patička

Kožní potíže z pohledu TCM
aneb když (nejen) ekzémy dělají problémy…

V dnešní době se vyskytuje, více než kdy dříve, spousta všelijakých ekzémů, lupének, akné, kopřivek apod. Je to dáno celkovým hektickým stylem života - všudypřítomný stres, nezdravé stravování, elektrický smog z mobilů a počítačů, nadměrné očkování a užívání rozličných léků na vše možné i nemožné…

 

Jak se dostane ekzém pod kůži?

Důsledkem této naší nezdravé životosprávy je vnitřní "přehřátí", kdy se to určitým způsobem
v nás "vaří" a pomocí ventilu (kůže) vypouští ven, podobně jako když přehřátý papiňák si občas vypustí páru (akutní kožní výsevy) nebo sice slabě, ale zato permanentně upouští přetlakové horko s párou (chronické kožní potíže). Však také ne nadarmo se ve staré řečtině ekzém vyjádří slovem "vařit" a v čínské medicíně pak zase výrazem "vlhká výpusť". Obojí tak trefně vystihuje podstatu kožních problémů. Obzvláště pak strava a stres jsou v hlavní roli kožních viníků.

Strava by měla býti kvalitní, střídmá, pestrá a pravidelná. Pod tímto zdánlivě jednoduchým výčtem se skrývá docela zapeklitý oříšek – kvalitní stravu aby jeden dneska pohledal, stejně tak jako kvalitní restaurace… Po konzumaci smažených, tučných, grilovaných a ostře kořeněných jídel z veřejných vývařoven a rychlých občerstvení dochází často ke vzniku tzv. vlhka a horka SHI/RE v našem organizmu, tedy jakéhosi kompostu, jenž je častým základním stavebním kamenem mnoha dnešních nemocí, a to nejen kožních. Horko RE způsobuje záněty a zarudnutí kůže, vlhko SHI zase vystouplé kožní pupeny a mokvání kůže. Podobně ze stravy (ale i z léků a očkování) vniká do našeho organismu tzv. horký toxin RE DU, který se projevuje na kůži puchýři se žlutým lepkavým mokváním připomínajícím med. Rovněž cukr v jakékoliv podobě (obzvláště pak koncentrovaný "skrytý" cukr, obsažený hlavně ve spoustě nápojů a v pečivu) jen přilévá olej do našeho tak již přehřátého vnitřku.

Stres je dalším velkým protihráčem – a jak nás trápí. Každá emoční nerovnováha se totiž vždy časem přemění na horko RE, které se skrytě usídlí do nejhlubších vrstev výživy a krve, a později zapříčiňuje i vznik kožních nemocí. Toto skryté horko navíc může generovat i vznik tzv. vnitřního větru FENG, jenž způsobuje ono pověstné svědění, kdybychom si doslova sedřeli kůži zaživa, až by jeden vylítl z kůže. Až z toho naskakuje husí kůže. Kdo to nezažil na vlastní kůži, o nic nepřišel. Ale když už se necítíme ve své kůži a rozhodli jsme se pro naši (hroší) kůži něco udělat, tak se jen tak nezalekněme následujících doporučení a pojďme s kůží na trh. Jeden by zrovna nechtěl být teď ve vaší kůži…

Elektrický smog snížíme tím, že zapnuté mobily budeme ukládat minimálně 2 metry od našeho těla, stejně tak budeme vypínat počítač v pokoji, ve kterém spíme. Obojí zvyšuje horko RE v našem přehřátém organismu. Podobně i nadměrné či časté užívání spousty různých léků zapříčiňuje vznik horka RE a přetrvávajícího horkého toxinu RE DU v krvi.

 

A jak se ekzému dostat na kobylku?

Strava a stres jsou hlavně na vině (kéž by raději na víně…). Co se stresu a duševního zdraví týče, lze doporučit povídání o duši v článku Psychické potíže z pohledu TCM či 12 zlatých pravidel duševního zdraví, které najdete na našem webu. O stravovacích zásadách se pak lze více dočíst tamtéž, a to ve 12 stříbrných pravidlech zdravého stravování. Nicméně důležité zásady stravování při kožních potížích si nyní zdůrazníme.

