patička

Nedostatečnosti jin YIN XU, jang YANG XU, energie čchi QI XU a krve XUE XU.

Nedostatečnost jin YIN XU a bylinné směsi

Jin si lze představit jako olej v motoru.

 

 

Jazyk je červený (případně
rozpraskaný) bez povlaku či
s olupujícím se povlakem.
jazyk je červený,
popraskaný, bez povlaku

Nedostatek jin vede ke sníženému výkonu, neboť se motor řádně nepromazává tak, aby podával optimální výkon, snadno se přehřívá (podobně jako u ženy v přechodu), což posléze vede k jeho postupnému vysoušení, ba dokonce až k zadření motoru.
K příznakům patří horkokrevnost, návaly horka (kupř. v menopauze), horko v dlaních či na ploskách, nespavost, noční probouzení, noční pocení, hučení v uších, závratě, bolesti hlavy, žízeň na malé množství vlažné tekutiny, suché rty, sucho v krku – hlavně v noci, suchý kašel, bolesti v bedrech a v patách, vyhublost, padání a šedivění vlasů, paradentóza, špatná paměť, pocit vnitřního neklidu a napětí, nervozita, podrážděnost. U mužů noční poluce, nedostatečné množství spermatu. U žen suchost pochvy, neplodnost. Jazyk je červený (případně rozpraskaný) bez povlaku či s olupujícím se povlakem. Postihuje hlavně ledviny SHEN, játra GAN a srdce XIN. V západní medicíně může odpovídat tomuto stavu kupř. cukrovka, alergie, nespavost, pískání v uších, palpitace, závratě, bolesti hlavy, potíže v menopauze, padání vlasů, astenie apod.  

Bylinná směs YI GUAN WAN je nejsilnějším posilovatelem nedostatečného jinu ledvin a jater GAN/SHEN YIN XU, u kterého navíc se objevuje i horko z nedostatku RE/HUO XU a k následné stagnaci čchi jater GAN QI ZHI - tento stav si lze představit jako nedostatek oleje v motoru (nedostatečnost jin jater a ledvin GAN/SHEN YIN XU), který se po čase přehřívá (horko či oheň z nedostatku RE/HUO XU). Toto přehřívání vede k dalšímu spalování a vysušování již tak nedostatečného oleje, čímž dochází k postupnému zadírání se motoru (stagnující jaterní energie čchi GAN QI ZHI). Používá se u široké škály nemocí - kupř. u suchosti sliznic u Sjoegrenova syndromu, diabetu, diabetické neuropatie, syndromu neklidných nohou, vředové chorobě, žaludečního refluxu, menstruačního špinění, padání vlasů, šedého zákalu, makulární degeneraci, bolestech hlavy, primární zvýšený krevní tlak, trombocytopenické purpury, Hashimotovy tyreoiditidy, autoimunních onemocněních apod…

Bylinná směs QI JU DI HUANG WAN rovněž posiluje nedostatečný jin ledvin a jater GAN/SHEN YIN XU s tím, že je zacílen přímo na výživu očí - používá se kupř. u šedého zákalu, zánětu očního nervu, krátkozrakosti, dalekozrakosti, ale i v klimaktériu, menstruačním špinění, bolestech hlavy, zvýšeném krevním tlaku.

Bylinná směs ZHI BAI DI HUANG WAN mocně posiluje nedostatečný jin ledvin SHEN YIN XU a ochlazuje vzniklé pseudohorko RE/HUO XU, které vzniká jeho nedostatkem - kupř.  typické jsou klimakterické potíže, ale i třeba záněty močového měchýře či gynekologické mykózy bez výtoku (pálení, svědění, suchá děložní slizinice), kdy tato směs vylučuje v mírném stupni i horko a vlhko SHI/RE ze spodního ohniště XIA JIAO.

