baterie, jež posílá vzhůru do plic svoji životadárnou sílu a současně i stahuje („nasává“) zpět energii z plic dolů, aby tak rovnoměrně vyrovnávala energetické poměry v organismu. Plicím se tedy nedostává „správné energie čchi QI“ z ledvin (ledviny nekomunikují s plícemi ), dochází k „přetlaku“ energie čchi Qi v plicích, což má za následek:

  1. Hromadění a stagnaci energie čchi Qi v plicích s jejím protitokem směrem vzhůru do nosu, způsobující pak neadekvátní (alergickou) reakci dle principu Papinova hrnce („voda nejde cestou vody“, ale přetéká ve formě vodového výtoku z nosu).
  2. Oslabení povrchové obranné energie čchi Qi , jež působí na kůži a sliznicích, kde vytváří jakýsi povrchový pancíř, odolávající útokům zevního větru. Tuto energii produkují plíce, jež jsou v našem případě oslabené, takže tato vrstva je pak značně propustná a umožňuje snadné napadení a usídlení škodlivého větru v organismu, obzvláště pak v oblasti nosu (alergické rýmy) či v oblasti plic (astma).
  3. Oslabení ledvinné obranné čchi Qi - i když se jedná o postižení dráhy ledvin, tak z hlediska TCM zde nenacházíme podobné příznaky, typické pro oslabení ledvin jako jsou závratě, bolesti v bedrech, slabost dolních končetin, pískání v uších, noční pocení apod. Je to pouze jeden aspekt ledvinné funkce, jež je spjata pouze a jen s obrannou energií ledvinné čchi Qi (podobně jako plíce a jejich obranná funkce).

Shrnuto a podtrženo - alergická rýma vzniká opakovaným vniknutím zevního škodlivého větru do oblasti nosu, jež není následně řádně a dostatečně vyloučen či primární nedostatečností ledvinného a plicního obranného systému, jež umožňuje vstup a usídlení větru v organismu či nejčastěji kombinací obojího dohromady.

Alergická rýma začíná většinou v dětství, ale může se objevit i v dospělosti, což souvisí s přirozeným ubýváním ledvinné energie čchi Qi či jejím oslabením v souvislosti s nástupem sexuální aktivity, obzvláště u mužů po 40. roku věku se její objevení znamená závažný úbytek ledvinné esence. Rovněž u lidí nad 50 let (stejně tak jako u lidí, konzumující nadměrně sladkosti, mléko a mléčné výrobky), se situace navíc ještě může komplikovat oslabenou slezinou, která pak produkuje hojně hlenu, jež následně blokuje i vedlejší dutiny, takže pacient pak vykazuje současně nejen známky alergické rýmy, ale i zánětu dutin.

Léčba alergické rýmy dle TCM

Při léčbě je nutno rozlišit, zdali se jedná o sezónní (pylovou) rýmu či celoroční rýmu, stejně tak, zdali se jedná u sezónní rýmy o stádium akutní (jaro, léto) či klidové (podzim, zima). Obecně léčba vždy spočívá ve vyloučení zevního větru a posílení plic a ledvinné esence. Ledvinná esence může být buď jinová či jangová. 

Sezónní (pylová) rýma

Akutní stádium (jaro, léto) - v této době je léčba zaměřena hlavně na vyloučení zevního škodlivého větru z oblasti nosu, očí a plic. Používá se vždy bylinná směs BO HE CHAFENG WAN, která obsahuje 8 čínských bylin, jež uvolňují z povrchu škodlivý vítr. Při postižení nosu pak se přidává bylinná směs BI MIN GAN WAN, jež cíleně uvolňuje vítr z oblasti nosu, pokud jsou postiženy více oči než nos, tak je vhodná bylinná směs SANG JU YIN WAN, jež zase vylučuje horký vítr z oblasti očí. V případě astmatických potíží, které mohou doprovázet tyto pylové rýmy, je dobré přidat bylinnou směs QING ZAO JIU FEI WAN, která pro změnu vylučují vlažný suchý vítr z plic nebo DING CHUAN WAN při napadení chladného větru do horka plic. Dávkování se obecně odvíjí od míry postižení, tj. dle obligatorní zásady „Na velkou díru velká záplata“, což v našem případě akutních projevů bude jistě více než malé množství bylin…Kupř. při klasické akutní pylové rýmě s postižením nosu se užívá každé 2 hodiny Zátiší poustevníka Changa  a Vyvanutí dračí jeskyně v dávce 4 - 8 tablet od každého současně až do ústupu potíží či stabilizace stavu, dále pak se užívá v dávce 3x2-4 tablety denně od každého po dobu sezóny. Rovněž důležité je v této fázi nemoci pomoci organismu stravou. Nedoporučují se v této době hlavně sladkosti, kravské mléko a mléčné výrobky, naopak se doporučují potraviny jako je sója, jáhly, máta rolní (dobré je popíjet čaj z čerstvých lístků máty), libeček, kmín, anýz, koriandr,pažitka, přeslička rolní, dále jen pro ty, co mají rádi exotiku - chryzantémové květy, magnóliové květy, listy morušovníku, semena lopuchu, ošlejch šalamounek, koprníček, škumpa, tamaryšek, listy bolševníku atd. - všechny tyto potraviny vylučují škodlivý povrchový vítr z organismu.

Mezidobí (podzim, zima) - v této době se terapie odvíjí od stanovení konstitučního typu jin nebo jang (viz zmíněný test výše). Vhodný je  téměř univerzálně , jako prevence alergií, užívání bylinné směsi SHEN QI WAN. V případě nedostatečnosti jin se pak přidává bylinná směs MAI WEI DI HUANG WAN, jež posiluje jin ledvin, žaludku a plic a je nazýván v Číně Osm nesmrtelných bylin pro dlouhý život. V případě nedostatečnosti jang je vhodná bylinná směs DONG CHONG XIA CAO WAN, jež mocně posiluje jang a esenci ledvin. Dávkování je 3x2 tablety denně od každého současně a to po dobu 3-5 měsíců před sezónou. Pro určení doporučené a nedoporučené stravy můžete použít test Dobrá strava.

 

Celoroční alergická rýma

Tato léčba je stejná jako předchozí u Mezidobí, jen se neomezuje na podzim a zimu, ale léčí se po celý rok. Při dodržování životosprávy a užívání čínských bylin je i alergie zvládnutelná , i když může být člověk alergický na cokoliv si vymyslíte (nejvíce jsou lidé alergičtí na sebe…)

„Lékař je jako střecha, která vás chrání před deštěm, ale ne před bleskem“ čínské přísloví

V případě pochybností při volbě bylinné směsi zkuste Test Dobrý jazyk.

MUDr. Petr Hoffmann

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.