patička

Stonavé dítě aneb snížená imunita dle TCM

V dnešní době není vůbec výjimkou, že už malé děti užívají opakovaně antibiotika, a to i několikrát za rok. Nejčastějším důvodem k jejich nasazení jsou hlavně respirační nemoci, tedy nemoci horních a dolních cest dýchacích - záněty nosohltanu, angíny, záněty středouší, záněty hrtanu, záněty průdušek a plic, záněty vedlejších nosních dutin, přetrvávající zvětšené krční lymfatické uzliny, ale i různé virózy, chřipky apod. Příčinu těchto častých a opakujících se nemocí vidí čínská medicína povětšinou v tzv. přetrvávajícím horkém toxinu v krvi RE DU XUE se stagnujícím horkým hlenem v horním ohništi TAN RE. Co to vše znamená a jak vůbec takovýto stav vznikne, si popíšeme níže:

  1. Dle TCM jsou malé děti (cca do 10 let) většinou tzv. jangové (horké, ohňové, tedy mají nadbytek jang), neb jejich jin je zatím nedostatečný (chlad, voda) a teprve se postupně vybudovává. Tudíž malé děti mají tendenci se snadno přehřívat. Ne nadarmo se někdy takovýmto horkým jangovým dětem říká hezky česky, že jsou to janci (což je v tomto případě spíše kouzlo nechtěného). Tento stav lze přirovnat k nedostatečnému oleji či vodě v motoru (málo jin), kdy jang je v relativním nadbytku, a stačí velice málo a motor se hned snadno přehřívá.
  2. Dle TCM si rovněž horký toxin RE DU můžeme do života přinést už z nitroděložního vývoje, kdy se přenáší z lůna matky. Pokud matka v těhotenství prodělala různé infekce, nevhodně se stravovala, prožila si emoce a emoční šoky, kouřila, užívala alkohol, drogy, léky…toto vše dala do vínku svému dítěti.
  3. Dle TCM ranné očkování a vůbec každé očkování přináší tzv. horký toxin RE DU do krve (viz Očkování a TCM). Pokud není tento zbytkový toxin z organismu včas vyloučen, usídlí se v něm jako kukačka v cizím hnízdě a zdárně zde vegetuje, čekaje na vhodnou příležitost, aby se mohl opět v celé své kráse projevit. A tato příležitost se zajisté dříve než později dostaví „díky zdravé stravě“ či prochladnutí.
  4. Dle TCM je dalším hybným faktorem strava. O tom, jak se dnes všichni „dobře a zdravě“ stravujeme, se netřeba příliš rozepisovat (viz kupř. Nejčastější stravovací potíže dle TCM). Byla by to kapitola sama o sobě. Dospělý organismus, který je již ze základu vytvořen a nastaven, přeci jen vydrží více, než tvořící se a rozvíjející se citlivý dětský trávicí trakt. Nejdůležitější a nejpřirozenější pro děti je přirozená strava (viz kupř. Cholesterol a obezita), tedy ne potraviny, které jsou různě chemicky a průmyslově zpracované, ty vadí dětskému organismu nejvíce, neboť je neumí ještě tak zpracovat a není na ně dostatečně vybaven. Jedná se hlavně o mléko, mléčné výrobky a cukr. Pasterizované kravské mléko a veškeré výrobky z něho přináší do těla tzv. chlad a vlhko HAN/SHI, které se později přemění na hlen TAN. Tento hlen se usazuje nejčastěji v horním ohništi (v dráze plic) a po čase se přemění na horký hlen TAN RE, který vytváří podhoubí a živnou půdu pro pomnožení jakékoliv infekce a je pak i příčinou celé řady nemocí, jako jsou chronicky zvětšené mízní krční uzliny, zvětšená nosní mandle, zvětšené krční mandle, záněty nosních dutin s polypy, chronický výtok ze středouší, chronický vlhký kašel apod. Další škodlivou potravinou je cukr (glukóza), a to v jakékoliv podobě (viz kupř. Cukr nejen z pohledu TCM). Při zmínce o cukru nejsou zde tím zamýšleny pouze cukrovinky, čokolády, zákusky, ale také cukr, který je obsažen ve spoustě různých slazených nápojích, limonádách, džusech, které jsou navíc chemicky aromatizovány, přibarveny, sterilizovány apod. Ba dokonce ani med není zrovna optimální, neboť obsahuje monosacharid glukózu. Ideální je sladit kupř. ječmenným sladem s názvem Sladěnka či Sladovit z prodejen zdravé výživy. Cukr totiž dle TCM přináší do organismu tzv. vlhko a horko SHI/RE, které je zase pak tím nechvalně známým podhoubím pro pomnožení různých baktérií a virů.
  5. Dle TCM je dalším pomyslným hřebíčkem do dětského organismu právě nadměrné či zbytečné užívání antibiotik, kupř. u viróz (viz Napadení zevním chladem). To vede k vytváření onoho bájného, ale námi nechtěného začarovaného kruhu, kdy jedna nemoc střídá druhou, jedno antibiotikum se mění za další…a ve finále je děcko čím dál více nemocné než zdravé. Dle TCM všechna antibiotika přináší tzv. chlad HAN do dráhy sleziny a žaludku, lidově řečeno zachlazují žaludek. Tento chlad zamrazí tok energie v drahách, kdy tato blokáda se později přemění na horko RE, jež se dostává do vrstvy krve a vytváří zde opět bezkonkurenční prostředí pro celou řadu infekcí. Antibiotika rovněž „hasí“ fyziologický oheň MING MEN v ledvinách, který slouží mimo jiné k udržování řádné zdravé a obranné energie organismu. Můžeme si tento stav představit jako kupř. zalévání malého ohníčku (táboráčku) cisternou vody z hasičské stříkačky, jejíž tvrdý a ostrý proud zničí nejen ohýnek, ale i vše kolem, a nadělá tak více škody než užitku neboli pěknou „paseku“ - a po nás (doslova) potopa…