Bylinná směs SUAN ZAO REN WAN posiluje nedostatečný jin a krev jater GAN YIN/XUE XU, zklidňuje ducha HUN, ochlazuje horko RE a zklidňuje podrážděnost. Typická je podrážděnost, neklid, nespavost, bušení srdce, noční pocení, motolice, závratě, sucho v ústech a v krku. Lze použít jak u nespsavosti, tak i u nadměrné spavosti, náměsíčnosti, paroxysmálních tachykardií, hypertenzi,bolestí hlavy, klimakterických potíží, ale i u úzkostné poruchy, neurocirkulační astenie a schizofrenie. Často se kombinuje s kódy 121, 062, 081, 016 či 036).

Bylinná směs TIAN WANG BU XIN WAN posiluje nedostatečný jin ledvin a srdce SHEN/XIN YIN XU, vyživuje i nedostatečnou krev v srdci XIN XUE XU, ochlazuje horko z nedostatku RE/HUO XU a uklidňuje ducha SHEN – císařský oheň v srdci a ministerský v ledvinách jsou rozpojeny a nekomunikují spolu. Projevuje se neklidem, podrážděností, úzkostmi, obavy, duševním vyčerpáním, bušením srdce, lekavostí, nespavostí s povrchním spánkem, který je rušený sny, afty, návaly v klimaktériu a typická je červená špička jazyka. Používá se u nespavosti, bušení srdce, neurocirkulační asténii a vegetativních poruchách (tréma, bušení srdce, zrudnutí), hyperfunkci štítnice, močové infekce, afty…jako přírodní trankvilizér. Často se kombinuje s kódy 016, 127, 102, 112, 062, 081)

Bylinná směs BAI HE GU JIN WAN posiluje nedostatečný jin ledvin a plic SHEN/FEI YIN XU, zvlhčuje suchost ZAO a utišuje kašel. Používá se u dlouhodobého suchého kašle, přetrvávajícího po nemoci, kdy se event. i vykašle velmi malé množství žlutého hlenu, u chronického zánětu hrtanu, průdušek, bronchiektázií, silikózy plic, chronického chrapotu či u lidí, kteří nadměrně namáhají hlasivky (učitelé, zpěváci, moderátoři…) Vyživuje nedostatečný jin plic a ledvin FEI/SHEN YIN XU.

Bylinná směs MAI WEI DI HUANG WAN posiluje nedostatečný jin ledvin, žaludku a plic SHEN/WEI/FEI YIN XU, kterýžto nedostatek je hlavně doménou dětského věku, kdy se užívá v mezidobí jako prevence astmatu, zánětů hrtanu, alergií, ale i u ADHD syndromu (poruchy pozornosti a hyperaktivita).

Bylinná směs ER LONG ZUO CI WAN posiluje nedostatečný jin ledvin SHEN YIN XU, stahuje stoupající jang jater GAN YANG SHI a vyživuje sluch a zmírňuje pískání či hučení v uších.

Bylinná směs YU QUAN WAN posilují nedostatečný jin ledvin, sleziny a plic SHEN/WEI/FEI YIN XU a vyživuje nedostatečné tělesné tekutiny JIN YE XU, což je typické kupř. u diabetu.

Bylinná směs HE SHOU WU WAN posiluje nedostatečnou esenci SHEN JING XU (a to hlavně jinovou složku YIN XU) a nedostatečnou krev jater GAN XUE XU, což je typické kupř. pro vypadávání vlasů, nedostatečnou kvalitu vlasů, předčasné šedivění vlasů, ale i všude tam, kde jsou oslabeny játra GAN a ledviny SHEN - kupř. při menstruačních potížích, sterilitě apod.

Bylinná směs MA ZI REN WAN posiluje nedostatečný jin YIN XU a nedostatečnou krev XUE XU, zvlhčuje suchost střev CHANG ZAO, rozprouďuje stagnující energii čchi QI ZHI a podporuje střevní peristaltiku. Její indikací je zácpa a hemeroidy ze stavu nedostatku.

