patička

Menstruace dle TCM

Fyziologická a tedy správná menstruace se objevuje mezi 13. až 50. rokem života každé ženy a trvá 4 až 6 dnů. Obvyklý interval mezi krvácením je v rozmezí 26 až 32 dnů. Menstruační krev je tmavě červená, světlejší na začátku, tmavší uprostřed a růžovější na konci krvácení. Krev by měla téci volně, spíše řidší než hustší a neměly by se v ní vyskytovat krevní sraženiny. Toto vše je popis optimálního průběhu menstruace. Z pohledu TCM má menstruační cyklus 4 fáze:

 1. Menstruační (krvácivá) fáze trvá obvykle kolem 5 dní a během tohoto období dochází z pohledu západní medicíny k odlučování odumřelé děložní sliznice (někdy se menstruaci říká, že „je to pláč dělohy nad neoplodněným vajíčkem“) a to ve formě krvácení. Rovněž dochází i k hlubokému poklesu hormonů estrogenu a progesteronu.
  Dle TCM dochází k rozproudění blokády krve YU XUE a to díky rozproudění stagnující energii čchi jater GAN QI ZHI a krve jater GAN YU XUE.
  Terapie: Rozproudit krev XUE, pokud je krev slabá  XUE XU. Zastavit krvácení, pokud je toto silné YU XUE.

 2. Pomenstruační (folikulární) fáze trvá obvykle 7 dní a během tohoto období dochází z pohledu západní medicíny k růstu vaječníkového folikulů (vajíček) ve vaječníku a ke zvýšení hladiny hormonů estrogenů - to vše působením FSH (Folikulostimulačního hormonu z podvěsku mozkového).
  Dle TCM je v této fázi oslabená krev XUE XU a oslabený jin YIN XU a YANG XU, stejně jako dráhy početí CHONG MAI a REN MAI jsou v nedostatku.
  Terapie: Vyživit nedostatečnou krev XUE a jin YIN XU a játra GAN YIN  XU a ledviny SHEN JING XU

 3. Prostřední (ovulační) fáze trvá obvykle 7 dní a během tohoto období dochází z pohledu západní medicíny k prasknutí vaječníkového folikulu, uvolnění vajíčka a vzniku tzv. žlutého tělíska (corpus luteum) - to vše působením LH (Luteinizačního hormonu z podvěsku mozkového).
  Dle TCM  v této fázi postupně krev XUE a jin YIN naplňují dráhy početí CHONG MAI a REN MAI.
  Terapie: Podpořit ovulaci posílením esence ledvin SHEN JING XU

 4. Předmenstruační (luteální) fáze trvá obvykle 7 dní a během tohoto období dochází z pohledu západní medicíny k růstu žlutého tělíska a ke zvýšení hladiny hormonu progesteron.
  Dle TCM v této fázi stoupá jangová energie čchi YANG SHI a rozprouďuje se jaterní energie čchi GAN QI ZHI tak, aby se při menses mohla uvolnit i jaterní krev GAN YU XUE.
  Terapie: Posílit jang YANG XU, pokud je nedostatečný 
  Rozproudit jaterní energii čchi GAN QI ZHI, pokud je stagnující

Tyto 4 fáze menstruačního cyklu také slouží k terapeutické strategii dle TCM - kupř. pokud chceme vyživit nedostatečnou krev XUE XU, tak 2. fáze je optimální a naopak, 4. fáze je nejméně vhodná. Pokud chceme tonizovat nedostatečnou ledvinou esenci SHEN JING XU a játra GAN YIN XU, tak 2. a 3. fáze je optimální. Pokud chceme rozproudit stagnující čchi jater GAN QI ZHI, tak zase 4. fáze je optimální apod.

Rovněž z tohoto TCM menstruačního schématu vyplývá i fakt, že pokud je snížená hodnota hormonů estrogenů v krvi, tak se jedná o nedostatečnost jin a krve YIN/XUE XU.

V případě snížené hodnoty hormonů progesteronu se jedná o nedostatečnost jang YANG XU.

V případě zvýšené hladiny hormonu prolaktin se jedná o nedostatečnost esence ledvin SHEN JING XU.

V případě pochybností při volbě bylinné směsi zkuste Test Dobrý jazyk nebo Test Dobré menstruace.

text: MUDr. Petr Hoffmann

detail