patička

Test JIN / JANG konstituce®Praktický dopad tohoto testu spočívá v uvědomění si, jaký jsme kdo za typ, jež je nám "od přírody" čili vrozeně dán a dle toho i přizpůsobit náš život a naši stravu. Stravou můžeme značně ovlivnit naše fyzické a psychické zdraví, neboť jen vyváženost ve všech směrech zdraví udržuje, posiluje a nemoci vzdoruje. Proto i výsledkem testu je nejen určení Vašeho konstitučního typu, ale též i doporučená a nedoporučená strava, která je Vám šita přímo na míru dle Vašich odpovědí v testu.

Jak vyplňovat test?
Každá dvojotázka má vždy barevně odlišeny 7 druhů odpovědí, kdy černá, která je již zaškrtnuta, znamená neutrální odpověď (čili vyrovnaný, zlatý střed), zelená pak spíše ano, modrá ano a červená zcela určitě ano. Je možno odpovědět současně i na zdánlivě protichůdné otázky (nic není černobílé !), kupř. někdo může trpět na tupé i ostré bolesti hlavy současně, ale častější a intenzivnější jsou tupé bolesti, tak zaškrtne u tupých červenou a u ostrých modrou apod. Nelze však zaškrtnout současně odpověď jak černou, tak barevnou…

Poznámka k obezitě: V případě obezity, kdy výsledkem je konstituční jin ( 0 - 45%), jedná se většinou o obezitu typu vlhka a chladu SHI/HAN.
V případě obezity, kdy výsledkem je konstituční jang ( 55-100%), jedná se většinou o obezitu typu vlhka a horka SHI/RE.

muž
žena
děti do 15 let
Konstituce JIN Konstituce JIN/JANG Konstituce JANG
Obezita či nadváhasilnástředníslabáslabástřednísilnáŠtíhlost až vyhublost
Studené ruce či nohysilnástředníslabáslabástřednísilnáTeplé ruce či nohy
Zimomřivost, vyhledávání teplasilnástředníslabáslabástřednísilnáHorkokrevnost, vyhledávání zimy
Upřednostňuje horké létosilnástředníslabáslabástřednísilnáUpřednostňuje studenou zimu
Introvert, tajnůstkářsilnástředníslabáslabástřednísilnáExtrovert, otevřenost
Depresivní, smutnýsilnástředníslabáslabástřednísilnáOptimistický, pohodový
Strachy, obavysilnástředníslabáslabástřednísilnáRadost, veselost
Pasivita až lenostsilnástředníslabáslabástřednísilnáAktivita a plno elánu
Snadná a častá únavasilnástředníslabáslabástřednísilnáVytrvalost až neunavitelnost
Pomalá a dlouhá regeneracesilnástředníslabáslabástřednísilnáRychlá a krátká regenerace
Trpělivý, tolerantnísilnástředníslabáslabástřednísilnáNetrpělivý, neúnavný
Spavost (i přes den)silnástředníslabáslabástřednísilnáNespavost či stačí krátký spánek
Tichý hlas či nechuť mluvitsilnástředníslabáslabástřednísilnáSilný hlas a povídavost
Měkčí či řidčí stolicesilnástředníslabáslabástřednísilnáZácpa či tužší stolice
Bledý až nažloutlý obličejsilnástředníslabáslabástřednísilnáNačervenalý obličej
Chybí pocit žízně, chuť na teplé nápojesilnástředníslabáslabástřednísilnáŽízeň a to na studené nápoje
Tupé bolesti hlavy či pocit tíže v hlavěsilnástředníslabáslabástřednísilnáOstré bolesti hlavy či motolice
Tupé bolesti v zádechsilnástředníslabáslabástřednísilnáOstré bolesti v zádech
Jazyk většinou nateklý a bledšísilnástředníslabáslabástřednísilnáJazyk červený se žlutým povlakem
Nízká sexuální aktivita, impotencesilnástředníslabáslabástřednísilnáVysoká sexuální aktivita, zvýšené libido
Bílé výtoky, spíše řidšísilnástředníslabáslabástřednísilnáŽluté výtoky, spíše hustší
Opožděná menses, sterilitasilnástředníslabáslabástřednísilnáPředčasná a bolestivá menses
Preference jídla před sexemsilnástředníslabáslabástřednísilnáPreference sexu před jídlem

Vyberte typ postavyTento test Vám pomůže (dle principů jin a jang) stanovit Vaši konstituci, která je Vám dána do vínku již od narození. Fyzická (tělesná) konstituce jde vždy ruku v ruce i s psychickou konstitucí, jež odpovídá povaze či temperamentu každého člověka. Obě složky tj. fyzická i psychická, by pak měly být ve vzájemném souladu a rovnováze, aby se tak naplňovalo staré čínské heslo o jednotě obsahu a formy. Ideálem je tedy vyrovnaný a rovnoměrně vyvážený typ po všech stránkách, což v praxi znamená přizpůsobení stravy našemu konstitučnímu typu. V opačném případě pak dochází k energetické nerovnováze, jež později vyústí i v různé potíže a nemoci. Jelikož celý systém jin a jang je neustále otevřený a dynamický proces, mění a upravuje se strava i dle ročních období, dle nálady, dle nemoci apod. To však není již předmětem tohoto testu, který slouží pouze k určení základní orientace.
Dle čínské medicíny si vše na světě můžeme rozdělit na pomyslné 2 kategorie jin a jang, kdy kupř. jang představuje horko, aktivitu a mužský princip, zatímco jin naopak představuje chlad, pasivitu či ženský princip, Neznamená to však, že všichni muži jsou jang a všechny ženy zase jin - záleží vždy na tom, jaký kdo je typ. Některé ženy mohou být více jang ( z pohledu západní medicíny bychom mohli říci, že mají více mužského hormonu testosteronu) a proto se i tak chovají a vypadají. Stejně tak i někteří muži mohou být více jin (z pohledu západní medicíny mají relativně více ženského hormonu estrogenu) a jejich tělesné proporce a chování pak i tomu odpovídají.
Rovněž i veškeré potraviny můžeme klasifikovat dle jin a jang, tedy na potraviny, přinášející do těla více či méně jin nebo jang. Z toho také dle čínské medicíny vyplývá, že pokud je člověk kupř. konstitučně silný jang by měl jíst potraviny, přinášející do těla tzv. silný jin, které mu budou doplňovat (díky nadměrnému jangovému horku) chybějící a vysušující se jin, neboť jang bude mít tento člověk vždy dostatek (díky své vrozené konstituci) a proto by i měl značně omezit jídla, jež zvyšují v těle tzv. silný jang.

Upozornění: Informace a doporučení v tomto testu tradiční čínské medicíny nenahrazují vyšetření, diagnózu a léčbu lékařem západní medicíny. Toto ustanovení je uváděno na základě nařízení Zákona o zdraví lidu ČR z roku 2011 a směrnic EU.

detail