Bylinná směs TIAN MA GOU TENG WAN je komplexní směs hlavně pro stažení stoupajícího jaterního jang a větru GAN YANG FENG, ochlazení horka jater GAN RE, vyživení jaterního jinu a krve GAN YIN/XUE XU a k posílení esence ledvin SHEN JING XU. Použití je pak i v dnešní době pestré - bolesti hlavy (často v kombinaci s kódem 014 nebo 062), vysoký krevní tlak (v kombinaci s kódem 014 nebo 041), závratě, motolice, třesy, tiky (u dětí často v kombinaci s kódem 066), Parkinsonova choroba (často v kombinaci s kódy 041 nebo 052), psychické potíže jako je neklid, úzkost, obavy, strachy, bušení srdce, nespavost (často v kombinaci s kódy 062, 081, 127 nebo 121), zvýšená funkce štítné žlázy (často s kódem 016 nebo 014)

Bylinná směs SHAN YAO CHA posiluje nedostatečný jin ledvin, sleziny a plic SHEN/PI/FEI YIN XU a nedostatečnou energii čchi ledvin, sleziny a plic SHEN/PI/FEI YIN XU. Ideální nápoj pro ženy každého věku, obzvláště při užívání hormonální antikoncepce, hormonů štítné žlázy, v klimaktériu apod.

Bylinná směs REN SHEN CHA mocně doplňuje nedostatečnou prvopočáteční primární (vrozenou) esenci a energii čchi ledvin SHEN YUAN QI XU, posiluje energii čchi sleziny a plic PI/FEI QI XU , posiluje nedostatečný jin YIN XU (posiluje tělesné tekutiny JIN YE) a utišuje žízeň, uklidňuje ducha SHEN z nedostatku energie čchi a krve QI/XUE XU a navyšuje intelekt, odstraňuje stagnaci jaterní energie čchi GAN QI ZHI, vyrovnává játra GAN a stahuje vzestup jaterního jang GAN YANG SHI, vylučuje vítr jater GAN FENG, projasňuje zrak a utišuje svědění.

 

 

Nedostatečnost jang YANG XU a bylinné směsi

Jang YANG si lze představit jako obsah motoru.

Bledý a nateklý jazyk s vlhkým povlakem.

Nedostatek jangu YANG XU se projevuje jako velké těžké auto s malým obsahem motoru, který nemůže takovéto auto „utáhnout“ (motor z trabantu v džípu).

Kupř. nedostatek jangu v dráze ledvin SHEN YANG XU se projevuje jako zimomřivost, pocit chladu, studené končetiny, jasně bledý vzhled, zadýchávání, slabý hlas, nechuť mluvit, měkčí stolice, samovolné denní pocení, časté močení světlé moče, slabost v bedrech a podlamování v kolenou, nechuť pít, chuť na teplé nápoje, únava, pasivita, netečnost, pomalost, nesoustředěnost, uzavřenost, vyčerpání při sebemenší fyzické zátěži (při přidání plynu se auto „zahlcuje“ nebo nestačí při jízdě do kopce). U mužů impotence, snížené libido, předčasná ejakulace, neplodnost. U žen bílé výtoky, pocit chladu v oblasti dělohy až tlaku a bolesti, frigidita, opožděná menstruace, neplodnost. Postihuje hlavně ledviny SHEN, slezinu PI a plíce FEI.

V západní medicíně může odpovídat tomuto stavu kupř. chladová alergie, chronické bolesti zad, astma, neplodnost, impotence, únavový syndrom apod.

Bylinná směs YOU GUI WAN posiluje nedostatečný jang ledvin SHEN YANG XU a nedostatečnou krev jater GAN XUE XU a esenci ledvin SHEN JING XU. Používá se u sníženého libida (u snížené sexuální touhy jako „čínská viagra“), u předčasné ejakulace, snížené kvality a kvantity spermií, sterility (jak mužské, tak ženské), bílých gynekologických výtoků, anémie, chronického únavového syndromu apod.

Bylinná směs JIN GUI SHEN QI WAN posiluje jak nedostatečný jang ledvin SHEN YANG XU, tak současně i nedostatečný jin ledvin SHEN YIN XU a nedostatečnou energii čchi ledvin SHEN QI XU. Používá se u diabetu, hypofunkce štítnice, u přechodových obtíží, při močových potížích včetně pomočování, pískání v uších, šedém a zeleném zákalu, vysokém krevním tlaku, bolestivé menstruaci, poruchách sexuálních funkcí, sterilitě apod.