Co se týče mastí a krémů, všeobecně se doporučuje na mokré vždy mokré – tedy na mokvavé kožní postižení se používá kupř. vlažný obklad z řepíku lékařského (k dostání v bylinkářství i v lékárnách), který se přiloží několikrát za den na cca 15 minut a většinou se do druhého dne stav zklidní a vysuší. Na červený a vystouplý ekzém (tzv. hrubý) lze používat Krém Vinná zahrada (613). Na suchý, lehce zarudlý a  svědivý ekzém lze s úspěchem použít Krém Sommeliér (612), který lze využít i k promašťování. Na suchou svědivou kůži či na křečové žíly lze použít Krém Růžový květ (614). Všechny tyto krémy jsou 100% přírodní, bio značky Demeter (více na www.biodynamickakosmetika.cz), bez jakýchkoliv chemických a konzervačních přísad, které často paradoxně pak způsobují opět další záněty… Na suché zarudnutí a svědění lze použít i mast z aloe či měsíčku (kupř. Calendula od firmy  Weleda – k dostání v DM drogerii) nebo k promašťování příjemnou
a ochlazující rakytníkovou Indulonu (z lékárny).

Na obě formy ekzému (suchý svědivý či pálivý mokvavý) lze s úspěchem použít Nápoj stříbrného větru (844) a to nejen vnitřně, ale i zevně ve formě obkladu či potírání postižených míst několikráte denně - velice působí i proti svědění kůže!

 

Všeobecné stravovací doporučení u kožních potíží

  1. Ráno vždy snídejte! Ideální je Nápoj čínských MUDRců (kód 900) spolu s jahelnou či kukuřičnou kaší, ochucenou skořicí a ovocem.
  2. Největším hříšníkem a tvůrcem vlhka a horka v dnešní době je cukr, a to v jakékoliv podobě. Tedy i hnědý cukr, který je sice nerafinovaný, což znamená, že obsahuje více minerálů a stopových prvků, ale pořád je to disacharid (řepný cukr sacharosa), který se štěpí na 2 monosacharidy-glukózu (hroznový cukr) a fruktózu (ovocný cukr). Glukóza se po nasycení buněk (pomocí inzulínu) ukládá na zásobní glykogen, a fruktóza, když je v nadbytku, se ukládá přímo do jater v podobě zásobních tuků a náš organismus vesele bobtná… Aniž si to uvědomujeme, cukry jsou v řadě potravin a nápojů, a to nejen v cukrovinkách, ale kupř. i v pečivu. Obzvláště v nápojích jsou cukry ve značné koncentraci! Vadí jak hroznový cukr glukóza (obsažená kupř. i v medu), tak i ovocný cukr fruktóza, tedy i ovocné džusy. Skoro se nabízí parafráze: Tradiční čínská medicína varuje - slazení škodí zdraví a způsobuje vlhko a horko v organismu! Cukr všeobecně lze úspěšně nahradit ječmenným sladem Sladěnkou či Sladovitem z prodejen zdravé výživy či kvalitním sušeným ovocem (kupř. nesířené rozinky či křížaly). Více pak na našem webu v článku Cukr nejen z pohledu čínské medicíny.
  3. Mléko a mléčné výrobky z pasterizovaného kravského mléka se při kožních potížích doporučují vysadit. Vadí právě pasterizace (a sterilizace a homogenizace a emulgace a aromatizace a…), což je pro náš organismus nepřirozená a těžce stravitelná strava, způsobující v konečném důsledku opět vlhko a horko. Lze však používat mléko kozí a ovčí, stejně tak v přiměřeném množství i kravské mléko, ale nepasterizované (tj. přímo od domácího zdroje, buď od krávy či tzv. z kontejneru). Nemusíme se obávat nedostatku vápníku, neb živočišný vápník z pasterizovaných výrobků se stejně špatně vstřebává a lze ho nahradit dostatečným přísunem rostlinného vápníku ze zelené zeleniny, obzvláště pak luštěnin, kapusty, salátu apod.
  4. Absolutně nevhodná je černá káva a ostrá pálivá koření (pepř, čili, sušený zázvor, hřebíček), stejně tak i grilované, smažené a tučné pokrmy. Rovněž jakýkoliv alkohol přilévá olej do ohně a vždy zvyšuje vnitřní, v našem případě už tak dost vysokou horkost. Nejméně zahřívá pivo (když už, tak nepasterizované, z tanku), pak víno a nejvíce tvrdý alkohol. Naopak ochlazuje zelený čaj, který se doporučuje nejen u kožních potíží v průběhu dne popíjet vlažný, optimální je Nápoj pěti hvězd (kód 850), který drenážuje vnitřní horko ze žaludku a střev a čistí horké toxiny z krve, tedy ochlazuje krev.
  5. Pečivo, chléb a těstoviny je dobré jíst omezeně, hlavně kvůli lepku a kvasnicím, jež "nabobtnávají" již vzniklé vlhko a horko k ještě většímu kvasu. Když už, pak žitné chleby (nejlépe kváskové) a celozrnné bezvaječné těstoviny z amarantu, kukuřice, stejně tak velice vhodná je celozrnná rýže a polenta. Uzeniny, konzervy, fast foody (hamburgery) jsou rovněž zahřívající a silně se při těchto potížích nedoporučují, stejně tak jako červená masa (hlavně jehněčí, zvěřina a hovězí).
  6. Zdá se vám, že po vyřazení těchto potravin a nápojů se váš jídelníček scvrkl leda tak na "suchou vodu"? Tak to v žádném případě! V záloze je spousta dalších dobrot, někdy dosud nepoznaných, jako jsou bílé ryby, domácí havěť (králíci, drůbež), nepřeberné množství zelené zeleniny, luštěnin, rýže, polenty, sóji (tofu, tempehu apod.). Prostě fantazii se v tomto případě meze nekladou, a pokud ano, tak vyhledejte nejbližší dobrou vegetariánskou restauraci či prodejnu se zdravou výživou, kde zároveň i chutně vaří, a zjistíte, že i takováto strava má cosi do sebe. Poznáte nová jídla a nové chutě a hlavně - začnete se cítit lépe a postupně se i vaše zdraví bude zlepšovat, a to nejen v případě kožních potíží. O nakupování na farmářských trzích a pravých bio produktů ani nemluvě, pokud si je nevypěstujete doma sami, což je vždy nejlepší.

