patička

Zdravé recepty

OBILOVINY A ZRNINY

Hlavní součástí našeho jídelníčku by měly být obiloviny, zejména pak obiloviny celozrnné. Bohužel častěji vaříme z bílé pšeničné mouky než ze špaldové či semolinové (krupicové) celozrnné. Docela snadno lze vařit za pomoci nejrůznějších obilných vloček a ten, kdo přijde na chuť vařeným a dobře ochuceným obilkám, velmi rád si je dopřeje stejně jako rýži. Následující recepty jsou jakousi základní inspirací pro velmi zdravé vaření.


RÝŽE

VAŘENÍ RÝŽE

Rýži nejprve několikrát properte ve studené vodě, pak nechte v sítku okapat a následně vložte do studené vody. Vždy vycházejte z poměru dvou dílů vody na jeden díl rýže. Přiveďte k varu a teprve nyní osolte, přikryjte pokličkou a zmírněte var a jen občas rýži promíchejte. Ideální je, aby na konci vaření rýže pohltila všechnu vodu. Díky tomu v ní zůstanou všechny důležité živiny, které jinak s cezením a případným proplachováním z rýže zmizí. Uvařenou rýži nejprve vidlicí promíchejte a potom nechte ještě pod poklicí pár minut dojít.

DUŠENÍ RÝŽE

Rýžová zrnka nejprve osmahněte na tuku, nejlépe oleji. Na půl kilogramu rýže stačí asi tak 40 ml. Potom rozpálenou rýži zalijte vroucí osolenou vodou a poté, co se rýže divoce zavaří, ji přikryjte poklicí a dejte do mírně vyhřáté trouby na dvacet minut dusit. Hotovou promíchejte vidlicí, aby se vypařila.

LEPKAVÁ RÝŽE

Tento druh rýže se namáčí den kupředu (12 hodin), poté se nechá okapat a pak vaří v navlhčené utěrce ve vodní páře asi 30 minut. Do vody je možné přidávat koření, bylinky a další přivonění.

RÝŽE BASMATI

Dlouhozrnná rýže ze severní Indie je určena spíše k dušení. Je jemná s mírným ořechovým aroma.

VOŇAVÁ RÝŽE

U nás je běžně na trhu dlouhozrnná jasmínová rýže, která je původem nejčastěji z Thajska a lze ji vařit i dusit.

ITALSKÁ RÝŽE

Nazývá se také Arborio nebo rýže kulatá, protože její zrna jsou krátká a oválná. Pěstuje se v severní Itálii a připravují se z ní proslulá rizota. Dusí se spolu s kořením a dalšími potravinami. Její střed má být tvrdý na skousnutí a povrch měkký.

RÝŽE DIVOKÁ

Říká se jí také černá rýže. Vlastně to není ani rýže, ale semena zvláštní vodní trávy, která roste v Severní Americe a kterou tam ručně sklízejí indiáni a dále s ní obchodují. Je velmi zdravá a velmi chutná. Zpravidla se prodává již namíchaná s dlouhozrnnou loupanou rýží.

JAPONSKÁ RÝŽE

Zpravidla se prodává jako suši rýže. Je krátkozrnná, oválná s lepivým povrchem a průsvitným středem. Vaří se velmi zvolna a následně ochucuje.

RÝŽE PUDINKOVÁ

Jinak též mléčná rýže. Je to krátkozrnná rýže, která se snadno rozváří, a proto se používá do nákypů, pudinků apod.
RÝŽE NATURAL

Také se prodává jako hnědá rýže. Je velmi zdravá, ale pokud ji budete vařit, počítejte s tím, že se vaří déle a i potom je tužší a je nutné ji pečlivě kousat.

KOŘENĚNÁ RÝŽE

Vařená, ale častěji dušená rýže se docela snadno připraví s různými příchutěmi a vůněmi. Když rýži opékáte na tuku, přidejte v poslední fázi například kurkumu a zázvor a poté ji zalijte vodou, osolte a nechte v troubě dusit. Podobně připravíte rýži šafránovou, bylinkovou. Skvělá je rýže s hřebíčkem, trochou skořice a římským kmínem a někomu možná zachutná nade vše rýže se směsí podrceného pepře a posekaného rozmarýnu.

DOMÁCÍ VOŇAVÁ RÝŽE

Kromě rýže, která je přivoněná od výrobce (jasmínová), si můžete připravit rýži navoněnou třeba mandlemi opraženými na přepuštěném másle, nebo rýži dušenou s osmahnutým kokosem a nakonec pokapanou citronovou či limetkovou šťávou. Velmi zajímavou vůni získá rýže, pokud ji uvaříte ve vývaru z celeru nebo kořenové zeleniny s přídavkem libečku, a tak by bylo možné pokračovat dál.


RECEPTY

ZELENINOVÁ RÝŽE


300 g rýže, 200 g paprik nebo papriček, 100 g mladých cuket, 150 g řapíkatého celeru, 80 g cibule, 80 g mrkve, 80 g bílé ředkve, olej, sůl, mletý zázvor, čerstvý tymián a šalvěj, petrželová nať, máslo


Připravte si dušenou nebo vařenou rýži. Na pánvi nejprve opékejte na oleji jemně nasekanou cibuli, a když počne zlátnout, přidejte postupně ostatní zeleninu nakrájenou na velmi jemné kostičky nebo nudličky. Po chvíli přidejte mletý zázvor a nasekané bylinky, osolte a následně promíchejte s dušenou rýží a trochou másla. Nechte chvilku odpočinout a podávejte.Tuto rýži můžete docela snadno a rychle připravit za pomoci libovolné mražené zeleninové směsi.

Terapie stravou: rýže díky své neutrální až sladké chuti dodává energii čchi, posiluje slezinu a žaludek, papričky a zázvor zahřívají plíce, jídlo je vhodné při nedostatku energie čchi – QI XU.


ZELENÁ RÝŽE


300 g rýže,150 g špenátových listů nebo mangoldu, 100 g brokolice, 100 ml smetany, libeček, mladé listy kedluben, 4 stroužky česneku, mletý kmín, olej nebo sádlo


Dušenou nebo vařenou rýži promíchejte s posekanou směsí zeleniny, zalijte smetanou a zapečte. Špenátové a kedlubnové listy a brokolici spařte krátce ve vodě a nasekejte. Na tuku osmahněte česnek, přidejte mletý kmín a spařenou zeleninu. Krátce poduste a lehce osolte.

Terapie stravou: špenát je sladké chuti a ochlazuje, v čínské medicíně se používá jako tonikum krve – XUE XU a při nemocech tlustého a tenkého střeva.

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.