Bylinná směs DONG CHONG XIA CAO WAN posiluje nedostatečnou esenci ledvin SHEN JING XU, nedostatečný jang ledvin SHEN YANG XU a nedostatečný jin plic FEI SHEN XU, rozpouští hlen TAN a posiluje povrchovou obrannou vrstvu WEI. Používá se při alergických onemocněních (alergické rýmy, astma, ekzémy…), snížené obranyschopnosti s častými infekcemi, při autoimunních onemocněních, impotenci, u nádorových stavů po chemoterapii a radioterapii.

Bylinná směs PI QI XU TAN SHI WAN posiluje nedostatečný jang ledvin SHEN YANG XU, rozprouďuje stagnující energii čchi QI ZHI a vylučuje stagnující vodu TAN SHUI. Používá se typicky u celulitid a u obezity typu vlhka a chladu SHI/HAN - bledé těstovité pastózní svalstvo a obličej se zadržováním vody.

 

Nedostatečnost energie čchi QI XU a bylinné směsi

Energie čchi Qi si lze představit jako rychlost a výkon motoru.

Jazyk bledý, lehce nateklý s bílým povlakem.

Nedostatek energie čchi QI XU odpovídá nízké rychlosti a to buď z důvodu malého obsahu motoru, jenž neutáhne velké těžké auto (nedostatečnost JANG), nebo nízké rychlosti ze sníženého výkonu studeného motoru (chlad HAN). Obojí klade nároky na větší spotřebu benzínu (krev XUE) a oleje (JIN), proto i auto má zpočátku velkou spotřebu, více „žere“, aby doplnilo chybějící výkon (obézní lidé), dokud se později „nezadře“ (nechutenství).

Kupř. nedostatečnost energie čchi v dráze sleziny PI QI XU se projevuje snadnou únavností, oslabení životního elánu a síly, vyčerpaností, depresemi, netečností, měkčí stolicí, zadýcháváním se, tichou mluvou, snadným pocením, dochází prostě k postupnému vybití baterek.

Bylinná směs XIANG SHA LIU JUN ZI WAN posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU, zahřívá a harmonizuje žaludek WEI HAN XU, rozpouští vlhký hlen TAN SHI a utišuje bolest. Používá se u vředové choroby, chronické gastritidy, pocitu přejedení i po malém jídle, bolestech a tlaku kolem žaludku, kašovité stolici či naopak zácpě, říhání a nadýmání.

Bylinná směs BU ZHONG YI QI WAN posiluje nedostatečnou energii čchi ve středním ohništi ZHONG JIAO QI XU, zvedá pokleslý jang YANG XU a vylučuje vlhko SHI. Používá se u 3 hlavních indikací:

  1. pokles a výhřez konečníku, dělohy, močového měchýře, varixy, kýly a hemeroidy.
  2. chronický průjem (bez bakteriálního nálezu) či řídká stolice s nestrávenými zbytky.
  3. anémií u žen, které mají špinění mezi menses či které mají častou menstruaci, opakované potraty.

Jinak je použití značně široké a to u celé řady potíží a nemocí, obzvláště u těch, které jsou dlouhodobé. Zajímavostí je, že lze použít i jako fyziologický doping sportovců pro lepší výkon.

Bylinná směs SHEN QI WAN posiluje nedostatečnou energii čchi ledvin, sleziny a plic SHEN/PI/FEI QI XU, zpevňuje povrchovou vrstvu BIAO, vylučuje zevní škodlivý vítr FENG XIE QI. Používá se u celé řady alergických nemocí (pylové a alergické rýmy, alergické záněty spojivek), chronické a opakované nachlazení a virózy, stejně tak lze použít jako prevence u těchto nemocí.