 

Ekzém

Příčina

Příznaky

Jazyk

Puls

Terapie

1. Vlhko/horko + horký toxin SHI/RE + RE DU

Zarudlé pupínky s mokvajícími žlutými puchýřky se žlutými strupy, hojné mokvání, silné svědění a pálení, neohraničené kožní léze, event. zácpa, pocit horka, žízeň. Zde často západní medicína používá antibiotika (pro následnou infekci apod.).

Červený se žlutým lepkavým povlakem

Plný a rychlý SHI SHUO

Svléknutí hadí kůže (kód 019)
+
Patero uhašení sopky (kód 011)
+
Nápoj stříbrného větru (kód 844)
+
Krém Vinná zahrada (kód 613)

2. Horký vítr v krvi s vlhkem a horkem FENG RE + SHI (více horka než vlhka)

Červené pupínky a trochu i puchýřky velikosti 1 – 2 mm, silné svědění a rozškrábání a pálení kůže.

Červený s tenkým žlutým povlakem

Rychlý plný SHI SHUO nebo klouzavý HUA

Pohlazení medvídka pandy (kód 115)
+
Zkrocení teplokrevníka (kód 018)
+
Nápoj stříbrného větru (kód 844)
+
Krém Vinná zahrada (kód 613)

3. Horko v krvi s ohněm v srdci generuje vítr RE XUE + XIN HUO + FENG

Silně svědivá a suchá kůže, s červenými pupínky 1 – 2 mm, které se jako červené strupy olupují a rychle se hojí. Kůže nemokvá a po škrábání je tendence ke krvácení. Dále se objevuje výrazný neklid, obzvláště v noci, kdy je svědění nejhorší, častá je i žízeň.

Červený, obzvláště na špičce, ale i po stranách.

Pohlazení medvídka pandy (kód 115)
+
Nápoj stříbrného větru (kód 844)
+
Krém Sommeliér (kód 612)

4. Nedostatečnost sleziny s vlhkem PI QI XU + SHI

Kůže je hrubá, suchá a oteklá s bledými fleky po těle, které se často opakují. Slabá konstituce, bledý vzhled, únava, nadýmání, nechutenství, měkká stolice.

Bledý s lepkavým povlakem

Slabý a zanořený CHI CHEN

Hostina pěti chutí (kód 105)
+
Vánek hedvábného vějíře (kód 113)
+
Nápoj čínských MUDRců (kód 900)
+
Nápoj stříbrného větru (kód 844)
+
Krém Vinná zahrada (kód 613)

5. Nedostatečnost krve s větrem a suchem XUE XU + FENG + ZAO

Chronický a opakovaný ekzém, který trvá roky, kůže je suchá, hrubá a jako lišej s typickými bledě červenými ložisky ekzému. Celkově slabá konstituce, může být i suchá stolice, suché vlasy, třepivé nehty, slabá menses u žen, které se cítí "jako bez života".