 

Typické příznaky

Tyto děti, které dostihl a postihl některý z výše uvedených 5 bodů, se vyznačují některými specifickými příznaky, z nichž pro čínskou medicínu je nejdůležitější obraz jazyka a jeho povlaku. Takovýto typický jazyk vidíme na přiložených obrázcích - jazyk je většinou podlouhlého tvaru (vrozená tendence k horku RE), povlak je kluzký (hlen TAN) nebo vlhký (vlhko a horko SHI/RE) event. žádný (vnitřní horko RE spálilo tělesné tekutiny JING YE). Nejtypičtější jsou však červené body, které se vyskytují převážně v přední třetině jazyka (na špičce), ale mohou býti i po celém těle jazyka (přetrvávající horký toxin RE DU ve vrstvě krve XUE, ve vrstvě výživy YING a v horním ohništi, hlavně v plicích). Tyto punkty nikdy nesmí u této čínské diagnózy chybět. Zajímavé je, že nejsou mnohdy ani pouhým okem viditelné, ale po vyfocení jazyka a zvětšení na počítači jsou zcela patrné a zřetelné! Tyto červené body musíme však odlišit od podobných červených bodů, které jsou způsobeny emočními blokádami, a to hlavně v dráze jater a srdce - tyto punkty jsou většinou menší, špička jazyka bývá oteklá a sytě červená, a vyskytují se ponejvíce u žen.

Dalšími příznaky, které odpovídají přetrvávajícímu horkému toxinu RE DU v organismu, mohou býti kupř. přetrvávající zvětšené lymfatické a krční uzlinky, sytě červené rty, žízeň, vybíravost v jídle, upřednostňování „nezdravých“ jídel (sladkostí, smažených jídel, fastfoodů, hamburgrů apod.), noční chrápání, skřípání zubů, nespavost, duševní neklid, hyperaktivita, snížená koncentrace, neudržení pozornosti, noční děsy, mluvení ze spaní, tiky, reakce na očkování (zvýšená teplota, zarudnutí, zatvrdnutí či bolestivost po vpichu), neurčité bolesti hlavy či břicha, opakující se nález parazitů (hlavně roupy), apod.

Ptáte se asi spolu s čínskou medicínou. Ta nabízí řešení ve formě úpravy životosprávy se vším všudy, a to dle zásad TCM (viz výše), ale to samo o sobě nestačí, pokud již je takový horký toxin RE DU v organismu jednou usídlen. K „detoxikaci“ používá čínská medicína osvědčenou kombinaci dvou bylinných směsí: HUANG QIN WAN nebo HUANG LIAN JIE DU WAN, který eliminuje horký toxin RE DU z krve a z tzv. tří ohnišť SAN JIAO, tedy z celého organismu a ochlazuje horko RE. K němu se obvykle ještě přidává další bylinná směs NEI XIAO LUO LI WAN, a to tehdy, jsou - li zvětšené lymfatické krční uzliny, na jazyku je povlak, děcko chrápe, je pastózní (jakoby lehce odulé s těstovitým obličejem - viz Nosní mandle). Tato bylinná směs rozpouští horký hlen TAN RE v horním ohništi ZHONG JIAO, tedy hlavně v plicích, krční oblasti a v hlavě. Dávkování je nejčastěji  3x2 tbl denně od každého dohromady, pro děti od 3 let věku. Pro mladší děti v Číně dávkují takto: do 1 roku - 2 x ½ tbl  od každého denně, do 2 let věku 2 x 1 tbl od každého denně, do 3 let věku 3 x 1 tbl od každého denně. V případě akutní infekce se dávkování nepřeruší, ale naopak je záhodno pokračovat a dokonce ve dvojnásobné dávce, což většinou urychlí nástup účinku a „odejití“ potíží. Tato kombinace se užívá nejčastěji před „stonací“ sezónou, tj od září, a pak opět od ledna po dobu 2 - 3 měsíců.

Tož, ať vždy platí, že dětem jen to nejlepší a ne žádné jedy a toxiny, co otravují život nejen jim, ale nám všem!

text: MUDr. Petr Hoffmann

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.