Bylinná směs GANODERMA LUCIDUM WAN posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU, rozpouští chladný hlen v plicích FEI TAN HAN, zklidňuje ducha SHEN a utišuje kašel a astma. Používá se u oslabené imunity, nespavosti, duševní únavě, při rekonvalescenci po operacích či dlouhodobých nemocech a u nádorových onemocnění ke zmírnění vedlejších účinků léčby (radioterapie, chemoterapie).

Bylinná směs REN SHEN CHA mocně doplňuje nedostatečnou prvopočáteční primární (vrozenou) esenci a energii čchi ledvin SHEN YUAN QI XU, posiluje energii čchi sleziny a plic PI/FEI QI XU , posiluje nedostatečný jin YIN XU (posiluje tělesné tekutiny JIN YE) a utišuje žízeň, uklidňuje ducha SHEN z nedostatku energie čchi a krve QI/XUE XU a navyšuje intelekt, odstraňuje stagnaci jaterní energie čchi GAN QI ZHI, vyrovnává játra GAN a stahuje vzestup jaterního jang GAN YANG SHI, vylučuje vítr jater GAN FENG, projasňuje zrak a utišuje svědění.

 

Nedostatek krve XUE XU a bylinné směsi

Krev XUE si lze představit jako palivo v motoru (benzín).

Jazyk je bledý a suchý.

Nedostatek krve XUE XU odpovídá nedostatku benzínu, kdy buď kapacita nádrže je malá a tudíž je i brzy spotřebován (vrozená nedostatečnost krve XUE) nebo kapacita nádrže je sice dostačující, ale díky rychlé a nekoordinující jízdě brzda - plyn (nesprávná životospráva) je rychle vyčerpána. Třetí příčinou nedostatku krve XUE je unikání benzínu z děravé přívodní hadičky (kupř. hormonální antikoncepce).

Z hlediska čínské medicíny představuje oslabení krve XUE XU jako motor, který nemá dostatek kvalitního benzinu a motor pak zákonitě nedosahuje patřičného výkonu a nejede a nejede...

Toto oslabení se může projevit následujícími příznaky: bledost, bledé rty a obličej, závratě, motolice, brnění a mravenčení v končetinách, rozostřené vidění, zhoršující se paměť, neschopnost se soustředit, nízký krevní tlak, nespavost, u žen pak gynekologické potíže (slabá menses, opožděná menses až vynechávání) a psychické potíže (deprese, ztráta chuti do života, ztráta iniciativy, pocity strachu), v těžších případech suchá kůže, suché, lámavé vlasy, třepivé nehty, v nejtěžších případech dlouhodobá nedostatečnost krve vyúsťuje ve vznik vnitřního větru NEI FENG, jenž se v tomto případě projevuje suchou a svědivou kůží.

Postihuje nejčastěji játra GAN, srdce XIN a slezinu PI. V západní medicíně může odpovídat tomuto stavu kupř. anémie, nízký krevní tlak, nespavost, závratě, bolesti hlavy, menstruační potíže, sterilita či ekzémy.

Bylinná směs TAI YUAN JIN WAN vyživuje nedostatečnou krev (jater GAN) XUE XU, posiluje nedostatečnou energii čchi QI XU, vysušuje vlhkost SHI a rozptyluje stagnaci energie čchi QI ZHI. Její užití je vhodné téměř pro každou ženu, neb menstruace (a ztráta krve) je obvykle každý měsíc…tedy i při chudokrevnosti a obzvláště v těhotenství, kdy vyživuje jak dělohu a plod, tak posiluje i krev matky.

Bylinná směs TAI YUAN JIN WAN vyživuje nedostatečnou krev XUE XU a rozprouďuje její sekundární stagnaci z nedostatku YU XUE XU. Užívá se k úpravě menstruace při menstruačních potížích (bolestivé křeče před či na začátku menses, předčasné menstruace, event. i při špinění po menses), ale i při prostém nedostatku krve XUE XU, nejčastěji se Zklidněním zčeřené hladiny (062).