Bledý a suchý

Jemnost nebeské víly (kód 052)
+
Zátiší poustevníka Changa (kód 114)
+
Nápoj stříbrného větru (kód 844)
+
Krém Sommeliér (kód 612)

6. Nedostatečnost jin s vlhkem YIN XU + SHI

Zhoršení předchozího stavu -  krev je extrémně nedostatečná a kůže je proto i velice suchá.

Světle červený

Svlažení vyprahlé stepi (kód 033)
+
Vánek hedvábného vějíře (kód 113)
+
Nápoj stříbrného větru (kód 844)
+
Krém Sommeliér (kód 612)

 

Dětské (kojenecké) ekzémy

Příčina

Příznaky

Terapie

1. vlhký typ SHI/RE s dominancí vlhka SHI

Červený ekzém na tvářích, šíji a následně, papulky či puchýřky s výtokem, který zasychá do strupu, pod ním je po odloupnutí kůže červená, dále je typické silné svědění, neklid a nespavost.

Vánek hedvábného vějíře (kód 113)
+
Hostina pěti chutí (kód 105)
+
Nápoj čínských MUDRců (kód 900)
+
Krém Vinná zahrada (kód 613)

2. suchý typ SHI/RE s dominancí horka RE

Světle nebo tmavě červený ekzém na hlavě a na tvářích s hrubou a suchou kůží, nahromadění papulek, strupů, šupin, silné svědění, patrné známky škrábání, puchýřků je minimálně.

Pohlazení medvídka pandy (kód 115)
+
Zkrocení teplokrevníka (kód 018)
+
Krém Sommeliér (kód 612)

 

AKNÉ

Akné je časté zánětlivé onemocnění kůže a to konkrétně mazových žláz. Objevuje se ve formě komedomů (uhrů s černou hlavičkou), pupínků, puchýřků a zatvrdlých uzlíků. V Číně se akné někdy nazývá "Nemoc bílých trnů", neboť vzhled kůže připomíná od trnů popíchanou kůži s vytékající bílou tekutinou z puchýřků.

Příčina

Příznaky

Jazyk

Puls

Terapie

1. Horko v plicích FEI RE - kombinace horka v plicích, které vede spolu s vnějším větrem k horkému větru s horkým toxinem FENG/RE + RE DU

Typický je rychlý nástup a rozesetí uhrů s bílou či černou hlavičkou, červené papulky a pustuly, hlavně na bradě, na čele a kolem nosu. Nejvíce se objevuje v pubertě.

Červený na špičce s tenkým bílým či žlutým povlakem

Plovoucí a napjatý FU XIAN

Ukotvení horkovzdušného balónu (kód 030)
+
Vystydnutí horké plotny (kód 013)
+
Krém Vinná zahrada (kód 613)

2. Horko v žaludku a tlustém střevě s horkým toxinem WEI/DA CHANG RE + RE DU

Podobný předchozímu stavu, ale mnohem těžší průběh. Uhry jsou kolem úst, na tvářích, hrudníku a na horních zádech, kůže je mastná, olejovitá, typický je i zhoršení po sladkých, smažených a těžkých tučných jídlech, obzvláště u mladých lidí. Všeobecné příznaky dále jsou nepravidelné jídlo, pálení žáhy, zácpa či měkká stolice, nadýmání po jídle.

Červený s lepkavým žlutým povlakem

Plný a klouzavý SHI HUA

Vysušení rýžových teras (kód 021)
+
Krém Vinná zahrada (kód 613)

3. Horko v krvi se stagnací vede k nerovnováze koncepčních drah RE XUE + YU XUE + CHONG/REN MAI

Hlavně ženy ve středním věku z emocí či po vysazení hormonální antikoncepce.  Papulky a zatvrdlé uzlíky jsou kolem nosu a úst a na lících či mezi obočím, obvykle se zhoršují před menses nebo při ovulaci, přítomen i PMS syndrom či bolestivá menstruace.

