patička

Nosní mandle (Adenoidní vegetace)

Zvětšené (či také zbytnělé) nosní mandli se ne nadarmo říká latinsky adenoidní vegetace. Doslova si „vegetuje“ (hoví a roste) v prostředí vlhka a horka. Zde se jí také daří podobně jako divokým prasatům v bažině či kališti, neboť ve vysokohorských polohách s kamenitým terénem a studeným klimatem jim kukuřice zrovna nekvete. Stahují se proto do úrodných údolí s klimatem vlhkým a teplým, tedy jakési rovníkové džungle. Toto prostředí je pak ideálním podhoubím pro růst jakékoliv vegetace, včetně nosní mandle. Můžeme si ji představit jako „lymfatický“ květák se stopkou. Jedná se totiž o lymfatickou tkáň (podobně jako krční mandle či krční uzliny), jež tvoří mechanickou překážku v nosohltanu.

 

Jak se zvětšená nosní mandle projeví?

Tato překážka se projevuje mezi 2. – 6. rokem života, výjimečně i později a to nejčastěji těmito příznaky:

  1. Huhňavým, nosovým či zastřeným hlasem
  2. Zhoršeným sluchem či nedoslýchavostí, neboť mechanicky blokuje Eustachovu trubici (často se děcko ptá: Co?)
  3. Zhoršeným dýcháním (dýchání otevřenými ústy, chrápání)
  4. Typický je vzhled obličeje tzv. facies adenoidea (odulá, těstovitá, bledá tvář s pootevřenými ústy), což není zrovna mandlová tvářička Adiny Mandlové…
  5. Opakovaná respirační onemocnění a infekce (záněty nosohltanu, záněty středouší, záněty dutin, opakované rýmy)
  6. Někdy i změny na hrudníku (tzv. Harrisonova rýha, kdy jedna polovina hrudníku je menší)
  7. Někdy i psychické potíže - opožděný duševní vývoj, pomočování, noční děsy a strachy

 

Proč a jak se nosní mandle zvětší?

Nosní mandle potřebuje ke svému růstu (ostatně jako každá vegetace) určité adekvátní prostředí, v našem případě spíše podhoubí, a to vlhka a horka. Dle čínské medicíny se tento stav organismu navodí „nejlépe“ stravou, tedy konzumací jídel, jež přinášejí do organismu tzv. vlhko a horko SHI/RE a vytvářejí horký hlen TAN RE v horním ohništi (zvětšené a zduřelé lymfatické tkáně jako nosní a krční mandle, krční uzliny, nosní polypy apod.).

 

Nedoporučované potraviny:

  1. Cukr a výrobky z něho (veškeré sladkosti, bonbóny, ale i sladké nápoje jako limonády, koly, sladké šťávy a džusy…). Cukr lze nahradit Sladovitem (ječmenný slad) z prodejen zdravé výživy, sušeným ovocem, nesířenými rozinkami, kokosovými lupínky apod.
  2. Pasterizované či homogenizované kravské mléko a výrobky z něho (kupř. jogurty, krémy, tavené sýry…). Lze je nahradit buď mlékem kozím či ovčím nebo v malém množství nepasterizovaným kravským mlékem (buď přímo od samovýrobce či tzv. z kontejneru), stejně tak i výrobky z něho (jogurty, tvaroh, přírodní čerstvé sýry).
  3. Smažené, dlouze pečené a grilované potraviny (hranolky, řízky, bramborové lupínky, smažený sýr…).

 

Doporučované potraviny:

které jsou dle čínské medicíny naopak rozpouštějí horký hlen TAN RE v horním ohništi. Patří k nim hlavně tofu (sójový sýr), kedlubny, ředkvičky, ředkve, chřest, houby šitake, mořské řasy, hrušky, grepy, mandarinky, citróny, limetky, pomelo, králík, kohout, slepice, pstruh, candát, celerová nať, nať z jarní cibulky, pažitka, petrželová nať, koriandrová nať, mateřídouška, tymián, oregano, křen, hořčičné semínko, hořčice wasabi, citrónová a mandarinková kůra, zelený čaj.

 

Odstranit či ponechat nosní mandli
aneb zvednout mandle nebo nechat zvadnout?

Zvětšená nosní mandle má svá 3 stádia velikosti, které lékař z ORL obvykle při vyšetření zjistí - v 1. a 2. stádiu lze celkem úspěšně mandli zmenšit či úplně samo nechat ji „odejít“. Podmínkou je však dodržování výše zmíněných dietních opatření. V případě 3. stádia, tedy již značně velké nosní mandle, která působí značné potíže, tak se ani čínská medicína nebrání co nejrychlejšímu chirurgickému odstranění, aby se tak mechanicky uvolnil nosohltanový okruh a nedocházelo k dalšímu městnání hlenu a tím i jakémusi začarovanému okruhu škodliviny. Avšak vždy je vhodné ihned nasadit výše zmíněnou dietu a stejně tak i bylinné směsi, jinak tak do půl roku na tomto podhoubí opět vyroste další nosní mandle a potíže se budou opakovat! Většinou však nosní mandle sama nejpozději do 6. roku věku atrofuje, čili vymizí tak, jak se i „vysuší terén vlhka a horka“ a to díky změně či úpravě jídelníčku. Tato doporučení a bylinné směsi se týkají i zvětšených krčních uzlin, nosních polypů či opakovaných zánětů a infekcí v této oblasti.

V případě zvětšených krčních mandlí zaujímá čínská medicína zdrženlivější postoj a je podstatně opatrnější – po jejich odnětí se dosti často „škodlivina přesune“ o etáž níže, do hlubších vrstev organismu (viz Napadení horkem – 4 vrstvy) a objevují se chronické potíže jako astma, alergie, celiakie, autoimunní choroby, revmatická onemocnění, ulcerosní kolitídy apod.

Není mandle jako mandle

Při představě slova mandle se nám většinou vybaví chutné pokrmy, ať již mandlové dorty, mandlové rohlíčky, mandle v čokoládě, pstruh na mandlích a další laskominy. Nosní mandle je spíše minou než oblíbenou láskou/minou a je třeba ji ze svého okolí šetrně odstranit, jinak se může státi minovým polem, ve kterém bude naše zdraví s různým úspěchem kličkovat. Tedy je zapotřebí odminovat pole, čili udělat z bažiny (terénu vlhka a horka SHI/RE) zase zdravé a úrodné pole. Tak ať vám mandle nezhořkne v ústech a vaše zdraví ať je vždy skvělé jako (čerstvě vyloupnutá) mandle!

MUDr. Petr Hoffmann

detail