Bylinná směs NU KE BA ZHEN WAN vyživuje nedostatečnou krev (jater GAN) XUE XU, posiluje energii čchi (sleziny PI) QI XU a tím i nepřímo posilují esenci ledvin SHEN JING. Používá se k nastartování a regeneraci po operacích, dlouhodobých nemocech, po anestéziích, k podpoře tvorby mateřského mléka, při anémiích, opakovaných potratech, celkové únavě apod.

Bylinná směs GUI PI WAN vyživuje nedostatečnou krev srdce XIN XUE, posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU a zklidňuje ducha SHEN. Používá se obzvláště u duševně pracujících lidí (manažéři, vědci, studenti před zkouškou apod.), kdy jakákoliv nadměrná intelektuální práce „spaluje krev v srdci“, což se pak i projeví duševní únavou, zapomnětlivostí, sníženou koncentrací, neschopností se učit novým věcem, chudokrevností, bušení srdce, nespavost, duševní neklid, úzkosti, obavy, deprese, melancholie, neurocirkulační astenie, spontánní modřiny (tronmbocytopenická purpura), chronické krvácení (z nosu, z konečníku…), zkrácený či naopak prodloužený menstruační cyklus apod.

Bylinná směs YI GAN WAN vyživuje nedostatečnou krev jater GAN XUE XU, posiluje a harmonizuje energii čchi sleziny PI QI XU a utišuje vítr jater GAN NEI FENG. Projevuje se, obzvláště pak u dětí, nervovými tiky, třesy, neklidem, hysterií, afektivními nezvladatelnými záchvaty, křečemi při horečce (febrilní křeče), nočními děsy, neklidným spánkem, úzkostí, skřípáním zubů, dokonce až epileptickými záchvaty

Nedostatečnost krve XUE XU je dle TCM jednou z nejčastějších potíží u žen a je současně i kořenem mnoha různých potíží a nemocí v praxi. Jak popsáno výše, ledviny SHEN spolu se slezinou PI se podílejí na tvorbě krve XUE, jež je řízena srdcem XIN a uchovávána (podobně jako v rezervoáru) v játrech GAN.

Nedostatečnost krve jater GAN XUE XU. Krev jater vyživuje šlachy, vlasy, oči, nehty, dělohu a je i sídlem jaterního ducha HUN. Její nedostatečnost se projevuje těmito příznaky: mravenčení a pocit brnění či necitlivosti v končetinách, křeče ve svalech, suché vlasy, rozostřené vidění, mušky před očima, nespavost, nadměrné a rušivé sny, slabé menstruační krvácení či ztráta menstruace.
Terapie: NU KE BA ZHEN WAN či TAI YUAN JIN WAN (odstraňuje navíc i vlhko SHI)

Nedostatečnost krve srdce XIN XUE XU se projevuje těmito příznaky: bušení srdce, nespavost, závratě, zhoršená paměť, mírná úzkost, bledostí.
Terapie: GUI PI WANGANODERMA LUCIDUM WAN

Nedostatečnost krve sleziny PI XUE XU se projevuje těmito příznaky: nechutenství, únava, slabost končetin, měkčí stolice, vyhublost, celkovou bledostí a bledými rty.
Terapie: NU KE BA ZHEN WANGUI PI WAN

 

Nedostatečnost krve XUE XU

Nedostatečnost krve XUE XU je dle TCM jednou z nejčastějších potíží u žen a je současně i kořenem mnoha různých potíží a nemocí v praxi. Jak popsáno výše, ledviny SHEN spolu se slezinou PI se podílejí na tvorbě krve XUE, jež je řízena srdcem XIN a uchovávána (podobně jako v rezervoáru) v játrech GAN.