Červený, obzvláště na špičce, event. i nafialovělý

Napjatý a mírně rychlý XIAN SHUO

Půvab jasmínové pleti (kód 010)
+
Krém Vinná zahrada (kód 613)

4. Stagnace hlenu s blokádou krve TAN + YU XUE

Dlouhotrvající akné, které je hluboké, bolestivé a zanícené a kde se míchají cysty a zatvrdlé uzlíky, které se jizví keloidně (zduřelé a lesklé jizvy), tvrdohlavé úporné akné s mastnou olejovitou kůží.

Žlutý mastný povlak

Klouzavý HUA

Klenba malebného chrámu (kód 038)
+
Vytažení zakleslých stavidel (kód 040)
+
Krém Vinná zahrada (kód 613)

5. Vlhké horko + blokáda krve + horký toxin SHI/RE + YU XUE + RE DU Hluboké  bolestivé zanícené uzlíky, hnisem naplněné cysty, tvorba dolíčků a jizev Červený se žlutým povlakem Plný SHI rychlý SHUO Patero uhašení sopky (kód 011)Zrození Fénixe (kód 009 nebo Stín brokátového závoje (kód 012) + Nápoj čínských MUDRců (kód 900)
+
Krém Vinná zahrada (kód 613)

 

LUPÉNKA (Psoriasa)

Postihuje 4 % populace, hlavně na hřbetu končetin (jangové plochy, na rozdíl od ekzémů, které jsou na jinových místech těla, tj. v loketních a v podkolenních jamkách) se objevují suché, stříbrné šupiny, často i na hlavě, ve vlasech a v týle. Spouštěčem je stres či infekce. Začíná jako kapénková (penízkovitá) forma lupénky, která se poměrně rychle šíří a periodicky každý měsíc objevuje, ale další ataky již zůstávají jako trvalá úporná ložiska lupénky na těle. Poškrábáním lupénkových ložisek se může vyvolat tzv. Auspitzův fenomén, tedy diskrétní krvácení z křehkých cévek v důsledku horka RE. Rovněž po poškrábání se může objevit lupénka na poškrábaných místech – tzv. Koebnerův fenomén, jenž ukazuje na přítomnost horka RE a horkého toxinu RE DU. Candlewax fenomén zase ukazuje na jiné známky horka RE tím, že po seškrábání či umytí ložisek se objeví bílé lesklé šupiny.

Příčinou je vnitřní horko RE na základě rodinné dispozice, stres, nepravidelná strava či životní styl. Toto vnitřní horko RE je dálo komplikováno napadením zevních škodlivin jako je vítr FENG, chlad HAN, vlhko SHI, horkem RE, jež vyúsťují do blokády krve YU XUE.

Horko v krvi RE XUE je hlavní příčinou lupénky a tento stav může dále vyústit v:

  1. Nedostatečnost krve s větrem XUE XU + FENG
  2. Blokádu krve YU XUE.

Příčina

Příznaky

Jazyk

Puls

Terapie

1. Horký vítr FENG RE

Počáteční stádium lupénky ve formě kapkovitých (penízkovitých) ložisek, které se objevují po celém těle, obzvláště v horní polovině těla. Ložiska jsou červená, pokrytá stříbrnými šupinami a mohou svědět. Lupénka se objevuje po bolestech v krku nebo doprovází angínu.

Může mít červené okraje a  červenou špičku

Povrchový a rychlý  FU SHUO

Zátiší poustevníka Changa (kód 114)
+
Zkrocení teplokrevníka (kód 018)
+
Nápoj stříbrného větru (kód 844)
+
Krém Sommeliér (kód 612)

2. Horko v krvi RE XUE

Velmi rychlý nástup lupénky, čím červenější, ohraničenější a rozsáhlejší jsou ložiska, tím větší je i horko. Kůže je suchá a rozpraskaná. Přítomen je jak Auspitz, tak Koebner či Candlewax fenomén (viz výše). Pacient je neklidný, event. žíznivý a kůže je vyloženě horká.

Červený se suchým povlakem

Plný a napjatý SHI XIAN nebo klouzavý a rychlý HUA SHUO

Pohlazení medvídka pandy (kód 115)
+
Zkrocení teplokrevníka (kód 018)
+
Nápoj stříbrného větru (kód 844)
+
Krém Sommeliér (kód 612)

3. Blokáda krve s horkem YU XUE + RE

Tmavě červená či nafialovělá ztluštělá ložiska, která jsou úporná, neustupující a nereagují na léčbu. Mohou event. i svědit a šupit se.

Nafialovělý či tmavě červený

Vytažení zakleslých stavidel (kód 040)
+
Zkrocení teplokrevníka (kód 018)
+
Nápoj stříbrného větru (kód 844)
+
Krém Vinná zahrada (kód 613)

4. Nedostatečnost krve s větrem a suchem XUE XU + FENG + ZAO

Ložiska nejsou tak červená, spíše bledá či nahnědlá a jsou spíše tenká a ani se nerozšiřují. Kůže je suchá a rozpraskaná. Auspitz ani Koebner nejsou přítomny.

Bledý

Slabý CHI

Jemnost nebeské víly (kód 052)
+
Hvizd stříbrné píšťaly (kód 131)
+
Nápoj stříbrného větru (kód 844)
+
Krém Sommeliér (kód 612)

 

SEBOROICKÝ EKZÉM (Seborea)

Jedná se o chronický zánětlivý šupící se ekzém na obličeji, hlavě, v podpaží, někdy i v tříslech, na hrudi, kolem pupíku a za ušima. Když se poprvé objeví kolem očí a obličej oteče a svědí, připomíná to kousnutí hmyzem. Někdy jsou ložiska postižena kvasinkami Pityrosporum (pityriasis).

Vždy se jedná z pohledu TCM o sucho ZAO, horko RE a vlhko SHI. Obvyklý je postupný nástup s rozšiřujícími se suchými či mastnými ložisky ve vlasech (sledují přesně vlasovou linii) vedoucími ke tvorbě lupů, které mohou někdy i svědět. V případě obličeje se postižení vyskytuje kolem nosu, v obočí a mezi obočím, v případě očních víček vzniká zánět. U žen se někdy projeví pouze zarudnutím kolem nosu či kolem prsů. U mladých mužů je zase časté postižení na hrudi a mezi lopatkami. Dále se může objevovat i v podpaží, tříslech a kolem pupíku.

Příčina

Příznaky

Jazyk

Puls

Terapie

1. Horko v krvi se suchým větrem RE XUE + FENG ZAO

Šupící se ložiska kůže jako prášek na červeném podkladě, svědění hlavy a zarudnutí obličeje, výskyt hlavně na obličeji, ve vlasech a na hrudi.

Červený se žlutým povlakem

Zkrocení teplokrevníka (kód 018)
+
Pohlazení medvídka pandy (kód 115)
+
Krém Sommeliér (kód 612)

2. Vlhko / horko SHI/RE

Červené strupy se žlutým výtokem, strupy a šupiny jsou mastné a výtok občas zapáchá. Kožní praskliny jsou kolem uší a nosu, ale i v podpaží či v tříslech, kde je kůže zarudlá a bez šupin. Šupiny jsou více mastné a žluté ve vlasech.

Silný mastný povlak

Svléknutí hadí kůže (kód 019)
+
Vánek hedvábného vějíře (kód 113)
+
Nápoj čínských MUDRců (kód 900)
+
Krém Vinná zahrada (kód 613)

3. Horký vítr se suchem v krvi FENG RE + XUE ZAO

Suché bílé práškové šupiny, s velmi malým zarudnutím, ložiska jsou barvy hnědě oranžové, pacient je slabý a unavený.

Bledě červený a suchý

Slabý XI

Zátiší poustevníka Changa (kód 114)
+
Svlažení vyprahlé stepi (kód 033)
+
Krém Sommeliér (kód 612)

 

KOPŘIVKA (Urticaria)

Kopřivka je zánětlivé onemocnění kůže, vyznačující se náhlým silným svěděním či pálením kůže, která je pokryta většinou pupínky. Tento stav sám ustupuje během 24 hodin až 14 dnů, ale často se vrací ve formě tzv. chronické kopřivky. Dle TCM je hlavním viníkem vítr FENG, a to jak studený, tak horký.

Příčina

Příznaky

Jazyk

Puls

Terapie

1. Horký vítr FENG RE

Akutní nástup červených koleček, které se zvětšují a stěhují po těle a silně svědí, zhoršují se horkem. Pacient je podrážděný a nesnáší vítr a horko.

Červený

Plovoucí rychlý FU SHUO a někdy i napjatý XIAN

Chlad ranní mlhy (kód 002)
+
Zátiší poustevníka Changa (kód 114)
+
Krém Sommeliér (kód 612)

2. Chladný vítr FENG HAN

Akutní nástup bledě červených nebo bílých koleček, svědění a kolečka se zhoršují chladem a zlepšují teplem. Pacient nesnáší chlad a vítr.