Nedostatečnost krve jater GAN XUE XU je příčinou dalších syndromů:

1. Stagnující energie čchi jater GAN QI ZHI. Jaterní energie čchi GAN QI představuje jang část YANG GAN a jaterní krev GAN XUE zase jinovou část GAN YIN jater GAN jako celek. Tato stagnace má 2 různé příčiny a také i 2 terapie:

A) U žen se velmi často stává, že díky nedostatečnosti krve jater GAN XUE XU dochází ke stagnaci jaterní energie čchi GAN QI ZHI, což se také projevuje klasickými příznaky (sekundární) stagnace jaterní energie GAN QI ZHI, avšak v pozadí je právě primární nedostatečnost jaterní krve GAN XUE XU! V tomto případě se tedy jedná o stagnující energii čchi jater z nedostatku krve jater GAN XUE XU. Tento stav si můžeme představit tak jako málo vody (krve XUE) v potoce, jež nemá sílu dále téci a zastavuje se (stagnace energie čchi QI ZHI). K takovým příznakům pak v praxi patří mírný premenstruační syndrom - napětí v prsou, na břiše a mírná podrážděnost, plačtivost či deprese.

B) V případě primární stagnace energie čchi jater GAN QI ZHI z nadbytku se objevují zase tyto příznaky, které je nutno pro následnou terapii rozlišit od předchozí situace: sklon k výbuchům hněvu a vzteku, podrážděnost, silně vyjádřený premenstruační syndrom, výrazné napětí v prsou (až i viditelné před menses), event. i bolestivost prsou. Tento stav si můžeme představit asi jako poruchu čerpadla, jež nemá sílu (stagnující energie čchi QI ZHI) pumpovat vodu (krev XUE).

2. Nedostatečnost krve jater GAN XUE XU se stoupajícím jang jater GAN YANG SHI.

Toto je velmi častá kombinace u žen, kdy stoupající jang jater GAN YANG SHI se může generovat nejen díky jaternímu ohni GAN HUO, nedostatečnosti jin ledvin SHEN YIN XU nebo nedostatečnosti jin jater GAN YIN XU, ale často právě na základě nedostatečnosti krve jater GAN XUE XU. Takovýto stav se projevuje příznaky jako bolesti hlavy, které jsou pulzující a tepající, motolicí, rozostřeným viděním a event. nevolností a zvracením.

3. Nedostatečnost krve jater GAN XUE XU s horkým větrem FENG RE v kůži.

Nedostatek krve jater GAN XUE XU je příčinou celé řady kožních nemocí, neboť díky nedostatečnosti krve GAN XUE XU se generuje horký vítr FENG RE, jež se usazuje v kůži.

Takovýto stav se projevuje příznaky jako je svědění, postižení kůže, které se objeví a zase náhle zmizí (kopřivka) nebo se stěhuje po celém těle, šupinatění kůže, kdy šupiny jsou bledé a suché (lupénka), suchá a svědivá kůže, často se také objevuje během menopauzy svědivá kůže bez návalů horka.

4. Nedostatečnost krve jater GAN XUE XU s prázdným horkem RE XU.

U žen se může prázdné horko RE XU často vyvinout nejen z nedostatku jin YIN XU, ale také z nedostatku krve XUE XU. Takovýto stav se projevuje pocitem horka v obličeji či červenými líčky na velmi bledém podkladě kůže.

5. Nedostatečnost krve jater GAN XUE s chladem HAN v děloze.

Když je krev jater nedostatečná GAN XUE XU, tak je i děloha prázdná a snadno napadnutelná zevním chladem HAN, a nebo naopak, pokud zevní chlad HAN napadá dělohu, blokuje dráhy, krev jater GAN XUE nemůže řádně obíhat a dochází tak k její nedostatečnosti GAN XUE XU. Tento stav se projevuje příznaky jako je slabé, přetrvávající děložní krvácení, nepravidelná menstruace (předčasná či opožděná), nafialovělé krevní sraženiny v menstruační krvi, krvácení uprostřed cyklu (tzv. špinění), bolestivá menstruace, napětí a chlad v podbřišku či neplodnost, suché rty a sucho v ústech, chybí pocit žízně, zvýšená večerní teplota, večer teplé dlaně a plosky, event. i s pocením dlaní a plosek.