Bledý s tenkým bílým povlakem

Plovoucí a stažený FU JIA

Průsmyk větrné hory (kód 004)
+
Zátiší poustevníka Changa (kód 114)
+
Krém Sommeliér (kód 612)

3. Horký toxin ve vrstvě výživy RE DU YING

Akutní nástup (s těžkým průběhem a progresí stavu) koleček, které se rozšiřují po celém těle a splývají do velkých ložisek, které silně svědí. Pacient má horečku, je velmi žíznivý s potřebou pít studené nápoje, má zarudlé oči a je podrážděný.

Červený se žlutým povlakem

Plný a rychlý SHI SHUO

Patero uhašení sopky (kód 011)
+
Pohlazení medvídka pandy (kód 115)
+
Krém Vinná zahrada (kód 613)

4.Nedostatečnost čchi a krve QI/XUE XU

Chronická bledě červená kolečka, která se zhoršují únavou nebo po menses. Pacient je vyčerpaný, bledý a špatně spí.

Bledý nebo lehce červený

Slabý XI

Náramek osmi perel (kód 191)
+
Zátiší poustevníka Changa (kód 114)
+
Krém Sommeliér (kód 612)

5. Blokáda krve YU XUE

Chronicky temně fialová kolečka, vzdorující terapii.

Fialový a s varixy na spodní straně

Drsný SE

Vytažení zakleslých stavidel (kód 040)
+
Zátiší poustevníka Changa (kód 114)
+
Krém Vinná zahrada (kód 613)

 

RŮŽOVKA (Acné rosacea)

Příčina

Příznaky

Terapie

1. Horko plic a žaludku FEI/WEI RE Červená pupínková vyrážka na tvářích Vysušení rýžových teras (kód 021)
+
Ukotvení horkovzdušného balónu (030)
+
Nápoj čínských MUDRců (kód 900)
Krém Vinná zahrada (kód 613)
2. Horký toxin RE DU Červená neštovičková vyrážka na tvářích s otokem nosu Patero uhašení sopky (kód 011)
+
Zrození Fénixe (kód 009) nebo Stín brokátového závoje (kód 012)
+
Nápoj čínských MUDRců (kód 900)

Krém Vinná zahrada (kód 613)
3. Horko v krvi RE XUE Červená pupínková vyrážka na tvářích, zhoršující se u žen během menses Půvab jasmínové pleti (010)
+
Zkrocení teplokrevníka (018)
+
Nápoj čínských MUDRců (kód 900)

Krém Vinná zahrada (kód 613)
4. Blokáda krve YU XUE Tmavě červená nebo rudě nachová pupínková nebo neštovičková vyrážka na tvářích a nose

Vytažení zakleslých stavidel (040)
+
Zrození Fénixe (kód 009) nebo Stín brokátového závoje (kód 012)
+
Nápoj čínských MUDRců (kód 900)

Krém Vinná zahrada (kód 613)

 

3 stádia

Stádium

Příznaky

Terapie

1. Zbytkové horko RE ve vrstvě Qi v dráze plic a žaludku

1. stádium erytém (zarudnutí) kolem nosu a na tvářích

Vysušení rýžových teras (kód 021)
+
Krém Vinná zahrada (kód 613)

2. Stagnující horko, které zůstává ve vrstvě krve XUE a výživy YING

2. stádium – papuly a pustuly (pupínky a puchýřky) – tmavě červené zarudnutí se zřetelně rozšířenými červenými drobnými cévkami a špendlíkovými nebo širokými pupínky na nose, tvářích a na čele

Zkrocení teplokrevníka (kód 018)
+
Vysušení rýžových teras (kód 021)
+
Krém Vinná zahrada (kód 613)

3. Blokáda krve YU XUE

3. stádium – hypertrofie (ztluštění) fialově červené zarudnutí s pupínky a puchýřky, ztluštělá kůže a otoky kolem nosu. Dlouhotrvající, úporný stav.

Vytažení zakleslých stavidel (kód 040)
+
Zkrocení teplokrevníka (kód 018)
+
Krém Vinná zahrada (kód 613)

Pamatujme, že (nejen) v TCM platí: Co na kůži, to na jazyku (a naopak)!

MUDr. Petr Hoffmann

detail