6. Nedostatečnost krve jater GAN XUE XU s nedostatečností jang ledvin SHEN YANG XU.

Toto je velmi častá kombinace u žen, obzvláště při neplodnosti či potížích s menstruací. Takovýto stav se projevuje příznaky tupé bolesti a slabost v bedrech, bolesti kolen, studené končetiny, zimomřivost, pocit chladu, který se zlepší oblečením, otoky dolních končetin, časté močení velké porce světlé moče, impotence, sterilita, inkontinence moči, i kašovitá či průjmovitá stolice, někdy s nestrávenými zbytky potravy, stejně tak i všeobecná únava a vyčerpanost.

7. Nedostatečnost krve jater GAN XUE XU s nedostatečností jin ledvin SHEN YIN XU.

Obzvláště u žen, kupř, v přechodu, se často tato kombinace projevuje příznaky, jako jsou návaly, noční pocení, suchost v ústech, močové potíže s bolestmi v bedrech, žluté pálivé výtoky s pálením v pochvě.

8. Nedostatečnost krve jater GAN XUE XU s nedostatečností energie čchi QI XU.

Protože krev XUE je „matkou“ energie čchi QI, tak často při nedostatečnosti krve XUE XU je současně i energie čchi nedostatečná QI XU. Takovýto stav se projevuje příznaky jako je bledý či matný obličej, bušení srdce s úzkostí, které se mohou stávat trvalými, nechutenství, zkrácený dech či zadýchávání se, slabý hlas, málomluvnost (lakonická řeč), vyčerpanost, snadná únava a slabost končetin, mírná tupá bolest hlavy a závratě.

9. Nedostatečnost krve jater GAN XUE XU s blokádou krve YU XUE.

Pokud je krev nedostatečná XUE XU, nemůže ani řádně obíhat, což vede k její stagnaci a blokádě YU XUE. Tato situace je velmi častá u gynekologických potíží a projevuje se příznaky jako jsou bolestivé křeče před menstruací či v prvních dnech menstruace, zkrácený menstruační cyklus, event. i s tmavými sraženinami či lepkavou krví, někdy po menstruaci se může objevit opět slabé krvácení, tzv. špinění.

10. Nedostatečnost krve jater GAN XUE XU s poruchou ducha HUN.

Játra GAN skladují krev XUE, která je sídlem ducha HUN, jenž řídí spánek. Duch HUN se totiž vrací na noc do jater GAN, kde odpovídá za klidný a pokojný spánek. Když je krev jater nedostatečná GAN XUE XU, objevují se příznaky jako je neklidný spánek, hojné či divoké sny, noční můry, podrážděnost, vnitřní neklid, bušení srdce, noční pocení, sucho v ústech a v hrdle.

11. Nedostatečnost krve srdce XIN XUE XU s poruchou ducha SHEN.

Krev srdce XIN XUE je sídlem ducha SHEN. V případě nedostatečnosti krve srdce XIN XUE XU je i duch SHEN „neukotvený“ a takovýto člověk pak trpí úzkostí a/nebo nespavostí, povrchním spánkem s častým probouzením, bušením srdce, neklidem, zhoršeným duševním výkonem, zapomnětlivostí či obtížnou koncentrací, event. i afty, nočním pocením či sušší stolicí.

12. Nedostatečnost krve s horkem v krvi XUE XU + RE XU.

Stejně tak platí i naopak, že pokud se objeví horko v krvi RE XUE, tak pak i duch SHEN je neklidný, což se projeví výrazným neklidem, úzkostí a silnou nespavostí (všechny tyto příznaky jsou na rozdíl od předešlé situace mnohem více vyjádřeny). Dále se může objevit podrážděnost, neklid, pocit horka a tlaku na hrudi, zarudlý červený obličej, žízeň na studené nápoje, nespavost, noční děsy u dětí či příliš „živé a neposedné“ děti. Dráha srdce má i vnitřní spojky do ústní dutiny (neboť jazyk a ústa jsou „výhonky srdce“), tak se mohou zde objevit afty či zánětlivé vřídky, záněty dásní, paradentóza, bolesti zubů či hořko v ústech po ránu.

text: MUDr. Petr Hoffmann

ilustrace: akad. arch. David Vávra

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.